22.03.2014 Beskid Śląski - Stary Groń, Trzy Kopce, Orłowa

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

22.03.2014 Beskid Śląski - Stary Groń, Trzy Kopce, Orłowa

Post autor: Anonymous » 24 marca 2014, 11:17

Trasa: Brenna – Horzelica (797m) – Stary Groń (792m) – Grabowa(907m)- Przełęcz Salmopolska (934m) – Smrekowiec (835m) – Trzy Kopce Wiślańskie(810m) – Orłowa (813m) – Brenna.

Skład: Alina, Marcin i ja.
Czas przejścia ok. 8 godzin, ok. 23 km

Beskid Śląski jest chyba najbardziej zagospodarowanym rejonem Beskidów. Wisła, Ustroń i Szczyrk generują dość duży ruch turystyczny na szlakach, przez co niekoniecznie wszystkim może się tu spodobać. Na szczęście są miejsca, w których można znaleźć spokój, a szlaki są z punktu widzenia takich turystów jak my bardziej atrakcyjne niż te, które prowadzą na najpopularniejsze szczyty tej części Beskidów (np. Czantoria, Klimczok, czy Skrzyczne).
Niniejsza trasa jest bardzo atrakcyjna przede wszystkim ze względów widokowych. Szlaki prowadzą malowniczymi ścieżkami – po drodze jest mnóstwo polan, czy łąk, z których roztaczają się piękne widoki na okoliczne szczyty Beskidu Śląskiego. Dobrze tu przyjechać wczesną wiosną, kiedy na wyżej położonych szczytach zalega jeszcze śnieg.
Wycieczkę rozpoczynamy przy ośrodku zdrowia w Brennej. Szlak czarny prowadzący na Stary Groń dość szybko wyprowadza z doliny. Choć szczyt nie grzeszy wysokością to chwilami szlak jest bardzo stromy.
Obrazek
Praktycznie od szczytu do Chaty Grabowej szlak czarny prowadzi bezleśnym duktem, z którego można cieszyć się widokami.
widok ze sTargo Gronia w kierunku zachodnim
Obrazek
widok na Czantorie
Obrazek
widok na Błatnią i Stołów
Obrazek
Przy Chacie Grabowej (a właściwie w miejscu gdzie wcześniej stała) rozpoczęła się inwestycja rewitalizacji chaty co sugerowałoby, że wkrótce ponownie zostanie to schronisko otwarte (ale pewnie nie w tym roku).
Obrazek
Na przełeczy Salmopolskiej trochę aut i turystów, którzy w większości udają się stąd w kierunku Malinowskiej Skały i Skrzycznego. Co ciekawe przełęcz jest najwyższym zaliczonym w tym dniu miejscem (nie licząc niewielkiego wzniesienia przed samą przełęczą).
Idąc w kierunku Smrekowca i Trzech Kopców ze szlaku otwierają się widoki na południe w kierunku Baraniej Góry.
Obrazek
Obrazek
Po ponad godzinie docieramy do pięknie położonego prywatnego schroniska (a właściwie przytuliska) „Telesforówka”, którego remont jest praktycznie na ukończeniu. Garbus wciąż stoi :)
Obrazek
Obrazek
na szlaku w okolicach Świniorki
Obrazek
dolina Leśnicy
Obrazek
Szkoda, że na Orłowej schronisko nie jest już otwarte dla turystów, bo kręci się ich tu naprawę wielu.
Obrazek
Z przełęczy Beskidek za Orłową schodzimy bezszlakowo doliną Wielkiego Suchego do doliny Leśnicy. Wyprawę kończymy w miejscu gdzie ją rozpoczęliśmy przy ośrodku zdrowia w Brennej.
Więcej zdjęć tu:

https://plus.google.com/photos/11302525 ... _trR0fGGKQ
Tauzen
Turysta
Turysta
Posty: 636
Rejestracja: 23 lutego 2010, 15:30

Re: 22.03.2014 Beskid Śląski - Stary Groń, Trzy Kopce, Orłow

Post autor: Tauzen » 24 marca 2014, 12:56

presto pisze: Szkoda, że na Orłowej schronisko nie jest już otwarte dla turystów, bo kręci się ich tu naprawę wielu.
Zamknięte na cztery spusty czy jakis inny powód?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 marca 2014, 13:19

Budynek wygląda na zamieszkały, ale turyści nie mają do niego wstępu.
Brak żadnych informacji, po za tabliczką "Teren prywatny - wstęp wzbroniony"
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8709
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 24 marca 2014, 18:21

presto pisze:Budynek wygląda na zamieszkały, ale turyści nie mają do niego wstępu.
Brak żadnych informacji, po za tabliczką "Teren prywatny - wstęp wzbroniony"

Tak już było 3 lata temu.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
kefir
Turysta
Turysta
Posty: 174
Rejestracja: 13 grudnia 2012, 23:59
Kontakt:

Post autor: kefir » 25 marca 2014, 10:40

Dzień wcześniej odwiedzałem te rejony :D
http://summitate.wordpress.com/ "Kto w górach cierpiał i był szczęśliwy, ten z nimi się nie rozłączy." Jalu Kurek

https://www.facebook.com/summitateztgm - profil na facebooku
Awatar użytkownika
Tomek.P
Turysta
Turysta
Posty: 507
Rejestracja: 01 maja 2010, 15:01

Post autor: Tomek.P » 25 marca 2014, 11:34

Bardzo lubię tamte okolice. Trasa w większości spacerowa, ale 23 km. to już nie jest taki spacerek :)

Ciekaw jestem, jak Chata na Grabowej będzie wyglądała w przyszłości (w czerwcu zeszłego roku nic się tam jeszcze nie działo).
"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed." Theodore Roosevelt

http://tomaszplaszczyk.pl/
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 marca 2014, 12:21

Tomek.P pisze: Ciekaw jestem, jak Chata na Grabowej będzie wyglądała w przyszłości (w czerwcu zeszłego roku nic się tam jeszcze nie działo).
Martwi mnie jedynie, że na tablicy pisało coś o jakimś Ogrodzie Bajek. O sielankowości tego miejsca chyba możemy zapomnieć
Awatar użytkownika
Darek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1471
Rejestracja: 28 października 2011, 20:47

Post autor: Darek » 25 marca 2014, 21:24

Mam rozumieć, że owej starej chaty, która kiedyś była czymś w rodzaju schroniska w tej chwili fizycznie nie ma ?

Na Trzech Kopcach nie remontują, tam budują od podstaw :) .

Moje ulubione tereny :)
Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
(J. Tuwim)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 marca 2014, 8:24

Darek pisze:Mam rozumieć, że owej starej chaty, która kiedyś była czymś w rodzaju schroniska w tej chwili fizycznie nie ma ?
Nie ma :)
Moje ulubione tereny :)
To chyba najładniejsza część Beskidu Śląskiego. Urocze miejsca, świetne widoki i przede wszystkim mało ludzi.
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 26 marca 2014, 22:32

Będę w tym roku penetrowała trochę Beskid Śląski. Obym nie zapomniała na czyjej trasie mam się wzorować! :spoko: :/
ODPOWIEDZ