Śląsk ( etnicznie, historycznie )

W tym dziale porozmawiasz na każdy temat nie związany z górami. Ten dział ma na celu lepsze poznanie forumowiczów i może stać się przydatny w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Moderatorzy: Grochu, HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 08 listopada 2012, 18:08

Tu jest ciekawy film:
http://www.youtube.com/watch?v=vwxRGP1- ... re=related
Powoli zaczynam rozumieć o co tu chodzi.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Krzysiek Sca
Turysta
Turysta
Posty: 216
Rejestracja: 16 listopada 2011, 10:11

Post autor: Krzysiek Sca » 11 listopada 2012, 13:50

A ja rozumiem jakby coraz mniej, bo niby ślązacy (jak sami mówią) to nie Niemcy tylko po prostu ślązacy, ale jak gdzieś wyjeżdżają to nie do Francji, Stanów czy Rosji ale właśnie do Niemiec. :)
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 11 listopada 2012, 14:58

Moim zdaniem mieszkańcy Górnego Śląska zawłaszczają nazwę Śląsk. Zapominają o tym, że Dolny Śląsk istnieje i zawsze był Śląskiem. Mam w pracy koleżankę, która mówi, że przyjechała do Wrocławia ze Śląska. :shock:
Wpiszcie w wyszukiwarkę hasło - historia Śląska. Co zobaczycie?
Awatar użytkownika
Panda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1689
Rejestracja: 08 maja 2010, 21:16

Post autor: Panda » 11 listopada 2012, 15:42

włodarz pisze:Moim zdaniem mieszkańcy Górnego Śląska zawłaszczają nazwę Śląsk. Zapominają o tym, że Dolny Śląsk istnieje i zawsze był Śląskiem. Mam w pracy koleżankę, która mówi, że przyjechała do Wrocławia ze Śląska. :shock:
Wpiszcie w wyszukiwarkę hasło - historia Śląska. Co zobaczycie?
Bo cienko się Wrocław do swojej "śląskości" przyznaje. Przykro mi to stwierdzić, ale nie poznałem jeszcze nikogo z Dolnego Śląska, kto czuje potrzebę bycia bardziej Ślązakiem a potem Polakiem - dla czepialskich już wyjaśniam swoją wypowiedź. Kultura i obyczaje Śląskie były SPYCHANE do RYNSZTOKA i na MARGINES SPOŁECZNY przez jaśnie oświecone władze przez szereg lat i zwłaszcza na Górnym Śląsku - tu szacunek do "korzeni" czasami jeszcze coś znaczy :zoboc:
I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.
W życiu nie trzeba wiele, żeby wy...dolić się na ryj. Wystarczy iść do przodu.
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 11 listopada 2012, 17:24

włodarz pisze:Moim zdaniem mieszkańcy Górnego Śląska zawłaszczają nazwę Śląsk. Zapominają o tym, że Dolny Śląsk istnieje i zawsze był Śląskiem.
to nie (Górno)Ślązacy zawłaszczają, to pozostała część Polski automatycznie niemal kojarzy Śląsk z Górnym Śląskiem. Wielokrotnie słyszałem i od Warszawiaków i Krakusów i od samych mieszkańców Wrocławia hasła "u was na Śląsku"... bo i dla nich hasło "Śląsk" kojarzyło się właśnie z Czarnym Śląskiem. A Dolny Śląsk to dla nich tylko nazwa, fasada bez duszy, bo przecież kultura i historia mieszkańców tego regionu (Dolno)Śląska nie jest...

cóż, pierwszy projekt ustawy o podziale administracyjnym przewidywał powstanie jednego województwa górnośląskiego, z Katowicami, Opolem, Raciborzem, Strzelcami itp. w jednym organiźmie, za to bez tylu ziem Małopolski na północy i wschodzie... wyszło inaczej - Górny Śląsk podzielono pomiędzy woj. opolskie (większość) i śląskie (mniejszość), temu ostatnie odebrano przymiotnik "górny" i jest jak jest...

PS>a ta Twoja koleżanka to co prawda z G. Śląska pochodzi, ale możliwe, że Ślązaczką w ogóle nie jest, bo nie znam Hanysa, który by stwierdził, że jedzie ze Śląska do Wrocławia :D
A ja rozumiem jakby coraz mniej, bo niby ślązacy (jak sami mówią) to nie Niemcy tylko po prostu ślązacy, ale jak gdzieś wyjeżdżają to nie do Francji, Stanów czy Rosji ale właśnie do Niemiec.
a co w tym dziwnego? po pierwsze - w Niemczech mają rodziny, a nie we Francji czy Stanach (Rosję pomijam, bo to tak jakby się dziwić, że Polacy tam się rzadko osiedlają). Po drugie - kulturalnie i historycznie, a po części językowo, Ślązacy mają wspólnego korzenie z Niemcami, a nie z Francuzami i Amerykanami (Śląsk nie leżał nigdy w granicach Francji czy USA).

Po trzecie - wielu ma niemieckie obywatelstwo, z racji tego, że ich rodziny mieszkały na tym terenie przed 1945 rokiem, więc łatwiej im się osiedlić nad Renem niż np. w USA...
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 11 listopada 2012, 17:55

Pudelek pisze:A Dolny Śląsk to dla nich tylko nazwa, fasada bez duszy, bo przecież kultura i historia mieszkańców tego regionu (Dolno)Śląska nie jest...
Pudelek skąd wiesz , ja się na dolnym śląsku urodziłem i czuję się właśnie dolnoślązakiem ,dokładnie ja jestem z krwi kości stąd ,przeszkadza Ci to mocno ? :kukacz:
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 11 listopada 2012, 18:02

Rebel pisze: ja się na dolnym śląsku urodziłem i czuję się właśnie dolnoślązakiem
dobrze wiesz, o co mi chodzi.

Jesteś Ślązakiem z dziada-pradziada? kultywujesz dawne dolnośląskie tradycje? Używasz dawnych dialektów dolnośląskich?

Jeśli tak i należysz do tej garstki potomków przedwojennych Dolnoślązaków, którzy zostali na Śląsku po wojnie, to bardzo się cieszę. Jeśli nie, to doskonale wiesz, że z dawnymi Dolnoślązakami poza miejscem urodzenia nie masz zbyt wiele wspólnego...
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 11 listopada 2012, 18:11

Pudelek pisze:Jeśli nie, to doskonale wiesz, że z dawnymi Dolnoślązakami poza miejscem urodzenia nie masz zbyt wiele wspólnego...
rodzi się nas tu już czwarte pokolenie , i tu jest nasz ............dom ,to chyba wystarczający argument , wybacz ale nic nie mam wspólnego z dawnymi dolnoślązakami , ale myślę że i dla nich i dla nas jest miejsce w naszym domu tu na dolnym śląsku , już gdzieś w innych postach pisałem że wszystkie izmy są mi obce , niech kazdy z nas bedzie tym kim się czuje :) :spoko:
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 11 listopada 2012, 19:03

Rebel pisze:tu jest nasz ............dom
Właśnie.
Panda pisze: Przykro mi to stwierdzić, ale nie poznałem jeszcze nikogo z Dolnego Śląska, kto czuje potrzebę bycia bardziej Ślązakiem a potem Polakiem
Czy to im jakoś ujmuje? Czy wg Ciebie są przez to jacyś gorsi?
Panda pisze:Kultura i obyczaje Śląskie były SPYCHANE do RYNSZTOKA i na MARGINES SPOŁECZNY przez jaśnie oświecone władze przez szereg lat
Mieliście w zamian rekompensatę w postaci zatrudnienia w górnictwie i pochodnych (zarobki, przywileje), lepszego zaopatrzenia w sklepach itp.
To tak na marginesie.
A jaśnie oświecone władze gnębią nadal wszystkich, no może poza tymi z najzasobniejszym kontem w banku.
Awatar użytkownika
Darek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1470
Rejestracja: 28 października 2011, 20:47

Post autor: Darek » 11 listopada 2012, 20:57

Wydaje mi się, ze była tu odpowiedź Pudelka odnośnie "lepszego zaopatrzenia w sklepach" :kukacz: ?
Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
(J. Tuwim)
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 11 listopada 2012, 20:58

tak, ale usunąłem, bo nie mam dziś sił na wałkowanie tematu ;)
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Darek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1470
Rejestracja: 28 października 2011, 20:47

Post autor: Darek » 11 listopada 2012, 21:05

Pudelek pisze:tak, ale usunąłem, bo nie mam dziś sił na wałkowanie tematu ;)
Oj, faktycznie trudno walczyć ze stereotypami :( .
Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
(J. Tuwim)
Krzysiek Sca
Turysta
Turysta
Posty: 216
Rejestracja: 16 listopada 2011, 10:11

Post autor: Krzysiek Sca » 13 listopada 2012, 15:16

Ja w ogóle nie widzę potrzeby używania w stosunku do siebie określenia dolnoślązak czy ślązak, ja jestem po prostu Polakiem. Mój ojciec który na Dolny Śląsk przyjechał po wojnie z okolic Rzeszowa nie mówił nigdy o sobie inaczej niż Polak. Mama też - pochodzi z Częstochowy. Tylko ślązacy podkreślają swoje pochodzenie "regionalne" chyba z powodu tego ,że nie czują się polakami. Rodzina mojego ojca która została na ojcowiźnie a mieszka tam od wielu pokoleń nie potrzebuje mówić o sobie Rzeszowiacy, Małopolanie czy Krakusy. Dziadek który pamiętał jeszcze zabory mówił z dumą mieszkam w centralnej Polsce.
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 13 listopada 2012, 17:07

Krzysiek Sca pisze:Ja w ogóle nie widzę potrzeby używania w stosunku do siebie określenia dolnoślązak czy ślązak, ja jestem po prostu Polakiem.
Krzysiek Sca , a było tu tak spokojnie ;) :) , chłopaki czują się bardziej Ślązakami niż Polakami , i mają do tego prawo , jest tu też trochę Indian , Kaszubów , i innych nacji , i niech tak pozostanie , nie czepiajmy się drobnostek ,
Rebel pisze:niech kazdy z nas bedzie tym kim się czuje :) :spoko:
To mój cytat :) :zoboc:, już tu wiele razy pisałem że czasami czułem się jak ostatni idiota , ale do wariatkowa sie nie wybieram ............. przynajmniej na razie :lol: :twisted:
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Awatar użytkownika
Panda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1689
Rejestracja: 08 maja 2010, 21:16

Post autor: Panda » 13 listopada 2012, 23:00

włodarz pisze:Mieliście w zamian rekompensatę w postaci zatrudnienia w górnictwie i pochodnych (zarobki, przywileje), lepszego zaopatrzenia w sklepach itp.
To tak na marginesie.
Tak na marginesie - to wcale nie jest taki miód, bardziej drzazga w twoim oku i wielu ludzi tak to postrzega...łatwo mówić co się widzi, trudniej wiedzieć co się mówi :)
Zapraszam Cię do mojego ulubionego dołka...mniej więcej na 1050...wrócisz na noszach, a ja na nogach. :)
Nie pytaj skąd to wiem...po prostu wiem.

Poza tym lubię być Ślązakiem (właściwie bez korzeni, ale pomimo to staram się chłonąć kulturę i obyczaje i daję radę na trzy z minusem - dla mnie starczy).
I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.
W życiu nie trzeba wiele, żeby wy...dolić się na ryj. Wystarczy iść do przodu.
ODPOWIEDZ