22.04.2011 Kubinska Hola-magicznie!

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Tempy dyszel

22.04.2011 Kubinska Hola-magicznie!

Post autor: Tempy dyszel » 25 kwietnia 2011, 9:10

Trasa: Oravsky Podzamok – Javorova- sedlo Prislop – Kubinska Hola – Mincol – chata na Kubinskej Holi – Postredny Ratibor – Oravsky Podzamok

Początek: 07.10,
Koniec: 16.50,
Czas przejścia+ multum popasów: 9.40h,

Długość trasy: 25,9 km,
Maksymalne przewyższenie: 885m,
Suma wzniesień: ok. 1150m,
Punktów GOT: 37

Profil trasy
Obrazek

Co prawda byłem już w zeszłym roku na Kubinskej Holi ale trafiłem na niewypał pogodowy, dlatego postanowiłem się zemścić.

Już po kilkunastu minutach obserwuje otoczenie Zamku Orawskiego z klimatycznymi mgiełkami wokół.
Obrazek
Wkrótce też ukazuje się długi i potężny wał Kubinskiej Holi z Mincolem.
Obrazek
Co by jednak nie mówić tak naprawdę rządził Chocz, którego kształtna piramida na tle zielonej murawy Jaworowej sprowokowała mnie do dłuższego popasu.
Obrazek
Schodząc na przełęcz Przysłop, kapitalne widoki roztaczają się na słowacką Orawę, zamkniętą grzbietem Pilska i Babiej
Obrazek
Mój cel jest coraz bliższy, stąd pozwalam sobie na opuszczenie znaków i na przełęcz zmierzam po przekątnej pięknej polany stokowej.
Obrazek
Podejście z przełęczy Przysłop na Kubinską Holę jest długie, miejscami strome, miejscami łagodne, ale w większości biegnie niemal poziomo- co jakiś czas ukazują się słoneczne hale taka jak np. dwa pnie, przypominająca do złudzenia Halę Pawlusią.
Obrazek
widokiem na północne krańce Magury Orawskiej i południowe Beskidu Żywieckiego
Obrazek
W końcu dochodzę do Kubińskiej Holi
Obrazek
a tu….Chocz panuje niepodzielnie
Obrazek
jest też Mała Fatra z Rozsudźcem i Stohem (wrześniowe wspomnienia wracają)..
Obrazek
Oczywiście nie mogło obyć się bez Taterek.
Obrazek

Popasy na Kubinskiej i Mincole sporo mi się przeciągnęły (z wiadomych powodów). Czmycham więc najkrótszą drogą bez znaków do chaty na Kubinskiej Holi.
Tu sympatyczny gospodarz odradza mi tuptanie asfaltem przez 9 km (tak prowadzi na mapie szlak niebieski), tylko zejście przez Ratibór.

Z pewną obawą dreptam poza szlakowo w obcym mi terenie lecz w dolnej części drogi dołącza szlak którego i tak nie szukałem. Troszkę nerwów się najadłem bo szedłem tylko na podstawie mapy, nie wiedząc czy ostatecznie dojdę do Podzamcza ale…. widok z polany Pośredni Ratibór jest niezwykle malowniczy, więc na pewno nie żałuję.
Tu Chocz
Obrazek
Magura Orawska
Obrazek
Taterki już dużo wyraźniejsze niż z Kubinskej Holi
Obrazek
i jeszcze raz…. Taterki
Obrazek
Kończę tak jak zacząłem, przy pięknym zamku orawskim, rozświetlonym popołudniowym słońcem
Obrazek

Było kapitalnie :
- piękne pogoda,
- ciepło ale bez upałów,
- wiosennie zielone i jesiennie żółte hale,
- widoki!; od Słowackich Tatr Zachodnich, Gór Choczańskich, Niżnych Tatr, Małej i Wielkiej Fatry, po Beskid Żywiecki. Tyle pasm i szczytów podziwianych z tego jednego miejsca.


Czego można chcieć więcej?

Pod względem różnorodności panoram, prawdopodobnie mój number one. Zaś sama droga, mimo, że długa, nie nudzi a przypomina swym przebiegiem tak lubiane przeze mnie ,,halówki” Beskidu Żywieckiego.
25km marszruty nie poszło na marne.

Dla takich widoków warto wracać (jesień?), bo tu znalazłem jedno ze swoich magicznych miejsc.

Zdjęcia:
https://picasaweb.google.com/1183213738 ... vskaMagura#
Awatar użytkownika
gaza
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1641
Rejestracja: 21 marca 2010, 19:27

Post autor: gaza » 25 kwietnia 2011, 10:08

Pomyśleć,że mam tak blisko a jeszcze tam nie byłem.
Widoki na prawdę super.Trasa na okres jesienno-wiosenny idealna póki jeszcze w Tatry trzeba taszczyć sprzęt do zimowej wspinaczki. :spoko:
Kiedy trzeba wspiąć się na górę, nie myśl, że jak będziesz stał i czekał, to góra zrobi się mniejsza.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8709
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 25 kwietnia 2011, 10:23

Oj kolega kusi tymi relacjami, wspaniała wycieczka i pogoda dopisała :) .
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 kwietnia 2011, 10:35

Tempy dyszel super te tereny, będę musiał się kiedyś tam wybrać choćby przez ten zamek :) super wycieczka gratuluje, - fakt podobne te hale do Beskidu Żywieckiego.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 kwietnia 2011, 13:36

Wyjątkowo udała Ci się pogoda.
Pasmo to specjalnie nie jest populane, ale widoki są przednie tym bardziej, ze widac wszystkie najważniejsze pasma górskie Słowacji.
Zdjęcia super !!!
Tempy dyszel

Post autor: Tempy dyszel » 26 kwietnia 2011, 20:45

PiotrekP pisze:Oj kolega kusi tymi relacjami, wspaniała wycieczka i pogoda dopisała
Najlepsze dopiero mam nadzieję, przede mną
laynn pisze:Tempy dyszel super te tereny, będę musiał się kiedyś tam wybrać choćby przez ten zamek
Ja się nie załapałem, bo było już późno,na dodatek w W.P.Za to ,,wpadłem" na uroczystości do kościółka w Trstenie i było ciekawie...
presto pisze:Pasmo to specjalnie nie jest populane, ale widoki są przednie tym bardziej, ze widac wszystkie najważniejsze pasma górskie Słowacji.
Zgadza się, ja w zeszłym roku nie widziałem tam nic ciekawego bo nie było pogody ale teraz sobie odbiłem.
gaza pisze:Pomyśleć,że mam tak blisko a jeszcze tam nie byłem.
Błąd! Fajna opcja na jesień
Awatar użytkownika
adamek
Moderator
Moderator
Posty: 2649
Rejestracja: 27 stycznia 2011, 12:24

Post autor: adamek » 26 kwietnia 2011, 21:31

gratulacje - udana wyprawa
Tempy dyszel pisze:Fajna opcja na jesień
zapiszę na moją listę :D tylko te pory roku jakieś takie krótkie i nie można wszystkiego zmieścić :twisted:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://picasaweb.google.com/adamkostur

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.
Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.
ODPOWIEDZ