18 Prudnicki Maraton Pieszy - 50 km przez Góry Opawskie

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

opawski1
Turysta
Turysta
Posty: 85
Rejestracja: 30 lipca 2019, 20:50

18 Prudnicki Maraton Pieszy - 50 km przez Góry Opawskie

Post autor: opawski1 » 16 października 2020, 20:24

XVIII Prudnicki Maraton Pieszy
12 września 2020


Obrazek

Tradycja imprezy sięga 1987 r. od tego czasu z dłuższą przerwą, trwającą kilkanaście lat wędrowcy przemierzają szlaki Gór Opawskich i czeskich Jeseników podczas Prudnickiego Maratonu Pieszego, który od początku organizowany jest przez PTTK Prudnik. Idea rajdu od początku jest niezmienna i polega na pokonaniu pieszo wybranej trasy z punktami kontrolnymi w tym roku o długościach: 12, 19, 25 km w Lesie Prudnickim oraz koronnej 50 km, zmiennej z każdą edycją. W tym roku trasa 50 km inaczej niż zazwyczaj zaczynała się w Prudniku. W latach poprzednich często zaczynaliśmy wędrówkę gdzieś w czeskich górach i wracaliśmy do Prudnika. Tradycyjnie po raz 11 wybieram trasę najdłuższą.

Przebieg trasy w 2020 r. był następujący: Prudnik - Okopowa - Kobylica - Dębowiec - Długota - Wieszczyna - Pokrzywna - Dolina Bystrego Potoku (Cicha Dolina) - Schronisko pod Biskupią Kopą - Biskupia Kopa - Petrovice - Solna Hora - Kravi Hora - Jindřichov - granica państwa - Sanktuarium św. Józefa (meta pod Kozią Górą)

Prudnicki Maraton Pieszy darzę największym sentymentem, ponieważ to właśnie na tym rajdzie wszystko się zaczęło! Tutaj zrodziła się moja pasja do wędrówek i gór! Zaczynałem jako 10-latek w 2008 r. od trasy 20 km, dwa lata później podniosłem poprzeczkę wybrałem 50 km i tak PMP zaraziło mnie do dziś. Tak więc już 13 lat nieprzerwanie wędruje trasami PMP!

O godz. 6:00 meldujemy się na starcie w prudnickim parku przy altanie. Trasą 50 km w tym roku wybrała bardzo duża liczba osób, stąd na starcie tworzą się kolejki. Po rejestracji, otrzymaniu plakietek o godz. 6:15 ruszamy na trasę rajdu!

Obrazek

Z Prudnika wychodzimy gdy jest już jasno, a wschód słońca zastaje nas gdy wchodzimy do Lasu Prudnickiego. Niebieskim szlakiem zdobywamy pierwszy szczyt na dzisiejszej trasie – Kapliczną Górę z ruinami klasztoru. Szlak wiedzie nas dalej przez Okopową, Kobylicę do Kamienia Granicznego Prudnika z 1730 r. Tutaj organizatorzy przygotowali pierwszy niespodziewany punkt kontrolny. Długopisem wiszącym na drzewie należało zrobić krzyżyk na karcie kontrolnej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://1.bp.blogspot.com/pw/ACtC-3eWEZ ... authuser=0

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Dębowcu kolor szlaku zmieniamy na czerwony i przez Długotę schodzimy do Wieszczyny. Dalej tym samym szlakiem podążamy wśród pól z widokiem na Góry Opawskie, przekraczamy Zamecki Potok już po nowym wykonanym dzień wcześniej drewnianym mostku. Mijamy pastwisko z krowami, w oddali unoszą się lekkie mgły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie przez Młyńską Górę schodzimy do Moszczanki, przekraczamy Złoty Potok, idziemy pod dużym mostem czeskiej tranzytowej linii kolejowej do Pokrzywnej, następnie schodzimy do Cichej Doliny. Teraz Doliną Bystrego Potoku wędrujemy w górę strumienia, w dwóch miejscach by go przeskoczyć trzeba było troszkę się natrudzić, niektórzy zdejmowali buty. Wyżej na szlaku było jeszcze gorzej ponieważ Bystry Potok płynie po ścieżce, maszerowaliśmy więc po błocie, wodzie i w zaroślach. Tak wspięliśmy się do schroniska pod Biskupią Kopą, przy którym II punkt kontrolny, także samoobsługowy. Na stoliku podbijamy pieczątkę. Po podbiciu karty decydujemy się, że dłuższą przerwę robimy na wierzchołku Biskupiej Kopy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdy wchodzimy na Kopę zgodnie z planem odpoczywamy, posilamy się. Kręci się tu sporo osób, oprócz naszego rajdu, inne wydarzenie organizuje PTTK Nysa. Z Biskupiej Kopy przechodzimy na stronę czeską, niebieskim szlakiem stromo schodzimy do Petrovic. Cały czas towarzyszą widoki, najpierw z zarastających powoli wyrębów, niżej z łąk w dolinę Osobłogi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Petrovicach połowa trasy, zmieniamy kolor szlaku na zielony i maszerujemy w górę miejscowości, a następnie wychodzimy z doliny i wspinamy się najbardziej stromym podejściem na trasie. Jesteśmy w masywie Solnej i Kravi Hory, najbardziej rozległej, dzikiej i odludnej części czeskich Gór Opawskich. Na rozdrożu robimy grupowe foto, szlak wypłaszacza się, by od Vojtův pramen znów piąć się ostrzej w górę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wychodzimy na „opawskie połoniny”, tak można nazwać krajobraz jaki dominuje w tym masywie od kilku lat. Jeszcze do niedawna cały porośnięty był borem świerkowym, klęska kornika doprowadziła do ogromnych wycinek. Dziś lasu już nie ma, ogromne połacie stoków porasta pożółkła trawa, wokół roztacza się piękny widok, krajobraz ma coś z bieszczadzkich połonin.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od Solnej Hory (868 m) wędrujemy żółtym szlakiem grzbietowym pośród traw. To widokowy odcinek, ale ma też swoje minusy. Wraz z wycinką drzew zniknęło oznakowanie szlaku, mi wędrówka nie przysparza problemów, bo znam teren, ale uczestnikom nieznającym już tak, dlatego w tym masywie często dochodziło do błędów nawigacyjnych. Szlak z wyrębów wychodzi na górskie łąki-pastwiska dla krów i obok wieży wojskowej na Kravi Horze schodzimy do wiaty pod szczytem przy której III punkt kontrolny. Ten już z obsługą, można posilić się wodą, batonami, rogalikami z marmoladą i specjalną nalewką – eliksirem na odciski.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odpoczywamy tutaj chwilę, następnie schodzimy w dolinę Svinnego Potoku. Teraz wzdłuż strumienia niebieskim szlakiem podążamy do Jindřichova. W tej miejscowości wchodzimy na asfaltową ścieżkę rowerową, którą wspinamy się do granicy. Znów jesteśmy w Lesie Prudnickim, tutaj wybieramy żółty szlak i wzdłuż granicy, przez podmokłą Dolinę Marii wychodzimy na pola koło Trzebiny. Ostatni odcinek trasy do wędrówka przez pola, Rozdroże pod Trzebiną i Sanktuarium św. Józefa na polanę pod Kozią Górą. Tutaj w tym roku jest meta Prudnickiego Maratonu Pieszego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na mecie zjawiam się po 51 km wędrówki w czasie 11 h i 2 min. To lepiej niż w 2 latach poprzednich, ale do rekordu sprzed kilku lat i tak daleko :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejna znakomita 18 edycja Prudnickiego Maratonu Pieszego przeszła do historii Impreza na stałe wpisała się już do kalendarza moich wędrówek ze znajomymi. Dopisała także pogoda, jak na wrzesień wysokie temperatury, cały czas słonecznie, jedynie błoto dokuczało na niektórych odcinkach.;) Mimo bardzo kiepskiego roku z wiadomych powodów impreza jak zawsze zorganizowana była na wysokim poziomie.

Obrazek
Moja kolekcja plakietek z PMP

Obrazek

To właśnie ta „pustynia” – odwołanie większości rajdów w tym roku w kalendarzu imprez długodystansowych zapewne przyczyniła się do rekordowej frekwencji w historii rajdu. Statystyka układała się następująco:

Łącznie na trasy ruszyło 430 uczestników: 205 osób – 10 km, 44 osoby -19 km, 52 osoby – 24 km oraz koronna 50 km – 129 osób

Trasę 50 km ukończyło 121 uczestników, 8 osób nie udało się ukończyć wędrówki...
Moja strona o Górach Opawskich: http://www.goryopawskie.eu/
Awatar użytkownika
Dziadek;)
Moderator
Moderator
Posty: 1152
Rejestracja: 20 maja 2014, 15:14

Re: 18 Prudnicki Maraton Pieszy - 50 km przez Góry Opawskie

Post autor: Dziadek;) » 16 października 2020, 20:36

Bardzo dobry czas a jaki był Twój rekord ?
>Nec temere, nec timide. Bez zuchwałości, ale i bez lęku.<
>Pielęgnujcie przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu.<
>Kobiety nie zmienisz-możesz zmienić kobietę ale to nic nie zmieni :)<
opawski1
Turysta
Turysta
Posty: 85
Rejestracja: 30 lipca 2019, 20:50

Re: 18 Prudnicki Maraton Pieszy - 50 km przez Góry Opawskie

Post autor: opawski1 » 16 października 2020, 20:51

Dziadek;) pisze:
16 października 2020, 20:36
Bardzo dobry czas a jaki był Twój rekord ?
Dzięki :) najlepszy czas miałem 4 lata temu i wynosił on 8 h 42 min. Trasa co roku jest inna raz trudniejsza, raz łatwiejsza. W ostatnich latach też już się tak nie śpieszę jak kiedyś, częściej się zatrzymuje, robię więcej zdjęć.
Moja strona o Górach Opawskich: http://www.goryopawskie.eu/
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8697
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: 18 Prudnicki Maraton Pieszy - 50 km przez Góry Opawskie

Post autor: PiotrekP » 16 października 2020, 21:50

Nic ,tylko pogratulować :7: , pozazdrościć kondycji i wytrzymałości.
Dystans 50 km, a suma podejść jak była ?
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
opawski1
Turysta
Turysta
Posty: 85
Rejestracja: 30 lipca 2019, 20:50

Re: 18 Prudnicki Maraton Pieszy - 50 km przez Góry Opawskie

Post autor: opawski1 » 16 października 2020, 22:26

PiotrekP pisze:
16 października 2020, 21:50
Nic ,tylko pogratulować :7: , pozazdrościć kondycji i wytrzymałości.
Dystans 50 km, a suma podejść jak była ?
Dzięki :)
W tym roku suma podejść wyniosła około 1460 m, zejść tyle samo
Moja strona o Górach Opawskich: http://www.goryopawskie.eu/
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Re: 18 Prudnicki Maraton Pieszy - 50 km przez Góry Opawskie

Post autor: Han-Ka » 17 października 2020, 11:53

Wyrazy uznania za kondycję na szlaku i za wieloletnie uczestnictwo w tej samej imprezie :brawo: :brawo: :brawo: .
Jesienna fotka nr.3 i dalej ta z wrzosami idealna na tapetę, reszta też super :oki: .
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Awatar użytkownika
Dziadek;)
Moderator
Moderator
Posty: 1152
Rejestracja: 20 maja 2014, 15:14

Re: 18 Prudnicki Maraton Pieszy - 50 km przez Góry Opawskie

Post autor: Dziadek;) » 17 października 2020, 12:06

A ja sobie tak właśnie pomyślałem że gdybyś w przyszłym roku trochę wcześniej dał cynk na naszym forum że są zapisy to pewnie jakaś mała reprezentacja od nas gościnie by wzięła udział w waszym rajdzie :)
>Nec temere, nec timide. Bez zuchwałości, ale i bez lęku.<
>Pielęgnujcie przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu.<
>Kobiety nie zmienisz-możesz zmienić kobietę ale to nic nie zmieni :)<
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Re: 18 Prudnicki Maraton Pieszy - 50 km przez Góry Opawskie

Post autor: Han-Ka » 17 października 2020, 12:23

Dziadek;) pisze:
17 października 2020, 12:06
gdybyś w przyszłym roku trochę wcześniej dał cynk na naszym forum że są zapisy to pewnie jakaś mała reprezentacja od nas gościnie by wzięła udział w waszym rajdzie
Podtrzymuję ten wniosek :) . Na 50 km raczej się nie odważę, ale 25 to czemu nie?
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8697
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: 18 Prudnicki Maraton Pieszy - 50 km przez Góry Opawskie

Post autor: PiotrekP » 17 października 2020, 15:14

Jestem za, chętnie byśmy wzięli udział w maratonie.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
opawski1
Turysta
Turysta
Posty: 85
Rejestracja: 30 lipca 2019, 20:50

Re: 18 Prudnicki Maraton Pieszy - 50 km przez Góry Opawskie

Post autor: opawski1 » 17 października 2020, 17:49

Han-Ka pisze:
17 października 2020, 12:23
Dziadek;) pisze:
17 października 2020, 12:06
gdybyś w przyszłym roku trochę wcześniej dał cynk na naszym forum że są zapisy to pewnie jakaś mała reprezentacja od nas gościnie by wzięła udział w waszym rajdzie
Podtrzymuję ten wniosek :) . Na 50 km raczej się nie odważę, ale 25 to czemu nie?
PiotrekP pisze:
17 października 2020, 15:14
Jestem za, chętnie byśmy wzięli udział w maratonie.
Okej, w takim razie dam znać :) Termin Prudnickiego Maratonu Pieszego to zazwyczaj druga sobota września. Akurat w przypadku krótszych tras zapisy odbywają się tylko na starcie w dniu imprezy. Tylko na trasę 50 km należało zapisać się wcześniej (ale byli i tacy co przyszli od razu na start i zostali zapisani), za rok start 50 km zapewne będzie gdzieś w innym miejscu. Organizator wtedy zapewnia autobus z Prudnika na start (wcześniej trzeba się zapisać). O maratonie będę informował na swojej stronie w Kalendarzu rajdów długodystansowych, który pojawi się na początku 2021 r. Tam znajdziecie też inne imprezy tego typu z Sudetów. (tu kalendarz z tego roku, prawie już nieaktualny: http://www.goryopawskie.eu/2020/01/rajdy-2020.html) Na stronie (i na forum podrzucę link) bliżej maratonu zamieszczę też wszystkie informacje o trasie itp.
Jakby co to możecie pytać priv :)
Moja strona o Górach Opawskich: http://www.goryopawskie.eu/
Awatar użytkownika
Darek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1469
Rejestracja: 28 października 2011, 20:47

Re: 18 Prudnicki Maraton Pieszy - 50 km przez Góry Opawskie

Post autor: Darek » 17 października 2020, 19:09

Niezły "spacerek" :brawo: . Niestety 50 km to już zabawa nie dla mnie. 40 km za jednym zamachem, to mój rekord, ale część trasy robiłem nocą i odbiło się to niestety na mojej kondycji ;) .Super zdjęcia :spoko:
Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
(J. Tuwim)
ODPOWIEDZ