Buty w góry

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Re: Buty w góry

Post autor: jck » 10 stycznia 2020, 8:07

Black Diamond Serac Clip lub Black Diamond Sabretooth Clip. Zależnie od tego co bardziej Cię interesuje. Jeśli przeznaczeniem jest turystyka zimowa w Tatrach / drogi w trudnościach do PD w Alpach to Serac jest doskonały.

Tylko, jak to z półautomatami, przymierz do buta zanim kupisz.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Re: Buty w góry

Post autor: Królik » 10 stycznia 2020, 23:26

Jacku wielkie dzięki :spoko:
Potwierdziłeś moje "zakupsy" na Black Diamond Serac Clip.
No i oczywiście, że bez przymiarki do butów się nie obejdzie.
piter872
Turysta
Turysta
Posty: 54
Rejestracja: 26 lutego 2018, 17:42

Re: Buty w góry

Post autor: piter872 » 19 maja 2020, 21:05

Cześć, szukam butów dla żony, a raczej to ona szuka dla siebie:) chodzi o niskie buty trekingowe w niskie góry:) trasy łatwe i krótkie (wędrujemy z dzieciakami 4 i 6 lat) i pytanie czy da sie kupić wygodne buty i takie co sie nie rozleca po pierwszym sezonie w granicy cenowej 100-200zł. Wiem ze mercedesa za to sie nie kupi ale moze akurat cos? :)
Awatar użytkownika
Darek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1470
Rejestracja: 28 października 2011, 20:47

Re: Buty w góry

Post autor: Darek » 20 maja 2020, 12:28

W tym przedziale cenowym, to może coś z Decathlonu ?
np:
https://www.decathlon.pl/buty-mh500-wtp ... 92141.html

Na niektóre szlaki chodzę w ich butach i chwalę sobie.
Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
(J. Tuwim)
Awatar użytkownika
Iwon
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 422
Rejestracja: 21 października 2015, 17:23

Re: Buty w góry

Post autor: Iwon » 21 maja 2020, 19:11

Ja testuję buty kupione w firmie Regatta .
Są zniżki do 50%.
Kupiłam sandały i buty trekkingowe. Wczoraj byłam w nich pierwszy raz na Turbaczu ( Grochu , można - jak się nie ma co się lubi ... ;) ) i jest ok.
"Skądkolwiek wieje wiatr,
zawsze ma zapach TATR"
Jan Sztaudynger
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Re: Buty w góry

Post autor: Królik » 29 lipca 2020, 22:02

Mateusz654 pisze:
29 lipca 2020, 12:40
Zdecydowanie lepiej sprawdził się u mnie Salomon
Ale wiesz... z próżnego nawet Salomon nie naleje. O piciu już nie wspomnę :lol:
chopper
Turysta
Turysta
Posty: 4
Rejestracja: 18 stycznia 2021, 10:25

Re: Buty w góry

Post autor: chopper » 18 stycznia 2021, 12:13

Hej wszystki, szukam butów w góry, aktualnie raczej na spacer (karpacz). Jak pogoda pozwoli to Samotnia, a później zobaczymy.
Co do butów zastanawiam się nad https://www.decathlon.pl/p/buty-alpinism/_/R-p-15633 - mieszane opinie, ze jezyk obciera, ze przemakaja, aczkolwiek moją uwag przykuły https://www.sport-shop.pl/buty-wysokogo ... 95379.html i tu pytanie co wiecie na obecną chwile o sprzecie Alpinusa ( potych calych zawirowaniach, bankructwie,przejeciach itd), obecnie jest próba reaktywacji marki. A może ktoś ma te buty i podzieli sie opinią ? Dzieki
chopper
Turysta
Turysta
Posty: 4
Rejestracja: 18 stycznia 2021, 10:25

Re: Buty w góry

Post autor: chopper » 18 stycznia 2021, 17:43

hej wszystkim, niestety poprzedni komentarz nie przeszedł :( - moze powodem byly -linki
Poszukuje butow na wyjazd do Karpacza i zauwazylem powrot Alpinusa, ktos ma jakies doswiadczenia, a moze widzial model butow "The Ridge High Pro Alpinus" lub ewentualnie Simond Alpinism z duzego sklepu na D (bo opinie dosc mieszane- obcierajacy jezyk , przemakanie, nie zacheca). Jakies doswiadczenia? Prosilbym o pomoc, dzieki.
tommiyacht
Turysta
Turysta
Posty: 1
Rejestracja: 19 stycznia 2021, 13:49

Re: Buty w góry

Post autor: tommiyacht » 19 stycznia 2021, 13:50

Witam. Jestem na kupnie butów, mam swoje typy:

Scarpa Zodiac Tech GTX
Salewa Rapace GTX
Salewa Mountain Trainer Mid GTX
Zamberlan Baltoro GTX
Dachstein Grimming GTX

i teraz tak. Wszystkie te butki to wiadomo, dobre firmy , zblizone jakosciowo, cenowo pi razy oko tez, generalnie jako ze nigdy nie mialem butów z takiej półki to pewnie kazde zrobią mi efekt WOW. Ale.. w zasadzie chodzi mi o to czy cisnąć na kompatybilność z półautomatami a co za tym sztywnosc i twardosc buta bo wnioskuje ze takie buty są sztywniejsze od tych które nie są do półautomatów tylko pasków. Zalezy mi na uniwersalnsoci termicznej (jesien zima wiosna), terenowej (nie wspinam sie, max dla mnie to jakieś Świnice, ale głównie szlaki dla pospólstwa itd). Natomiast na pewno zdarzy sie wyjsc w zimie kilka razy wiec lód i snieg ale mowie - jest to zdecydowanie mały procent wycieczek. Pytanie - czy warto wlasnie dla tych kilku wyjsc w roku, brac pod półautomaty na rzecz wygody w chodzeniu po równiejszych terenach ? Czy to nie koliduje ? Czy mozna to pogodzic ? Zaznaczam - uniwersalnosc priorytet.
Awatar użytkownika
Darek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1470
Rejestracja: 28 października 2011, 20:47

Re: Buty w góry

Post autor: Darek » 19 stycznia 2021, 19:46

Przeszły obydwa komentarze. Jeżeli dobrze rozumiem, to myślisz o chodzeniu ... po Karpaczu, ewentualnie do "Samotni" ? Z tego co się orientuję wystarczą do tego celu jakieś zwykłe niskie podejściówki. Te które pokazujesz w linku są twarde, sztywne i raczej na wysokogórskie szlaki. Nawet jeżeli będziesz chciał w przyszłości pójść gdzieś wyżej to proponuję też coś bardziej uniwersalnego.
Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
(J. Tuwim)
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Re: Buty w góry

Post autor: Dżola Ry » 19 stycznia 2021, 22:18

chopper pisze:
18 stycznia 2021, 17:43
Jakies doswiadczenia? Prosilbym o pomoc, dzieki.
Nie mam doświadczenia z butami, do których prowadzą linki, ale wydaje mi się, że jak na trasy, o których piszesz to bardzo wysoko mierzysz.
Od dwóch lat chodzę zimą w niedrogich butach z Decathlonu i jestem nimi zachwycona. Świetnie się nadają do raczków i rakiet śnieżnych. Do raków jeszcze nie miałam okazji spróbować.
Są arcywygodne, ciepłe, nieprzemakalne, uwielbiam je. W ostatnich dniach 4 dni chodziłam w głębokim śniegu (m.in. Hala Gąsienicowa i Turbacz) i ani przez chwilę nie było mi zimno w nogi, nie przemokły ani odrobiny.
Są też męskie wersje tych butów.

W ogóle wszystkim Wam je zdecydowanie polecam, a kupiłam je za radą @Limonki, która - jak wiecie - zna się jak mało kto! I też w nich chodzi w zimie.
https://www.decathlon.pl/p/buty-turysty ... 4&c=Czarny

Wydaje mi się, że to jest męska wersja tych butów
https://www.decathlon.pl/p/buty-turysty ... 6&c=Czarny
chopper
Turysta
Turysta
Posty: 4
Rejestracja: 18 stycznia 2021, 10:25

Re: Buty w góry

Post autor: chopper » 20 stycznia 2021, 13:33

Dziekuje za odpowiedzi.
Wyrazilem sie dosc niejasno, przejsciowki posiadam z CMP ich wada to miekka podeszwa, ale doskonale jestem swiadom, ze na kamieniach i w sniegu polegna. Dlaczego tylko Samotnia (rzucilem orientacyjnie-tez nie powiedzialem od ktorej strony bede podchodzil ;))- bo nie jade sam i trudno abym osobe bez wiekszego doswiadczenia zima przeciagnal przez polowe Karkonoszy. Najchetniej poszedłbym z Polany zielonym, pozniej czerwonym nad wielkim stawem i malym, zmienil na niebieski do strzechy i dalej samotnia domek mysliwski i powrot do Polany. Robilem juz to przejscie zima, ale bylem jedynym na szlaku z ojcem, jak nie mgla to ostro zacinajacy snieg. Tylko, że w tamtych czasach zakladales grube dwie skarpety worek na stope bo buty "trapery" i tak przemakały. Szczytem marzen było posiadanie Himalajów o "skorupach" nie wspomne xD. Czasy sie zmienily dostep do obowia tez. Buty nie maja po wyjezdzie powedrowac do szafki (na lato i tak bede szukal "zimniejszych"), a byc wykorzystane ponownie kierunek docelowy to Alpy. Wole przesadzic zimą w Karkonoszach, niz nie doszacowac i dostac sroga lekcje na wymagajacych szlakach ;). Stąd pytanie i nie ukrywam, że strasznie mnie interesuje jak wygląda sytuacja Alpinusa obecnie.
PS - główny problem na dzien dzisiejszy to pozamykane sklepy, nie ma możliwości przymierzenia i "poczucia" buta.
Pozdrawiam, dzieki.
piter872
Turysta
Turysta
Posty: 54
Rejestracja: 26 lutego 2018, 17:42

Re: Buty w góry

Post autor: piter872 » 05 kwietnia 2021, 19:43

Cześć powie mi ktoś jaka jest różnica między Salomon XA PRO 3D V8 a salomon XA PRO 3D? Te V8 to nowszy model ale jakas zasadnicza różnica ktoś się orientuję?
Awatar użytkownika
Panda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1689
Rejestracja: 08 maja 2010, 21:16

Re: Buty w góry

Post autor: Panda » 31 stycznia 2022, 15:14

I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.
W życiu nie trzeba wiele, żeby wy...dolić się na ryj. Wystarczy iść do przodu.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Buty w góry

Post autor: PiotrekP » 01 lutego 2022, 9:58

Przypomina mi się mój dziadek, on był szewcem i robił buty na miarę, pod klienta. Każdy klient miał swoje kopyta. O cenie tych butów już nie wspomnę.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
ODPOWIEDZ