Aparaty

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 marca 2009, 17:20

Na pewno dasz radę :) Popróbuj może jeszcze takich sferycznych, z niebem.
Ja ja złączyłem jeszcze dwie inne foty. Tym razem z Tatr:
Obrazek
http://www.soft-trans.com.pl/grupa/pano/t1/t1lo.jpg
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 marca 2009, 17:41

igi pisze:Na pewno dasz radę :) Popróbuj może jeszcze takich sferycznych, z niebem.
To jest jednak bardzo skomplikowane i kosztowne.
Trzeba mieć specjalną głowicę panoramiczną, tj taką, która pozwala, na takie ustawienie aparatu aby oś obrotu obiektywu przechodziła przez tzw punkt nodalny - koszt od 300zł do 2500zł.
Obiektyw o bardzo krótkiej ogniskowej (w przypadku lustrzanek niepełnoklatkowych o krotności 1,5) 10-16mm - koszt od 1500zł do 4500zł
Panoramę wtedy trzeba łączyć z ok 50zdjęć.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 marca 2009, 20:07

jurekbd Bo tyś perfekcjonista ;)
Ja tu piszę o amatorskich wyczynach i focę sobie wyłącznie dla zabawy i własnej uciechy, niż splendoru czy zarobku. Sprzęta za 4.5k nie kupię, bo mam statyw za 40zł :D Przystawkę sobie sam zrobię ;)
Obrazek
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 04 marca 2009, 20:57

Heh niezłe kombinacje. Ze sferyczną to może być rzeczywiście problem. Hmm zwykłe panoramy nie powinny być jakoś bardzo trudne do wykonania, pod warunkiem ,że mamy statyw. A sferyczne, hmm muszę pomyśleć ,czy nie da się tego jakoś prościej rozwiązać.
Montano

Post autor: Montano » 22 marca 2009, 19:59

Master pisze:Miniaturka wygląda nieźle. Da się to jakoś powiększyć ? :D
Tu jest narazie tylko kilka moich fotek. http://picasaweb.google.com/MontanoClimb
Awatar użytkownika
Norbert124
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 21:58

Post autor: Norbert124 » 13 kwietnia 2009, 13:18

Ptrzebuję Waszej rady. Mam zamiar kupić lusterko i mam dylemat, czy z 2 obiektywami czy z 1 uniwersalnym. A tak dokładnie to a300 z obiektywami (18-70 i 70-200) lub z obiektywem 18-200. Co radzicie?
PZD
Norbert124

Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy. Prawa Murphy`ego
Anonymous

Post autor: Anonymous » 13 kwietnia 2009, 13:37

Napisz coś więcej o obiektywach, m.in jakie światło
Awatar użytkownika
Norbert124
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 21:58

Post autor: Norbert124 » 13 kwietnia 2009, 18:24

Znalazłem złoty środek :) Znalazłem na allegro konwerter na 42mm więc kupię zestaw z obiektywem 18-200 a mam 2 obiektywy od praktici 50 stały i 18-70 szerokokontny-macro. Myślę że to mi wystarczy. :)

Obiektyw 18-200 Sigmy to to : http://www.sigma-foto.pl/index.php?q=node/13
PZD
Norbert124

Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy. Prawa Murphy`ego
Anonymous

Post autor: Anonymous » 14 kwietnia 2009, 6:53

Norbert124 pisze:mam 2 obiektywy od praktici 50 stały
Cud, miód i orzeszki... też mi się taki marzy :) zresztą, ten drugi też.
Awatar użytkownika
Mariusz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 623
Rejestracja: 28 lutego 2009, 16:58

Post autor: Mariusz » 14 kwietnia 2009, 11:11

Do zdjęć macro polecam zwykły obiektyw np z zenita i pierścień odwrotnego mocowania
Obrazek
Obrazek
Trochę na ten temat, test porównawczy - soczewka, raynox i odwrocony obiektyw http://www.cyberfoto.pl/recenzje-i-test ... rocony.htm
Tu króluje zeszłoroczny czas
Na posłaniu z liści buczynowych
Stąd do ziemi dalej niż do gwiazd
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 kwietnia 2009, 20:37

Norbert124 pisze:Ptrzebuję Waszej rady. Mam zamiar kupić lusterko i mam dylemat, czy z 2 obiektywami czy z 1 uniwersalnym. A tak dokładnie to a300 z obiektywami (18-70 i 70-200) lub z obiektywem 18-200. Co radzicie?
Nad A300 to się zastanów dobrze. Flagowy model A900 FX nie dorównuje nikonom i canonom w zakresie szumów, na wysokim ISO. Poza tym sprawdź czy będziesz miał potwierdzenie ostrości ze szkłami manualnymi.
Co do obiektywu, to w podróży zawsze lepiej mieć jeden uniwersalny (co prawda niewielkim kosztem jakości) niż dwa. Zawsze istnieje ryzyko zakurzenia matrycy, przy wymianie obiektywu.
Awatar użytkownika
Norbert124
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 21:58

Post autor: Norbert124 » 16 kwietnia 2009, 21:11

jurekbd pisze:Nad A300 to się zastanów dobrze.
mam dobre opinie od fotografów na temat alfy. Zastanawiałem się nad Nikonem d60, ale zabijają mnie ceny obiektywów VR.
PZD
Norbert124

Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy. Prawa Murphy`ego
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 kwietnia 2009, 11:07

Norbert124 jaki masz budżet na zakup sprzętu? Zastanawiałeś się może nad sprzętem olympusa. Mam dwa lusterka olego i nie narzekam. Mają wszystko co jest potrzebne bez zbędnych wodotrysków. Sprzęt jest porządnie wykonany, obiektywy bardzo dobrej jakości. Testy można poczytać na optyczne.pl Jeśli nie masz specjalnych wymagań to myślę że taki zestaw: http://fotozakupy.pl/lustrzanka-cyfrowa ... orba,8382s będzie znakomity na początek.
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 17 kwietnia 2009, 22:43

Wszsytko zależy od tego, czego oczekujemy.
Jeżeli zamierzasz bawi się fotografią nieco poważniej i na dłużej i koniecznie chcesz kupic lustrzankę to warto wziąc pod uwagę fakt, że tak naprawdę są dwa podstawowe standardy obiektywów (bo głównie o to sprawa się rozbija): Nikon i Canon.
90 % profesjonalistów używa aparatów jednej z tych dwóch firm.
Pomimo niezwyle udanych modeli Sony czy Olympusa jeszcze przez długie lata te dwie firmy (N i C) będą wiodły prym.
Myślę, że warto to uwzględnic.
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 kwietnia 2009, 11:53

Jest cała masa obiektywów z mocowaniem Minolty (i nowe i stare) - które idealnie pasują do Soniaczów.
Osobiście Sony mnie ostatnio bardzo miło zaskakuje, mimo że jestem Canonowcem :) I gdyby nie długo kompletowany przeze mnie system, to być może przerzuciłbym się na Sony.
ODPOWIEDZ