Zimowy sprzęt dla początkującego

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

mateuszbuda
Turysta
Turysta
Posty: 12
Rejestracja: 01 listopada 2020, 20:10

Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: mateuszbuda » 02 listopada 2020, 17:23

Hej wszystkim po górach już trochę chodzę ale prawie zawsze latem, zasadniczo wszystkie najtrudniejsze i najwyższe (Rysy, Orla perc itp) zwiedziłem i stwierdziłem, że czas zacząć chodzić zimą. Zacząłem czytać o sprzęcie i zwariowałem. Po pierwsze ze względu na ceny, a po drugie ze względu na mnogość tego wszystkiego.

W marcu idę na kilkudniowe szkolenie z turystyki góskiej zimą, do tego czasu chciałbym miec chociaż ogląd sprzętu jaki muszę skompletować.

Czekan-tutaj sobie poradze :D
Raki-na początek koszyki czy półautomaty? Słyszłem, ze sporo ludzi którzy kupili koszyki szybko zmieniali na półautomaty, wiec może od razu kupić połautomaty?

Buty. Rozumiem, ze potrzebuje i zimowe i letnie i zeby do kazdych dalo sie zalozyc raki? Np na wiosne na dole moze nie byc sniegu, a w wyzszych partiach juz tak.

Kurtka-Mam cieply softshell Elbrusa, myslalem zeby pod to zalozyc cieply polar + koszulka termoaktywna i takie 3 warstwy wystarcza?

Spodnie-Tutaj nie mam zielonego pojęcia jakie wybrać.

Rękawiczki-tutaj też nie wiem czym się kierować

Mógłbym liczyć na jakaś pomoc podpowiedź? Najlepiej cos sprawdzonego ale nie za miliony monet
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Re: Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: Han-Ka » 03 listopada 2020, 9:52

Nie jestem ekspertem od sprzętu, ale moje raki koszykowe są na polskie góry wystarczające. Jeśli planujesz Alpy lub Himalaje, to musisz popytać bardziej doświadczonych turystów.
W temacie odzieży podpowiem, że niezbędna jest koszulka termiczna z długim rękawem oraz długie leginsy/kalesony. Można korzystać z bielizny narciarskiej, u mnie to się sprawdza. Spodnie chyba najlepiej softshell.
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Re: Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: Han-Ka » 03 listopada 2020, 9:54

P.S. Konieczne są również stuptuty.
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
mateuszbuda
Turysta
Turysta
Posty: 12
Rejestracja: 01 listopada 2020, 20:10

Re: Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: mateuszbuda » 03 listopada 2020, 14:36

Han-Ka pisze:
03 listopada 2020, 9:52
Nie jestem ekspertem od sprzętu, ale moje raki koszykowe są na polskie góry wystarczające. Jeśli planujesz Alpy lub Himalaje, to musisz popytać bardziej doświadczonych turystów.
W temacie odzieży podpowiem, że niezbędna jest koszulka termiczna z długim rękawem oraz długie leginsy/kalesony. Można korzystać z bielizny narciarskiej, u mnie to się sprawdza. Spodnie chyba najlepiej softshell.
dzieki za odpowiedz. a jakie buty polecasz?
Awatar użytkownika
Dziadek;)
Moderator
Moderator
Posty: 1152
Rejestracja: 20 maja 2014, 15:14

Re: Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: Dziadek;) » 03 listopada 2020, 15:28

mateuszbuda pisze:
03 listopada 2020, 14:36
Han-Ka pisze:
03 listopada 2020, 9:52
Nie jestem ekspertem od sprzętu, ale moje raki koszykowe są na polskie góry wystarczające. Jeśli planujesz Alpy lub Himalaje, to musisz popytać bardziej doświadczonych turystów.
W temacie odzieży podpowiem, że niezbędna jest koszulka termiczna z długim rękawem oraz długie leginsy/kalesony. Można korzystać z bielizny narciarskiej, u mnie to się sprawdza. Spodnie chyba najlepiej softshell.
dzieki za odpowiedz. a jakie buty polecasz?
Wygodne :D
>Nec temere, nec timide. Bez zuchwałości, ale i bez lęku.<
>Pielęgnujcie przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu.<
>Kobiety nie zmienisz-możesz zmienić kobietę ale to nic nie zmieni :)<
mateuszbuda
Turysta
Turysta
Posty: 12
Rejestracja: 01 listopada 2020, 20:10

Re: Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: mateuszbuda » 03 listopada 2020, 21:01

może inaczej. to prawda, że zwykłym górskim letnim obuwiem można zniszczyc raki koszykowe?
Awatar użytkownika
Darek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1470
Rejestracja: 28 października 2011, 20:47

Re: Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: Darek » 03 listopada 2020, 21:33

mateuszbuda pisze:
03 listopada 2020, 21:01
może inaczej. to prawda, że zwykłym górskim letnim obuwiem można zniszczyc raki koszykowe?
Zgadza się, pod warunkiem, że buty będą miękkie, tzn. chodzi tu o podeszwę, która nie może się uginać podczas chodzenia. Może to skutkować pęknięciem łącznika. Poza tym najlepiej kupując buty mieć z sobą raki ( lub odwrotnie ). Może się zdarzyć, że obcas będzie za szeroki i nie zmieści się w tylnej częsci raka.
Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
(J. Tuwim)
mateuszbuda
Turysta
Turysta
Posty: 12
Rejestracja: 01 listopada 2020, 20:10

Re: Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: mateuszbuda » 04 listopada 2020, 21:00

moglby ktoś polecić jakies buty na które moglbym zalozyc raki koszykowe(na zime)? tylko fajnie jakbyscie sami juz przetestowali.
w aktualnej sytuacji raczej nie mam mozliwosci zeby pojawic sie stacjonarnie w sklepie
Awatar użytkownika
Dziadek;)
Moderator
Moderator
Posty: 1152
Rejestracja: 20 maja 2014, 15:14

Re: Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: Dziadek;) » 04 listopada 2020, 21:16

na stronach internetowych sklepów ze sprzętem turystycznym możesz poczytać o tym wszystkim i zamówić buty odpowiadające Ci wyglądem ceną przymierzyć i oddać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów jeśli buty nie będą Ci odpowiadały polecanie czegokolwiek nie ma sensu bo każda stopa jest inna i coś co leży i sprawdza się u kogoś niekoniecznie musi sprawdzić się u Ciebie.
Ps pogrzeb w necie znajdź takie sklepy niestety nie polecimy Ci żadnego bo unikamy reklam i wszelkie próby zamieszczania linków reklamowych stanowczo blokujemy :) tak że ten... ;)
>Nec temere, nec timide. Bez zuchwałości, ale i bez lęku.<
>Pielęgnujcie przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu.<
>Kobiety nie zmienisz-możesz zmienić kobietę ale to nic nie zmieni :)<
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Re: Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: Dżola Ry » 05 listopada 2020, 22:29

mateuszbuda pisze:
04 listopada 2020, 21:00
moglby ktoś polecić jakies buty na które moglbym zalozyc raki koszykowe(na zime)? tylko fajnie jakbyscie sami juz przetestowali.
w aktualnej sytuacji raczej nie mam mozliwosci zeby pojawic sie stacjonarnie w sklepie
Przetestowałam na sobie, ale niezbyt intensywnie, bo rzadko zimą chodzę po górach wymagających raków, najczęściej używam raczków na łagodniejsze góry.
Ale w rakach też w nich szłam.
Mają naprawdę twardą podeszwę, specjalnie do raków. Dlatego zresztą niezbyt je lubię na długie trasy trekingowe.
Dla mnie mają ten minus, że są dość wąskie i po dłuższej wycieczce zazwyczaj bolą mnie stopy, bo mam niewielkie haluksy. Ale znam osoby, które bardzo sobie cenią ich wygodę.

https://www.skalnik.pl/buty-trekkingowe ... aku-596206
mateuszbuda
Turysta
Turysta
Posty: 12
Rejestracja: 01 listopada 2020, 20:10

Re: Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: mateuszbuda » 07 listopada 2020, 18:03

Dziekujezola, zapisałem je sobie :)
A co sądzicie o tych? https://www.skalnik.pl/buty-renegade-gt ... arz-682059
Awatar użytkownika
Darek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1470
Rejestracja: 28 października 2011, 20:47

Re: Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: Darek » 07 listopada 2020, 18:13

mateuszbuda pisze:
07 listopada 2020, 18:03
A co sądzicie o tych? https://www.skalnik.pl/buty-renegade-gt ... arz-682059
Ale czy aby na pewno na zimę ?
Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
(J. Tuwim)
mateuszbuda
Turysta
Turysta
Posty: 12
Rejestracja: 01 listopada 2020, 20:10

Re: Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: mateuszbuda » 08 listopada 2020, 14:32

Awatar użytkownika
Dziadek;)
Moderator
Moderator
Posty: 1152
Rejestracja: 20 maja 2014, 15:14

Re: Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: Dziadek;) » 08 listopada 2020, 15:05

Nic tylko zamawiać i mierzyć :) jedno jest pewne bez względu na wybrany model same chodziły nie będą :)
>Nec temere, nec timide. Bez zuchwałości, ale i bez lęku.<
>Pielęgnujcie przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu.<
>Kobiety nie zmienisz-możesz zmienić kobietę ale to nic nie zmieni :)<
Awatar użytkownika
Dziadek;)
Moderator
Moderator
Posty: 1152
Rejestracja: 20 maja 2014, 15:14

Re: Zimowy sprzęt dla początkującego

Post autor: Dziadek;) » 08 listopada 2020, 18:22

mateuszbuda pisze:
02 listopada 2020, 17:23


Kurtka-Mam cieply softshell Elbrusa, myslalem zeby pod to zalozyc cieply polar + koszulka termoaktywna i takie 3 warstwy wystarcza?

Spodnie-Tutaj nie mam zielonego pojęcia jakie wybrać.

Mógłbym liczyć na jakaś pomoc podpowiedź? Najlepiej cos sprawdzonego ale nie za miliony monet
Z mojego doświadczenia wynika że ... większość z osób chodzących po górach w chłodniejsze dni ubiera się ...za ciepło :)
Każdy boi się zmarznąć więc ubiera się na tzw cebulkę po czym po kilkuset metrach szybko się zaczyna rozbierać :) ręka do góry kto się nie spocił i to mocno chodząc po górach w chłodne dni ?:) nie widzę :)
Wygląda to tak na starcie ciepła kurtka pod nią polar i ciepła bielizna "termoaktywna" a w plecaku jeszcze coś no bo przecież będzie zimno :) Nie nie będzie będzie za ciepło zawsze jest za ciepło ! wysiłek powoduję że nasz organizm jest jak silnik pracuję i wydziela masę ciepła !
Moje doświadczenie mówi mi że na starcie ubieramy się dosyć lekko wręcz minimalistycznie może i na początku będzie nam trochę chłodno ale po kilkuset metrach łapiemy optymalną temperaturę i tak długo jak jesteśmy w ruchu utrzymujemy ją, nie ma nic gorszego niż ubrać się zbyt ciepło spocić i wtedy zatrzymywać się i rozbierać w owiewającym nas wietrze o wiele trudniej wtedy dojść nam do optymalnej temperatury ciała bo kiedy jesteśmy już rozgrzani i mokrzy trudno ustabilizować ją najcześciej robi nam się dosyć szybko znów zimno i tak odbijamy się od ściany do ściany zimno ciepło zimno ciepło

Mój patent to Koszulka z merynosa, jakaś cienka bluza najlepiej z kapturem i zwykła tania kurtka przeciwdeszczowa z popularnej sieci sklepów sportowych :zoboc:
Jeśli nie ma wiatru nawet w zimne dni zestaw koszulka z merynosa i bluza w zupełności wystarczy kiedy zaczyna wiać wiatr dokładamy kurtkę przeciwdeszczową która idealnie zabezpiecza nas przed wiatrem.
To wystarczy na zdobycie każdego szczytu :) trzeba pamiętać że ...schodząc w dół i na postojach nie wydzielamy tyle ciepła a wręcz zaczynamy mieć ujemny bilans energetyczny i zaczynamy marznąć i wtedy wyciągamy asa z rękawa :) Cienka kurtka puchowa z tejże samej popularnej sieci sklepów sportowych :)
Cały zestaw o którym piszę w regularnych cenach około 500 zł dodatkowa zaleta takiego zestawy to jego minimalna waga i objętość.
Obrazek
Drugie zdjęcie prezentuje złożoną kurtkę przeciwdeszczową i spakowaną kurtkę puchową.
Obrazek
A co do spodni to zwykle zwykłe letnie wystarczą (no chyba że mocno wieje) mam za sobą wyrypę beskidzką w warunkach mocno zimowych w spodniach z materiału Extendo bez dodatkowej bielizny i wyżej wymienionym zestawie i zimno było mi dopiero w 22 godzinie marszu ale to raczej z powody zmęczenia i wyczerpania energetycznych możliwości organizmu :)
>Nec temere, nec timide. Bez zuchwałości, ale i bez lęku.<
>Pielęgnujcie przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu.<
>Kobiety nie zmienisz-możesz zmienić kobietę ale to nic nie zmieni :)<
ODPOWIEDZ