1-5 VII 2011 Matterhorn - Expedition 2011

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

1-5 VII 2011 Matterhorn - Expedition 2011

Post autor: Anonymous » 06 lipca 2011, 14:06

Wrzesień 2010 nie udana próba wejścia na Matterhorn. Relacja na tym forum.
Większość cześć weekendów spędziłem w Tatrach na szlifowaniu kondycji itp rzeczy.
Postanawiamy że w roku 2011 spróbujemy kolejnej próby przy wejściu na jedną z najsłynniejszych gór świata - Matterhorn.
Wyjazd ustalmy na początek lipca może wtedy pogoda będzie dla nas łaskawsza. Skład miał być większy ale ze względów osobistych pozostaje team w składzie: Bogdan, Adrian oraz ja.
W czwartek 30 VI pod wieczór przyjeżdża do Bochni Bogdan skąd zabieram go i jedziemy po Adriana do Rabki skąd wyruszamy 1400km podróż do Tasch a potem do Zermatt.
Jak to zwykle noca bywa ruch mały, więc drogi ubywa dość szybko.


Obrazek


Po przybyciu do Tasch parkujemy w Matterhorn Terminal. Drobne przepakowanie zabieramy najpotrzebniejsze rzeczy i plecaki waża jakieś 25kg :)
Zadzwoniliśmy do schroniska i zarezerwowaliśmy noclegi wiec odpada namiot do dźwigania.
Z Tasch udajemy się pociągiem do Zeramtt.

Obrazek


Obrazek


Z dworca udajemy się do dzielnicy Winkelmatten

Obrazek


aby wyjechać kolejką gondolową na Schwarzsee 2583mnpm skąd trasa nr 27 udajemy się schroniska Hornlihutte 3260 mnpm


Obrazek


Obrazek


Podążamy wyżej i wyżej aby osiągnąć schronisko.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


aż tu nagle schronisko


Obrazek


Meldujemy sie grzecznie zamawiamy obiad bo już nam chęci do gotowania odeszły.


Obrazek


Obrazek


oraz pióropusz nad Matterhornem


Obrazek


Postanawiamy że rano wejdziemy w celu aklimatyzacji wyżej oczywiście w tym rejonie od schroniska jest tylko Matt.
Idziemy spać. Ja rano iż nie mogę już się doczekać ide zobaczyć co się dzieje na zewnątrz.
Rano widok po prostu zwalał z nóg.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Pakujemy wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy i wyruszamy w kierunku wejścia w ścianę.
Rozpoczynamy powolne podejście oczywiście w celach aklimatyzacyjnych.

Pomijam całkowicie fakt opisywania tutaj drogi bo wg mnie to jak wróżenie z fusów. Droga jest cholernie zawikłana topograficznie zwłaszcza w dolnej i środkowej części jeśli pomyli się kopczyki można zapędzić się w niezłe tarapaty. Zagrożeniem olbrzymim są spadające lawiny śnieżno kamienne.



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Obrazek



Miała być to aklimatyzacja a my powoli osiągamy schron Solvay.


Dochodzimy do dolnej płyty Mosleya III/ III+



Obrazek




Obrazek




Obrazek




Obrazek




Obrazek



Obrazek


Osiągamy platformę schronu Solvay. Kurdek miała być aklimatyzacja :?
Postanawiamy tutaj przenocować i rano wyruszyć na wierzchołek Matterhornu.
I masz pech. Ja pakując zapomniałem zabrać jedzenia /lito/ 4tyś metrów zmęczeni i nie ma najważniejszej rzeczy. Przy przepakowywaniu zostały na dole. Ale cóż trzeba w życiu sobie radzić mieliśmy zapas jedzenia na śniadanie więc nie pozostało nic jak tylko zabrać się za takie jedzenie.
Wiatr zaczyna coraz to mocnej wiać, zimno się robi. Jesteśmy tylko my w 3 na wysokości 4tyś m. Aż tu nagle pojawia się Hiszpan wieku około 60 lat który sam wchodzi od dołu. Mało co mówił po angielsku ale dowiedzieliśmy się że z Zeramtt wchodzi już 12h /ma zdrowie wg mnie/


Obrazek



Obrazek


Kładziemy się spać zimno, wieje dość silny wiatr. Budzę się rano wychodzę przed schron i już do góry idą przewodnicy z klientami.
Budzę chłopaków, śniadanie pakujemy się i do góry czas rozpocząć atak szczytowy. Pozostało 470m ale najbardziej niebezpiecznego podejścia.


Obrazek


Obrazek



Obchodzimy schron z lewej strony i wchodzimy w górna płytę Moseleya III-



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Coraz to wyżej i wyżej, obchodzimy Czerwoną Skałę która bezwzględnie trzeba ominąć z lewej strony wchodzimy na Ramię 40st z którego kierujemy się w lewo na grań skąd udajemy się w kierunku bloku szczytowego. Tutaj jest totalny meksyk jak się trzeba wymijać z schodzącymi. Nie dość że eksponowany teren, liny które ciężko objąć nie mówiąc już o zapięciu karabinka czy ekspresu. Nic nie pozostało tylko walczyć już do wierzchołka.
Ogólnie blok szczytowy ma wycenę III- a końcowy pionowy wyciąg III mijamy go bez problemów.


3 lipca 2011 godz 10.10 jesteśmy na wierzchołku Matterhornu !


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Po 20 minutach na wierzchołku pora schodzić bo wejście to dopiero 50% sukcesu.
Schodzimy przez pola śnieżne niżej gdzie jest kolucho do zjazdów. Postanawiamy zjeżdzać górny odcinek. Mamy 2 liny po 60m.


Obrazek



Obrazek



Ekspozycja niezła


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Coraz to niżej. Na niektórych odcinkach schodzimy trzymając się parcianych lin. Omijamy czerwoną skałę i zjeżdzamy przez Górną Płytę osiągając schron Solvay. Krótka przerwa bo czas ponagla bardzo.




Obrazek



Obrazek



Opuszczamy schron i kierujemy się w kierunku Schroniska Hornli przez zawikłaną topograficznie drogę. Tempa nie forsowaliśmy bo mieliśmy i tak nocować w schronisku.
Przy zmroku kontynuujemy zejść aż w końcu osiągamy schron z Włochami, Amerykanami i Niemcami.
Zmęczenie daje wszystkim popalić rzucamy wszystkie bety w schronie i idziemy spać.
Niestety z Polski dostaję informację że idzie duże załamanie pogody i kolejne plany nasze będzie trzeba korygować. Rano budzę się o 7 fakt pogoda się zmieniła nie jest to już czyste błękitne niebo. Ciepło i dość duszno.

Podejmujemy decyzję o powrocie do Polski mieliśmy jeszcze 5 dni ale nie ma sensu czekać o czym popołudniu dokładnie się przekonaliśmy.


Obrazek


Obrazek


Pakujemy plecaki i po długiej przerwie i podziwianiu kapitalnej panoramy rozpoczynamy zejście do kolejki.
Żal wracać było.


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek




Obrazek




Obrazek



Zjeżdżamy kolejką gondolową i udajemy się przez centrum Zermatt do Tasch pociągiem.


Obrazek


Gdzie postanawiamy przenocować w Tasch i nad ranem wyjechać do Polski.
Chłopkami idą odpoczywać a mnie że "mało" gór jadę powrotem do Zermatt i wyjeżdżam kolejką na Gornergrat.
Polecam wyjazd na tą platformę widokową. Wyjazd 78 franków ale warto!
Niestety prognoza pogody sprawdza się w 100%


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Siedzę 2h i patrzę na symbol góry idealnej - Matterhorn!


Niestety pora wracać na dół i przeciskając się przez tysiące turystów w Zeramtt wracam do Tasch.
O 3 nad ranem wyjeżdzamy do Polski, gdzie granice przekraczamy o 17.
Gratuluje Panowie!! Wiem że dla Was to było nowe wyzwanie.


Panoramy:


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Koniec

:8)
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Post autor: Han-Ka » 06 lipca 2011, 14:27

Jak to się mówi : za wysokie progi na moje nogi. Tak wysoko nie dotrę, więc z przyjemnością przeczytałam relację i podziwiałam fotki.
Gratuluję zdobycia
raffi79 pisze:góry idealnej - Matterhorn
:brawo: :brawo: :brawo:
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 06 lipca 2011, 14:34

Gratulacje, jakie ceny w schronisku, kolejek, parkingu ?
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Awatar użytkownika
adamek
Moderator
Moderator
Posty: 2649
Rejestracja: 27 stycznia 2011, 12:24

Post autor: adamek » 06 lipca 2011, 14:39

:brawo: :brawo: :brawo:

na ten pagórek to może nie dotrę, ale inne ...

ach, piękne zdjęcia i widoki
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://picasaweb.google.com/adamkostur

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.
Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 lipca 2011, 14:52

Han-Ka pisze:Gratuluję zdobycia
janek.n.p.m pisze:Gratulacje
adamek pisze:
Dziękuję :D


janek.n.p.m pisze:jakie ceny w schronisku, kolejek, parkingu

Powiem szczerze nie przeliczać tego na złotówki bo się słabo zrobi.
Kolejka do Zermatt 15.60 franków
Gondola do Schwarze 48 fr
Doba w schronisku 40 fr na OeAv 35fr
Obiad 25fr
Śniadanie 10fr

Więc osoby które tam jada albo biorą swój prowiant i dzwigają to wszystko do góry ale przeznaczają na wyjazd np 300fr i żyja z tego.
Ja po zeszło rocznym wyjeździe przyjąłem taktykę nr 2 :)
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 06 lipca 2011, 14:57

mnie w zupełności wystarczyłoby podejście do tego schroniska :)
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 lipca 2011, 15:21

ekstra!!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 lipca 2011, 15:41

Jedno słowo: bajka! :brawo:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 lipca 2011, 16:51

Super, gratuluję ;) Piękne zdjęcia :brawo:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 lipca 2011, 17:12

Rewelacja gratulacje chłopaki :)
viking
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 592
Rejestracja: 26 grudnia 2009, 15:22

Post autor: viking » 06 lipca 2011, 17:26

Raffi - gratki :spoko:

Przegladając twoje zdjęciu - na jednym z nich (pionowe ujęcie solisty gdzie lina przechodzi po prawej nodze) pomyśłałem , ze pomyłiłeś drogę?, ew poszedłeś wariantem "mniej popularnym" - ale kolejne już mi pasowały (do biwaku) , jeszcze raz gratki dla całej ekipy :brawo: .

Pudelek - do schroniska na 3260m to każdy tatrzański turysta górski dojdzie, bo to bardzo łatwa droga, także jak tylko będziesz w tamtych stronach (Zeramtt - Cervinio) to schronisko Horni będzie "twoje". :twisted:
Mam wrodzoną dociekliwość do wiedzy której nie posiadam - więc zadaję pytania ?
Awatar użytkownika
andrzej83
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 30
Rejestracja: 14 czerwca 2010, 11:31

Post autor: andrzej83 » 06 lipca 2011, 17:43

Wspaniałe widoki. Gratuluję zdobycia szczytu :)
Nie narzekaj, że masz pod górkę, kiedy idziesz na szczyt.
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 06 lipca 2011, 18:03

raffi79 pisze:Więc osoby które tam jada albo biorą swój prowiant i dzwigają to wszystko do góry ale przeznaczają na wyjazd np 300fr i żyja z tego.
też taką taktykę 2 lata temu miałem, wszystko na plecach i 300f, ceny raczej bez zmian poza wysokim kursem franka :(
zdjęcia super
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 lipca 2011, 18:25

Gratuluję i dziękuję za piękne zdjęcia. Pewnie nigdy tam nie dotrę, nawet do tego schronu, więc miło pooglądać takie cudowne widoki.
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 06 lipca 2011, 18:25

viking pisze:Pudelek - do schroniska na 3260m to każdy tatrzański turysta górski dojdzie, bo to bardzo łatwa droga,
a beskidzko-sudecki też? :kukacz: bo ja nie tatrzański :8)
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
ODPOWIEDZ