STUPTUTY

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Skadi
Turysta
Turysta
Posty: 240
Rejestracja: 16 marca 2010, 16:11

Post autor: Skadi » 15 maja 2010, 18:33

Dzięki za info. Poważnie zastanawiam się nad kupnem tych Firnów, tylko nie spotkałam się z produktami Pajaka w sklepach i zobaczenie ich na żywo, tym bardziej przymierzenie nie wchodzi w gre. Mają rozmiarówkę i trochę się obawiam czy rozmiar M będzie dla mnie dobry. :roll:
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 15 maja 2010, 18:38

camoscio
to juz jet pora kiedy stuptuty juz nie są potrzebne :)
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Awatar użytkownika
Skadi
Turysta
Turysta
Posty: 240
Rejestracja: 16 marca 2010, 16:11

Post autor: Skadi » 15 maja 2010, 18:52

Może i nie pora, ale akurat temat się chwilowo uaktywnił, to czemu nie zapytać? W grudniu planuję zimowy kurs turystyki wysokogórskiej, trochę będę mieć rzeczy do kupienia, a wiemy że do tanich nie należą. ;)
tknp
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 471
Rejestracja: 20 października 2007, 22:36

Post autor: tknp » 15 maja 2010, 21:08

camoscio pisze:Może i nie pora, ale akurat temat się chwilowo uaktywnił,
uważam że można je nosić prawie cały rok - wszystko zależy od warunków pogodowych , a i czasem latem można wyskoczyć np. w Alpy
jestem strażnikiem snów, błękitnego nieba i bezkresnej przestrzeni , słucham wiatru i odgłosów jesiennego deszczu (tknp),,
Anonymous

Post autor: Anonymous » 15 maja 2010, 23:53

tknp , zgadzam się z Tobą, tym bardziej, że przecież mogą chronić też od innych niedogodności niż śnieg jak np: błoto- łatwiej w schronisku spłukać stuptuty jak prać spodnie.
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 16 maja 2010, 12:27

camoscio pisze:Może i nie pora,
Za to pora wyprzedaży :D :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 maja 2010, 16:01

camoscio - mozna rzucic okiem jeszcze na stuptuty wisportu ( http://www.wisport.com.pl/index.php/odz ... rpety/yeti ), sa rownie dobre jak pajak'a a chyba tansze. Zamek z przodu ma zasadnicza zalete - latwiej sie je zaklada i zdejmuje. Sam mam milo (zamek z tylu), ale bym ich 2gi raz nie kupil, choc nowych modeli nie ogladalem.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 maja 2010, 21:48

Tomcio pisze:stuptuty wisportu
Ja mam owe stuptuty z bretexu....
zI sprawują się doprawdy porządnie... ;)
Bardzo szybko się zakłada jak i zdejmuje..
Towar godny polecenia...
Awatar użytkownika
Skadi
Turysta
Turysta
Posty: 240
Rejestracja: 16 marca 2010, 16:11

Post autor: Skadi » 24 maja 2010, 17:38

Wielokrotnie spotkałam się z pozytywną opinią tych stuptutów firmy Wisport. Mam pytanie odnośnie mocowań pod butem. W Pajakach jest jakaś guma natomiast w tych drugich co polecacie jest linka(?) o ile mnie wzrok nie myli.
Jakie są wady i zalety takich rozwiązań? I co to ten bretex? Jakieś pochoodne materiały goretexu? ;)
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 24 maja 2010, 20:13

camoscio pisze:I co to ten bretex?
to jest nazwa membrany, oczywiście gore-tex jest lepszy, ale droższy :) Teraz ....linka czy guma, nie wiem, no poza tym że te dwa rozwiązania są lepsze od zwykłego pasa, do którego lepi się śnieg.
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 maja 2010, 21:55

camoscio pisze:guma natomiast w tych drugich co polecacie jest linka
W yeti jest linka i po przetarciu można ją spokojnie wymienić lub sobie samemu dorobić.. więc problemu nie ma żadnego...

Natomiast yeti bretex nie są jakieś niezniszczalne jak można się tego spodziewać, ale za to oddychają, a to się naprawde przydaje!
A ten drugi rodzaj stuptutów z cordury wiadomo, że ma lepsza wytrzymałość, ale noga pocić będzie się niesamowicie...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 maja 2010, 10:03

Linka ma tylko jedna wade - teoretycznie moze trzec i uszkadzac podeszwe, ale z czyms takim sie jeszcze nie spotkalem przy lince kewlarowek (wisport), a nawet przy stalowej (np moje milo), pasek stosowany przez pajaka minimalizuje to ryzyko, choc moze wydawac sie za to rozwiazaniem mniej trwalym. Wydaje, poniewaz to nie 'guma' tylko taka sztuczna guma o podrasowanych wlasciwosciach: hypalon.
Z tego co pamietam, to paski pod butem dalo sie czasem dopasowac do wlasnych potrzeb (wielkosc petli), nieco trudniej robilo sie to z linkami, a w niektorych modelach (ach te nieszczesne milo) praktycznie nie mozna bylo regulowac wielkosci petli zrobionej z linki.
Jesli chodzi o membrany w stuptutach - czy aby na pewno niezbedna? Chyba jestem wyznawca pancernych stuptutow ochronnych nie zas oddychajacych. Poza wyjatkami, mialem pod nimi mokro raczej z powodu wlania sie wody czy wpadniecia sniegu od gory niz braku membrany.
Tauzen
Turysta
Turysta
Posty: 636
Rejestracja: 23 lutego 2010, 15:30

Post autor: Tauzen » 25 maja 2010, 15:01

Ja mam stuptuty Wisportu, konkretnie Yeti i bardzo sobię chwalę. Należy zwrócić uwagę, że Yeti jest produkowany w trzech rodzajach (bodajże 500, 750 i 1000). Ten najgrubszy jest za sztywny.
Co do materiału, no cóż membrana to nie jest, więc nogawki są wilgotne.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 maja 2010, 0:01

Tauzen pisze:Należy zwrócić uwagę, że Yeti jest produkowany w trzech rodzajach (bodajże 500, 750 i 1000). Ten najgrubszy jest za sztywny.
Co do materiału, no cóż membrana to nie jest, więc nogawki są wilgotne.
oraz jest produkowany jeszcze w bretexie tutaj więcej informacji na temat tej technologii
http://www.wisport.com.pl/index.php/odz ... retex_omni

Nogawki będą wilgotne, bo przecież cordura nie oddycha w przeciwieństwie do bretexu...
Awatar użytkownika
Skadi
Turysta
Turysta
Posty: 240
Rejestracja: 16 marca 2010, 16:11

Post autor: Skadi » 28 lipca 2010, 19:38

Dzięki za wszystkie rady :)

Dzisiaj zapadła decyzja. Zastanawiałam się między Pajakiem a Salewą. Ostatecznie postanowiłam wesprzeć polską firmę :) Teraz pozostało tylko czekanie na listonosza :hura:
ODPOWIEDZ