Okulary w góry i nie tylko

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Okulary w góry i nie tylko

Post autor: Anonymous » 25 maja 2008, 14:22

Wypadałoby kupic wreszcie jakieś okularki, ale totalnie się na tym nie znam... . Moje stare bryle przyciemniają troszke obraz no i powodują że słońce nie razi. Niestety zdaję sobię sprawę z tego że przez to "ściemnianie" i brak jakichkolwiek filtrów, wszystko co szkodliwe dociera do moich oczu. Następnego dnia łzawienie i efekt spawacza :). Tak więc co polecacie? Jakieś firmy ? Konkretne modele ? Tylko nie walcie cenami z kosmosu... Peace !
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 maja 2008, 14:24

Noel ja od co najmniej trzech lat mam okulary Blizzarda za 50 złotych. W Beskidach i Małej Fatrze, oraz Choczańskich sprawdzają sie przez cały rok. Kilka razy nawet wyszedłem w nich "na miasto" ;)
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 25 maja 2008, 14:34

moje bryle to Arctica polaryzacja i filtr 400 jest, cena 70 zł
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 maja 2008, 14:48

Turystykon konkrety; cena ok , ale jakie filtry? czy gały Ci się meczą w nich :D ?

janek.n.p.m pisze:moje bryle to Arctica polaryzacja i filtr 400 jest, cena 70 zł
O to już całkiem miłe info. , ale jak z widzialnością ? Przyciemniają obraz ? Słońce razi ? Męczą się oczy ? Wiem że sporo czynników zależy od "gałów" :P , ale jakiś tam pogląd na temat chciałbym mieć :). Na co zwracać uwagę przy wyborze okularów ? Tzn. Jakie filtry to minimum ? a co fajnie byłoby w nich mieć :) ?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 maja 2008, 15:07

Noel pisze:czy gały Ci się meczą w nich :D ?
Nie. Byłem kiedyś w nich na 3 dni zimą w Górach, codziennie bezchmurne niebo, a z oczami wszystko było ok, nawet po powrocie.
Noel pisze:Turystykon konkrety; cena ok , ale jakie filtry?
Żebym ja to wiedział... :lol:

Kupowałem je bez żadnych dodatkowych szybek. Wychodzi, że tego mojego modelu już nie produkują. W necie znalazłem odpowiednik tych moich, w których filtr wynosi 400, ale są te dodatkowe szybki:
Blizzard L-312A-2/F3-09

Tu są nieco tańsze:
http://www.ceneo.pl/1019331
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 maja 2008, 15:17

Noel Ja używam takich:
http://www.barsop.pl/product_info.php/products_id/611
są fajne, wytrzymałe, ale w zimie dla mnie za jasne :(
Używam najczęściej tych:
http://e-pamir.pl/0,1136,tasman.html
Te ściemniają bardzo dobrze, ale skórki po bokach mogły by być trochę większe.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 maja 2008, 15:20

Julbo to już ekstra sprzęt dla profesjonalistów - taki mercedes wśród okularów przeciwsłonecznych w Góry!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 maja 2008, 15:31

Turystykon pisze:Julbo to już ekstra sprzęt dla profesjonalistów
Niekoniecznie, widziałem rosyjską alpinistkę (kaukaźniczkę?) w okularach w 100% przypominające spawalnicze i myślę, lepiej się sprawiały od moich :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 maja 2008, 15:32

igi pisze: Te ściemniają bardzo dobrze, ale skórki po bokach mogły by być trochę większe.
...w podobnej cenie (+- 10PLN) model Colorado...

moze nie wyglada tak sportowo... ale swoja funkcje spelnia a i "skorki" po bokach sa wystarczajace ;)

http://e-pamir.pl/0,351,julbo-colorado- ... on-x6.html
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 maja 2008, 15:41

Racja pawlikk - Colorado, mają większe te skórki - a na lodowcu ma to niebagatelne znaczenie.
Hmm, mniej sportowy wygląd powiadasz, no to fakt to w góry się nie nadają :lol: :lol:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 maja 2008, 15:42

igi pisze:Racja pawlikk - Colorado, mają większe te skórki - a na lodowcu ma to niebagatelne znaczenie.
Hmm, mniej sportowy wygląd powiadasz, no to fakt to w góry się nie nadają :lol: :lol:
Igi... mnei ryba czy to wyglada sportowo czy nie..wazne ze mnie oczy nie bolaly :)

(a napisalem o tym, bo jak szukalem okularow przed wyjazdem... to i takie, hmm, "czynniki" czesc osob brala pod uwage i poddawala analizie na forach ;) )..
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 maja 2008, 15:59

igi pisze:
Turystykon pisze:Julbo to już ekstra sprzęt dla profesjonalistów
Niekoniecznie, widziałem rosyjską alpinistkę (kaukaźniczkę?) w okularach w 100% przypominające spawalnicze i myślę, lepiej się sprawiały od moich :)
A skąd wiesz czy te "nibyspawalincze" nie były z Julbo? :ha:
A tak na serio, to przecież mercedes nie jest najlepszy... Przede wszystkim liczy się wygoda i efekt ochrony oczu - reszta jest bez znaczenia, w końcu idzie się w Góry, a nie na wybieg.

A wracając do pytania Noela, to jako że okulary mają być nie tylko w Góry, to odrobina elegancji nie zaszkodzi... ;)
Psychotic

Post autor: Psychotic » 26 maja 2008, 13:57

spawalnicze okulary w górach roxx :D :D


a co do oczochronów, to w góry używam Julbo, model Sherpa - budżetowe, jak na Julbo, ale sprawują się świetnie. Szkła Spectron X5 - kategoria filtru. 3 [można prowadzic samochód]. Zimą co prawda pow. 2100 m n.p.m. w nich nie byłem, ale przy lampie i śnieżnym otoczeniu sprawują się rewelacyjnie przynajmniej do tej wysokości ;) Oczy nie bolą, nie jest za ciemno, dobrze sobie radzą z kontrastem etc.

Cena ileś tam lat temu to chyba 119 złociszy.

Obrazek
Psychotic

Post autor: Psychotic » 26 maja 2008, 14:00

Turystykon pisze:
A wracając do pytania Noela, to jako że okulary mają być nie tylko w Góry, to odrobina elegancji nie zaszkodzi... ;)
niby tak, ale warto by sie było zastanowić czy do sportów górskich [ nie wiem czy i jakie Noel uprawia] typu trekking, narty czy tam alpinizm nie kupić specjalnych okularków. Bo jednak w mieście na codzień czy na rowerze nie potrzebujesz często 'aż takich' okularów jak np. jakieś lodowcowe. poza tym, z uwagi na zastosowane filtry, niektóre okulary stricte górskie mają ograniczenia w normalnym użytkowaniu vide prowadzenie samochodu etc.- są często też ciemne.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 maja 2008, 18:30

Psychotic ja okulary na ogół nosze tylko w Górach, na "mieście" mam je bardzo rzadko, może raz na rok, dla mnie więc dylemat ten nie istnieje...
ODPOWIEDZ