Łysica tropem legend i czarownic :)

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

Łysica tropem legend i czarownic :)

Post autor: Anonymous » 30 września 2009, 21:36

Wyjazd należał do tych z tytułu spontanicznych. Leniuchując w ogrodzie rodziców i marząc o kolejnej wyprawie w góry oświeciło nas, że właściwie znajdujemy się o przysłowiowy rzut beretem od Gór....Świętokrzyskich. Niewiele myśląc spakowaliśmy manatki i ruszyliśmy w stronę Św. Katarzyny. Na miejscu byliśmy po niecałej godzinie, a że było wczesne sobotnie przedpołudnie i dziwnie niewielu turystów postanowiliśmy wstąpić do miejscowego muzeum minerałów. Mnie oczka wychodziły jak sroczce, zachwycona każdym kamieniem mogłam spędzić tam mnóstwo czasu. Mąż natomiast poganiał by wyruszyć na szlak.
Poszliśmy mijając po drodze pielgrzymki zmierzające do zabytkowego klasztoru. Jako, że szczyt nie należy do wysokich założyliśmy, że szybciutko znajdziemy się na górze. Spotkało nas poniekąd miłe rozczarowanie. Choć szlak jest krótki jego pokonanie w pewnym momencie wymagało przyspieszonego tętna :) Droga prowadzi przez las, ścieżka wyścielana jest w większości głazami. Pamiętając rady mamy wdychałam powietrze jak najgłebiej w płucka, gdyż zawartość jodu w tym miejscu ponoć znacznie przekracza tą znad morza.
Przed samym szczytem mijamy gołoborze, które naprawdę zachwyca okazałością. Na tym koniec widoków gdyż sam szczyt porośnięty jest jodłami i bukami. Można za to spokojnie zasiąść na drewnianej ławce i spokojnie zatopić się w otaczającą ciszę (pod warunkiem, że jesteśmy tam sami).
W drodze powrotnej czytamy miejscowe legendy i podania. Najbardziej przypada nam ta opowiadająca o tysiącach kamieni tworzących gołoborze oraz o cudownym żródełku.
Zaintrygowana znakami kluczy na pniach wertuję przewodnik w poszukiwaniu wyjaśnienia...nic na ten temat niestety nie ma. Z chęcią, więc posłucham jeśli ktoś z Was wie o co w tym wszystkim chodzi :)
Wycieczka choć krótka była naprawdę udana. Mimo, że Góry Świętokrzyskie mają zupełnie inny klimat, posiadają jednak pewien tajemniczy czar, który mnie zachwycił. Jesteśmy pewni, że kiedyś wrócimy tam na dłużej, by zgłębić piękno otaczającego krajobrazu i poznać historię najstarszych gór :)

Zdjęcia do obejrzenia tu:
http://picasaweb.google.pl/KruczkiDwa/Ysica26092009R#

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
tknp
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 471
Rejestracja: 20 października 2007, 22:36

Post autor: tknp » 30 września 2009, 21:42

jak by nie było to pierwsza góra na liście ,,Korona Gór Polskich,, a :hura:
jestem strażnikiem snów, błękitnego nieba i bezkresnej przestrzeni , słucham wiatru i odgłosów jesiennego deszczu (tknp),,
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 30 września 2009, 22:44

Góry Świętokrzyskie mają swój niesamowity urok. Byłem tam dwa lata temu i chętnie bym tam wrócił. Zazdroszczę Wam, że mogliście tak spontanicznie się spakować i wyjechać. Ja mam niestety jakieś 200km. A Św. Katarzyna to strasznie klimatyczne miejsce. Gratuluję udanej wycieczki:)
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 30 września 2009, 23:16

I ja gratuluję! :brawo: Bardzo lubię takie nieplanowane wypady.

A w Górach Świętokrzyskich byliśmy ostatnio równie spontanicznie. Siedząc za suto zastawionym stołem w Poniedziałek Wielkanocny stwierdziliśmy, że dość tego obżarstwa, czas gdzieś wyruszyć! Padło na Łysą Górę - było pięknie :)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 01 października 2009, 10:03

Wielkie gratulacje Żaba , my byliśmy tam w sierpniu, to są piekne górki i bardzo mało ludzi.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 02 października 2009, 17:08

ilez tych pieknych miejsc jest w POLSCE kiedy ja to wszystko ogarne :)
super fotki :D
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 października 2009, 13:39

Naprawde jest to bardzo klimatyczne miejsce!!!
Mam to szczescie ze blisko mieszkam
ODPOWIEDZ