Pielęgnacja odzieży puchowej

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Naprawa kurtki puchowej i innych ubrań

Post autor: Anonymous » 08 kwietnia 2008, 23:45

Jako, że dziady nie chcą zszywać puchówek (tłumoczą to, że może podejść piórko pod igłę i co wtedy?? ), to zamieszczam krótki poradnik obrazkowy. Jak naprawić kilkanaście przetarć w 10 sekund, za kilka PLN.

Linki usunięto - nieaktywne. Modelator.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 kwietnia 2008, 23:55

Igi tego sprzętu to cosik masz :D To tak jak u mnie wtedy moja ma problem z przejście do drugiego pokoju :lol:A instruktaż niezły
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 kwietnia 2008, 0:04

McGregor pisze:przejście do drugiego pokoju
Hehe, u mnie teraz porządeczek. Większość gratów leży w plecoku. Zwłaszcza góra ciuchów i szmat :blink: Mój brat zaopatrzył mnie w plecok WP 100 :kukacz:
Plus komin :P
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 09 kwietnia 2008, 0:31

igi pisze:Jako, że dziady nie chcą zszywać puchówek
igi mój krawiec w Bielsku szyje i zszywa wszystko. :spoko:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 kwietnia 2008, 8:29

Mosorczyk pisze:bo akurat zszycie takiej kurtki to nie problem.
Zszyłem, zakleiłem i fakt - nie problem, wygląda jak nówka :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 kwietnia 2008, 21:12

Ale ta taśma to chyba nie taka pierwsza lepsza z brzegu, raczej już podpada pod jakąś specjalność?
tom-pi4

Pielęgnacja odzieży puchowej

Post autor: tom-pi4 » 30 grudnia 2010, 11:51

Znalazłem dzisiaj bardzo krótki artykuł o pielęgnacji/praniu odzieży puchowej. Może się komuś przyda:

Puchu nie powinno się prać chemicznie (mimo sugestii wielu producentów) – takie pranie może zniszczyć delikatną strukturę biologiczną puchu, przesuszyć go i spowodować kruszenie.
Puch, tak jak wełnę czy jedwab, można prać w wodzie z użyciem delikatnych środków. Dostępne są także specjalne preparaty do prania puchu.
Jak zacząć pranie? Bardziej widoczne zabrudzenia należy usunąć mokrą gąbką.
Jeżeli chcemy uprać cały wyrób, musimy pamiętać, że kurtka czy śpiwór są zbyt duże, by po prostu włożyć je do pralki. Pozostaną wtedy w bębnie suche, a nawet mogą spowodować, że woda i piana wydostaną się na zewnątrz pralki. Dlatego produkty puchowe trzeba wstępnie zmoczyć i ręcznie wygnieść powietrze z puchu np. w wannie czy dużym pojemniku z wodą. Dopiero tak zmoczony śpiwór czy kurtkę wkłada się do pralki i pierze, a następnie suszy. Samo pranie jest proste – łagodny cykl i dodatkowe płukania, aby usunąć środki piorące.
Należy również pamiętać, że puch może się sfilcować. Aby tego uniknąć, kurtkę czy śpiwór należy jak najszybciej wysuszyć, nie dopuszczając do długiego pozostania mokrego, zbrylonego puchu bez wysuszenia. Najlepiej zrobić to w dużej suszarce do bielizny lub na słońcu i wietrze.
Puch jest długowieczny i odpowiednio konserwowany będzie służył długo. Z drugiej strony zbyt częste pranie może osłabić produkt, np. taśmy wewnętrzne w kurtce.
Istnieje jeszcze inny problem – wychodzenie puchu. Zdarza się, szczególnie w pierwszym tygodniu użytkowania, że pojedyncze promyki puchu przechodzą przez tkaninę zanim ustabilizują się wewnątrz kurtki czy śpiwora. Nie jest to wada wyrobu, a wychodzenie puchu powinno ustać po kilku dniach.

Źródło: www.yeti.com.pl
Anonymous

Re: Pielęgnacja odzieży puchowej

Post autor: Anonymous » 30 grudnia 2010, 12:28

tom-pi4 pisze:Dostępne są także specjalne preparaty do prania puchu.
Np. "Down Wash" i "Down Proof" Nikwaxa - do stosowania w praniu do odzieży i sprzętu wypełnionego puchem.

http://www.nikwax.com/pl-pl/products/pr ... abricid=-1
http://www.nikwax.com/pl-pl/products/pr ... abricid=-1

lub "Down Wash" Woly Sportu - do delikatnego prania i czyszczenia odzieży puchowej, śpiworów i rękawic.

http://www.wolysport.pl/product.php5?id=8

albo oddać do pralni :zoboc:
Awatar użytkownika
Tilia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1073
Rejestracja: 21 listopada 2008, 20:16

Post autor: Tilia » 12 lutego 2011, 13:51

dzięki tom-pi4 i KRK bo właśnie się zastanawiam co zrobić z taką kurtką!!! jest na metce informacja "miska i 40 stopni" ale mówili mi,że trzeba prać chemicznie.....
"Niech wiatr zawsze Ci wieje w plecy, a słońce świeci w twarz, niech wiatry przeznaczenia zaniosą Cię do nieba byś zatańczyła z gwiazdami!!
viking
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 592
Rejestracja: 26 grudnia 2009, 15:22

Post autor: viking » 12 lutego 2011, 15:40

Witam

A moja małżonka piorąc mój puchowy śpiwór (przepocony od środka), do niego wrzucała kilka piłek tenisowych (prały się razem ze śpiworem) ale i tak porobiły się " zbite puchowe kule" , jednak suszenie jego trwało chyba ze dwa tygodnie :shock: :shock: , codziennie poprzez materiał rozczepywałem puch znajdujący sie w spiworze. Dlatego od 2 lat mam bawełniana wkładke do spiwora i teraz ona jest prana. spiwora juz nie ruszam :lol:
Mam wrodzoną dociekliwość do wiedzy której nie posiadam - więc zadaję pytania ?
Awatar użytkownika
Tilia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1073
Rejestracja: 21 listopada 2008, 20:16

Post autor: Tilia » 12 lutego 2011, 20:56

no nie żartuj viking,bo kurtka właśnie wyprana a w środę musi być
gotowa do użycia!
"Niech wiatr zawsze Ci wieje w plecy, a słońce świeci w twarz, niech wiatry przeznaczenia zaniosą Cię do nieba byś zatańczyła z gwiazdami!!
tknp
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 471
Rejestracja: 20 października 2007, 22:36

Post autor: tknp » 12 lutego 2011, 21:36

Ok , swojego Małachowskiego oddałem do pralni chemicznej , w tych dobrych mają suszarki do puchu wyszło bardzo dobrze i trwało trzy dni .
jestem strażnikiem snów, błękitnego nieba i bezkresnej przestrzeni , słucham wiatru i odgłosów jesiennego deszczu (tknp),,
viking
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 592
Rejestracja: 26 grudnia 2009, 15:22

Post autor: viking » 16 lutego 2011, 22:52

Witam

tknp, szkoda, że tego wcześniej nie wiedziałem , bo ja swojego "Małacha", tyle dni suszyłem :lol: , a tak w dobra suszara i po 3 dniach - już gotowy do użycia, ale od tamtej pory nauczyłem się bardziej dbać o swego "Małacha" , fakt , ze to było 2-3 lata temu , ale od tamtej pory się nauczyłem.

:twisted: :twisted: :twisted:
Mam wrodzoną dociekliwość do wiedzy której nie posiadam - więc zadaję pytania ?
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 17 lutego 2011, 20:01

dla zainteresowanych, więcej o pielęgnacji puchowych różności:
Pierwsza zasada. Pranie.

Produktów wypełnionych puchem nie należy prać chemicznie, mimo że zdarza się że część producentów to sugeruje. Pranie chemiczne może spowodować pozbawienie m.in. puchu naturalnego tłuszczu a w konsekwencji jego przesuszenie i kruszenie.
Produkt puchowy możemy, wyprać bezpiecznie w domu i to zarówno sposobem ręcznym jak i w pralce. Przy praniu w pralce trzeba tylko pamiętać, iż np. śpiwór czy kurtka są zbyt duże, by po prostu włożyć je do pralki. Pozostaną wtedy w bębnie suche, a nawet mogą spowodować, że woda i piana wydostaną się na zewnątrz pralki. Dlatego produkty puchowe trzeba wstępnie zmoczyć i ręcznie wygnieść powietrze z puchu np. w wannie czy dużym pojemniku z wodą. Dopiero tak zmoczony śpiwór czy kurtkę wkłada się do pralki ustawiając łagodny cykl prania z niską temperaturą (30 C) i dodatkowym płukaniem (aby dokładnie usunąć środki piorące) a zamiast tradycyjnego proszku do prania używamy specjalnych preparatów do prania puchu które można nabyć w naszym sklepie np. Toko Down Wash, Nikwax Down Wash. Zastosowanie tego typu płynów zamiast tradycyjnych proszków pozwoli zregenerować puch i utrzymać jego właściwości ocieplające. Ciekawym patentem jest wkładaniem 3-4 piłek tenisowych do bębna pralki razem z produktem, który mamy uprać co powinno spowodować mniejsze zbijanie się puchu w pranym produkcie.

Druga zasada. Suszenie

Nie mniej istotną rzeczą jest sposób suszenia produktów z wypełnieniem puchowym. Ważnym jest żeby kurtkę czy śpiwór jak najszybciej wysuszyć nie dopuszczając do długiego pozostania mokrego, zbrylonego puchu bez wysuszenia, ponieważ może to doprowadzić do sfilcowania się puchu. Najlepiej suszyć produkt w suszarce bębnowej lub na słońcu i wietrze. W drugim przypadku, co jakiś czas produkt puchowy należy przetrzepywać, jeśli jest taka potrzeba używając np. do tego trzepaczki do dywanów.

Trzecia zasada. Przechowywanie

Dotyczy ona zwłaszcza śpiworów. Częstym błędem stosowanym przez wielu użytkowników jest przechowywanie ich w workach transportowych, w których są noszone na wyjazdach. Może to spowodować w perspektywie dłuższego czasu pogorszenie się sprężystości puchu i powodować przyśpieszone zbijanie się puchu. Żeby uniknąć tego typu sytuacji wystarczy przechowywać w domu śpiwór w stanie nieskompresowanym używając np. poszwy na poduszkę, choć w dzisiejszych czasach wszystkie lepsze firmy produkujące śpiwory puchowe w komplecie do śpiwora dodają już specjalny większy worek do jego przechowywania.
Źródło: http://blog.sherpa.pl/2011/02/jak-dbac- ... ez-puchowa
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
ODPOWIEDZ