Aparaty

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 kwietnia 2009, 14:34

Norbert124 pisze:mam dobre opinie od fotografów na temat alfy. Zastanawiałem się nad Nikonem d60, ale zabijają mnie ceny obiektywów VR.
Z tego co czytałem na forach, Sony mają dość duże szumy na wysokich czułościach.
Olympusy są fajne bo mają dużo nowinek konstrukcyjnych, ale niestety szumy również je dyskwalifikują (to akurat piszę z autopsji bo miałem swego czasu Oly C5050 i jedynym użytecznym ISO było 65 no i może 100, reszta to była kaszana). Z tego co czytałem w testach, w różnych pismach fachowych, szumy są bolączką Olympusa do dziś.
Dobrze napisał Dariusz Meiser odnośnie przodującej roli N i C. Nie chcę się wypowiadać, która lepsza, bo tego rodzaju rozważania. Przypominają dyskusję nad wyższością świąt Bożego Narodzenia czy też Wielkiej Nocy :) .
Obie firmy, w sprzęcie reprezentują najwyższy poziom.
Co do cen obiektywów to w ostatnim czasie WSZYSTKIE firmy podniosły ceny sprzętu.
VR to fajny gadżet ale jest wiele sytuacji zdjęciowych, kiedy trzeba go wyłączać więc możesz spokojnie kupić obiektyw bez VR. Poza tym jeśli myślisz o fotografii krajobrazowej to i tak 90% fotek robi się na jak najkrótszej ogniskowej gdzie VR nie jest niezbędny. Zamiast tego możesz kupić dobry statyw i fotki będą lepsze niż z VR.


Dlaczego szumy dyskwalifikują sprzęt?
Otóż dlatego, że szumiąca fotka traci ostrość w szczegółach i nasycenie kolorów.
Ja w NIKONIE mogę zastosować ISO800 i jakość jest porównywalna do ISO100 w Olympusie czy ISO200 w SONY. Jest to ważny aspekt jeśli chodzi o foto bo światła zawsze mało :) .
Poza tym stosując ISO1600 obraz jest również akceptowalny.
D60 który wymieniłeś jest świetnym aparatem bo ma stosunkowo nową matrycę i doskonały soft do przetwarzania obrazu.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 kwietnia 2009, 9:15

jurekbd sprzęt olego już tak nie szumi i spokojnie można używać iso 800. I myślę, że nie ma to tak wielkiego znaczenia. Ale nie chcę rozpoczynać rozmowy o wyższości jakiejś marki nad inną bo nie o to chodzi. Olympus ma coś czego nie ma np w nikon czyli filtr przeciwpyłkowy który działa świetnie. Przydaje się to szczególnie w terenie. No i niektóre puszki i obiektywy są uszczelnione czyli nie ma problemu z deszczem. Wiem jak to działa bo sam z tego korzystam nie stresuję się że zaczyna deszczyk padać:)
Oczywiście i canon i nikon mają ogromne plusy. Marki najbardziej liczące się na rynku.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Norbert124
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 21:58

Post autor: Norbert124 » 20 kwietnia 2009, 11:37

Dzieki za podpowiedzi :) Jak coś wybiorę to się odezwę.
PZD
Norbert124

Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy. Prawa Murphy`ego
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2009, 16:16

Pochwalę się nowym nabytkiem
Canon 40D + 70-200 f/4 L

Obrazek

Muszę przyznać że daje rady zestawik.
Awatar użytkownika
Norbert124
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 21:58

Post autor: Norbert124 » 23 kwietnia 2009, 19:18

MORF pisze:Canon 40D + 70-200 f/4 L
Jak narazie dla mnie nie osiągalny cenowo :(
PZD
Norbert124

Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy. Prawa Murphy`ego
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2009, 19:30

A jak w w zestawieniu jw. wg. Was wyglądają aparaty marki FUJI?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2009, 21:38

Fuji... S2000HD słyszałem o nim dużo dobrych opini. Jak na kompakt to robi b.dobre zdjęcia, Bardzo dobry zoom - 15x i matryca 10MP. Choć szczerze to wolał bym dołożyć i kupić jakieś lustro Nikona. Sam mam D40 i jestem zadowolony!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2009, 21:54

gruby pisze:Sam mam D40 i jestem zadowolony!
Ile już zrobiłeś zdjęć? Masz kitowy obiektyw, czy dołożyłeś jakiś lepszy słoik? Zdarza Ci się, że w warunkach niesprzyjających (wilgoć, mróz, woda, itd.) musisz przecierać konektory, na obwodzie pierścienia mocującego obiektyw, bo nie działa AF? Pytam z ciekawości, bo sam używam :)
Awatar użytkownika
Norbert124
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 21:58

Post autor: Norbert124 » 23 kwietnia 2009, 22:10

Ok. Decyzja podjęta, rezygnuję z Alfy. Kupuję Pentaxa k200d ze szkłami 18-55 i 70-300 macro. Do tego konwerter na M42 i wykorzystam dodatkową stałkę 50 oraz 28-70 macro od Praktiki. Zestaw ful na moje możliwości finansowe. :)
PZD
Norbert124

Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy. Prawa Murphy`ego
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2009, 22:13

Norbert124 pisze:70-300
Pozazdrościć :D
Norbert124 pisze:stałkę 50
Pozazdrościć jeszcze raz :D
Awatar użytkownika
Norbert124
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 21:58

Post autor: Norbert124 » 23 kwietnia 2009, 22:26

Byle ceny nie poszły w górę do czerwca :3:
PZD
Norbert124

Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy. Prawa Murphy`ego
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 kwietnia 2009, 8:49

igi pisze:Ile już zrobiłeś zdjęć? Masz kitowy obiektyw, czy dołożyłeś jakiś lepszy słoik? Zdarza Ci się, że w warunkach niesprzyjających (wilgoć, mróz, woda, itd.) musisz przecierać konektory, na obwodzie pierścienia mocującego obiektyw, bo nie działa AF? Pytam z ciekawości, bo sam używam :)
Jak narazie zrobiłem około 6000 zdjęć. Niestety mam kitowego 18-55 ale mam w planach wymienić na coś lepszego. Co do konektorów - jeszcze nie miałem takiej sytuacji.
Awatar użytkownika
Mariusz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 623
Rejestracja: 28 lutego 2009, 16:58

Post autor: Mariusz » 24 kwietnia 2009, 9:22

igi pisze:Zdarza Ci się, że w warunkach niesprzyjających (wilgoć, mróz, woda, itd.) musisz przecierać konektory, na obwodzie pierścienia mocującego obiektyw, bo nie działa AF? Pytam z ciekawości, bo sam używam :)
Uważaj w moim starym nikonie zerwały się przekładnie, przy okazji ostrzegam przed serwisem w Chorzowie, facet za naprawę skasował mnie 5 lat temu 170,- zł za naprawę a obiektyw działał 2 tygodnie !!
Tu króluje zeszłoroczny czas
Na posłaniu z liści buczynowych
Stąd do ziemi dalej niż do gwiazd
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 kwietnia 2009, 13:03

MORF pisze:Pochwalę się nowym nabytkiem
Canon 40D + 70-200 f/4 L

Obrazek

Muszę przyznać że daje rady zestawik.
Mmmmmmmmniam :D

Chociaż sam bym już brał wersje z IS :) Jak dolar stał po 2,20zł to miałem brać, ale nie miałem kapitału... Pozostaje czekać na lepsze czasy :D

Ale zestaw marzenie.
Co masz szerokiego w zestawie?

Ja mam Tamrona 17-55mm f.2,8 i też jak dla mnie bomba. Tańsza alternatywa Lki 17-40mm (choć troszkę gorsza, wiadomo..).
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 kwietnia 2009, 13:58

Matys pisze:
Mmmmmmmmniam :D

Chociaż sam bym już brał wersje z IS :) Jak dolar stał po 2,20zł to miałem brać, ale nie miałem kapitału... Pozostaje czekać na lepsze czasy :D

Ale zestaw marzenie.
Co masz szerokiego w zestawie?

Ja mam Tamrona 17-55mm f.2,8 i też jak dla mnie bomba. Tańsza alternatywa Lki 17-40mm (choć troszkę gorsza, wiadomo..).
Kiedy ja kupowałem 70-200 różnica w wersji z IS była ponad 2000zł., teraz widzę że to się nie zmieniło, to był pierwszy powód dla którego wziołem bez IS.
Drugi powód to waga, mój waży 705 g natomiast IS 1.310g, zaoszczędziłem zbędnego balastu a i bez IS myślę że daje rady.

Chyba mamy podobny szeroki bo mój to
SIGMA 18-50 mm f/2.8 EX DC Macro
Obrazek
Oczywiście brak mi jakichkolwiek zastrzeżeń do niego
Do C17-40 Nie ma co porównywać bo to już wyższa klasa...
Ale ostatnimi czasy bierze mnie na coś typu 10-22mm
ODPOWIEDZ