Raki

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 12 lutego 2008, 10:36

PiotrP pisze:nom,... cenowo w zasadzie już nie jest tak źle... ja za swoje raki dałem około 250 zł... a zakładam je maksymalnie do 5 min.. i to jak mam problemy z ustaniem w kopnym sniegu.. a są paskowe
Tak, teraz faktycznie brzmi to sensowniej. Ale pamiętam, jak parę lat temu za zwykłe koszyczki śpiewali sobie 420-450 pln.
PiotrP pisze:miał zły rozstaw.. do innych butów były ustawione... a pogodę wtedy mieliśmy piękną.. i warunki były idealen.. wyobraź sobie teraz to w zamieci śnieżnej.. ehh... ale sam patent używania klucza w górach.. płakać się chce
No tak...tylko generalnie to powinno się ustawiać w domu. Nie zmieniasz butów na raki w środku jakiegoś stoku.
Żeby się jeszcze dało- w CAMPach ten klucz jest tak powykręcany, że jak go zgubisz to jesteś ugotowany. Nawet 'duży majsterkowicz' Ci nie pomoże :D
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 12 lutego 2008, 10:48

jck pisze:No tak...tylko generalnie to powinno się ustawiać w domu. Nie zmieniasz butów na raki w środku jakiegoś stoku.
Dokładnie tak, a poza tym ja swoje raki paskowe zakładam prawie tak szybko jak mój kolega automaty.
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 lutego 2008, 10:53

jck pisze:No tak...tylko generalnie to powinno się ustawiać w domu
nom :) akurat tutaj on dowalił :) ale ja w swoich grivelach mam taką sprężynową blaszkę którą jak pociągniesz to wysuwa się bolec i możesz całość regulować.

Mogę to nawet w ścianie zrobić :) a to dobry patent :) zwłaaszcza jak masz buty skorupy i skórki :) ze sobą
Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 lutego 2008, 10:56

mimo wszystko, to nadal nie usprawiedliwia tej myśli wspinaczkowej z okresu chyba brązu :) kto to obmyślał..

myślę, że jakbym zaczął projektować kombajny górnicze (pracuję na wydziale górnictwa i geoinżynierii) :)
to wyszłoby mniej więcej coś podobnego jak w tych rakach :) mdła wiedza, mdłe rozwiązanie :)
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 12 lutego 2008, 11:05

PiotrP pisze:nom akurat tutaj on dowalił ale ja w swoich grivelach mam taką sprężynową blaszkę którą jak pociągniesz to wysuwa się bolec i możesz całość regulować.

Mogę to nawet w ścianie zrobić a to dobry patent zwłaaszcza jak masz buty skorupy i skórki ze sobą
Tak, to jest zdecydowanie lepszy patent. Z drugiej strony jak już się bawisz w skóry i skorupy to raczej nie w rakach CT za 200 pln :)
PiotrP pisze:mimo wszystko, to nadal nie usprawiedliwia tej myśli wspinaczkowej z okresu chyba brązu
Nie, to znany patent i podejrzewam, że wiele skarg na niego było...zresztą, my i tak nic nie zmienimy.
PiotrP pisze:mdła wiedza, mdłe rozwiązanie
:lol:
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 lutego 2008, 11:40

Z mojego Doświadczenia - na śnieg używa się Rakiet śnieżnych co pozwala nie utonąć w śniegu - Raki na lód lub zjechany mokry śnieg - więc wszystko zależy co leży i jeżeli idzie się dość ostrzej w góre to raki są niezbędne na gładki snieg
Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 lutego 2008, 13:50

jck pisze:Z drugiej strony jak już się bawisz w skóry i skorupy to raczej nie w rakach CT za 200 pln
:) to fakt, w moim przypadku jest tak - skorupy kupiłem dwa miesiące temu :) wcześniej tylko skórki... przez lata... a raki miałem tylko paskowe. Automaty kupię za jakiś czas, póki co muszę walczyć w paskowych.
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 12 lutego 2008, 14:13

Robiłeś rozeznanie co do automatów?
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 lutego 2008, 14:15

jeszcze nie... ale myślę, że będę kręcił się koło grivela
Anonymous

Post autor: Anonymous » 13 lutego 2008, 15:08

Mosorczyk pisze:W wersji paskowej typu Shark Climbing Technology nie ma plastikowego koszyczka. Cały "koszyczek" na piętę jest zrobiony z trzech pasków połączonych ze sobą okrągłymi obrączkami.
To zależy co rozumiemy przez "wersja paskowa". Z tego co się orientuję, to zarówno Sharki jak i Raptory przychodzą w czterech odmianach:
- automaty,
- półautomaty,
- wiązane paskami, koszyki plastikowe,
- wiązane paskami, koszyki paskowe.
Ja pisałem o tej trzeciej opcji. Ty, zdaje się, kupiłeś czwartą. Tak, też uważam, że firma CT mogłaby jakoś rozróżnić powyższe warianty w nazwie raków.
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 13 lutego 2008, 15:21

Tak przeglądam te Grivele i żeby mnie jakoś szczególnie powaliły to nie powiem...
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 14 lutego 2008, 8:50

hmm... zapewne każdy model grivela czy climbing technology ma swoje wady i zalety.

Do tej pory miałem i mam tylko jeden model raków grivela, i póki co nie narzekam. :)


Nie ma doskonałych rozwiązań. :)
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 14 lutego 2008, 10:09

Oczywiście, że tak. Ale przednie zęby na stałe, oprócz najwyższego modelu...dziwne to trochę. Za kasę rzędu 500-600 pln myślałem, że będą nieco ciekawsze. Z drugiej strony to kwestia gustu. Ja chyba nadal pozostanę przy DMMach jako tych, które bym chciał...
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 14 lutego 2008, 10:36

A słyszeliście o sprawie raków Petzla sprzed miesiąca-dwóch ?
Petzl wycofał ze sprzedaży i poprosił użytkowników o zwrot raków Sarken, ze względu na zbyt szybkie zużywanie się przednich zębów, co nie odpowiada jakościowemu wizerunkowi firmy Petzl (coś w ten desen napisali).

A Sarkeny wcale do najtańszych nie należały.
Co w ogóle sądzicie o rakach Petzla ?
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 14 lutego 2008, 11:01

Nie słyszałem o tym: oddawali pieniądze czy rozwiązali to w jakiś inny sposób?
U nas generalnie raki Petzla nie są specjalnie popularne, ja niestety nie miałem z nimi wogóle do czynienia.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
ODPOWIEDZ