Raki

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 września 2008, 14:34

Esox_nh pisze:Podczas odsniezania podjazdu kolo domu, mysle ze powinny sie sprawdzic :)
Dopóki po 10 minutach nie odpadną :)
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 05 października 2008, 12:56

do butów wspinaczkowych należy stosować tylko raki automaty, czy można paskowe ?
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 05 października 2008, 13:03

Paski czy koszyki zamontujesz do wszystkiego. Automat ma tą przewagę, że lepiej się trzyma buta.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 05 października 2008, 13:15

jck pisze:Automat ma tą przewagę, że lepiej się trzyma buta.
tak, są jeszcze inne wady lub zalety albo przeciw wskazania ?
pytam gdyż na razie nie mam kasy na zakup automatów i będę korzystał z pasków.
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 05 października 2008, 13:40

Nie, to raczej zalezy od buta jaki masz- przymierz, jeśli paski do niego dobrze pasują to nie ma przeciwwskazań. Pamiętaj tylko o tym, jak się wspinasz, że to nadal są paski i precyzja ani pewność nie będzie taka jak w automatach. Problem z automatami polega na tym, że kupujesz je pod konkretny model buta- zmienisz buty, raki też najprawdopodobniej będziesz musiał zmienić.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 października 2008, 10:23

Może się przyda komuś, bo chyba nie ma tego w tym temacie :kukacz:
1. http://www.mkudhomepage.yoyo.pl/index.p ... es/show/40
Anonymous

wypożyczenie raków

Post autor: Anonymous » 04 stycznia 2009, 18:22

Witam
Czy ktoś orientuje się, gdzie na Śląsku można wypożyczyć raki paskowe? (Najlepiej Katowice lub okolice)
Awatar użytkownika
ZJAWA
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 422
Rejestracja: 10 czerwca 2008, 18:53

Post autor: ZJAWA » 04 stycznia 2009, 19:56

wypożyczenie 15 zł za dzień
KOCHAJ ŚNIEG UNIKAJ LAWIN
http://www.firebirds.pl/
Awatar użytkownika
ZJAWA
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 422
Rejestracja: 10 czerwca 2008, 18:53

Post autor: ZJAWA » 04 stycznia 2009, 19:59

KOCHAJ ŚNIEG UNIKAJ LAWIN
http://www.firebirds.pl/
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 stycznia 2009, 11:41

Miałem Grively i wiem że te raki są warte wydania kasy już nie pamiętam modelu ale sprzedałem bo potrzebowałem kase na coś innego. Teraz chcę się kupić tak samo grively jaki model to jeszcze nie wiem ale na pewno z mocowaniem GSB. Automaty mają to do siebie że nie niszczą górnej części buta tak jak paskowe - fakt faktem przy złym zamocowaniu automatu można je po prostu stracić. Uważam że to co zrobiła Scarpa z Grivlem to wielki sukces mocowania raków automatycznych w Systemie GSB.
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 09 stycznia 2009, 11:50

Ice-Breaker pisze:Automaty mają to do siebie że nie niszczą górnej części buta tak jak paskowe
a co tam się niszczy?
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 stycznia 2009, 18:38

janek.n.p.m pisze:a co tam się niszczy
Głownie rozchodzi mi się o buty z podeszwą miękką - widziałem takie buty pokiereszowane na zewnątrz buta a ta pierwsza warstwa w bucie jest najważniejsza. Tak mają te koszykowo - paskowe. Dlatego automaty nic nie robią z butem no ale trzeba też mieć odpowiedni but.
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 09 stycznia 2009, 18:46

Ice-Breaker pisze:Głownie rozchodzi mi się o buty z podeszwą miękką - widziałem takie buty pokiereszowane na zewnątrz buta a ta pierwsza warstwa w bucie jest najważniejsza.
można dodać jeszcze że te z miękką podeszwą mogą złamać raki
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Anonymous

raczki

Post autor: Anonymous » 14 stycznia 2009, 0:45

Dzięki za odpowiedzi. Raki pożyczyłem od... sąsiada ;-) Przydały się podczas wchodzenia na Babią.
A teraz trochę inny, ale pokrewny temat. Niedawno natknąłem się na coś takiego jak raczki. Podam kilka linków:
http://www.e-horyzont.pl/site/index.php ... &prod=3588
http://www.e-horyzont.pl/site/index.php ... &prod=1634
http://ngt.pl/211,salewa-raki.html
Często zdarza się, że nie czujemy się zbyt pewnie na skałach, bo podeszwy butów nie trzymają się nawierzchni jak powinny. Być może wtedy takie raczki byłyby bardzo przydatne. Co o tym sądzicie? Czy ktoś z Was takich używał? Jakie najlepiej kupić?
Nie myślę tutaj oczywiście o używaniu raczków zimą. Mam na myśli letnie wędrówki, kiedy to czasami skały są mokre lub pokryte są śliskim błotem.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 14 stycznia 2009, 15:22

Do mnie w tym tygodniu powinny trafić właśnie podobne raczki. Zobaczymy co to będzie ;)
Mam nadzieję tylko, że mi się na buty zmieszczą, bo szerokość raczków z oferty trochę się różni od moich butów ;)
ODPOWIEDZ