Mała Fatra - Rozsutce

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1055
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Mała Fatra - Rozsutce

Post autor: sprocket73 » 20 czerwca 2022, 10:10

W rekordowe upały należy udać się w wyższe góry.
Padło na Małą fatrę. Rozpocząłem w Lučivnej, 6:50 byłem na miejscu.

Plan był żeby na początek podejść wzdłuż wyciągu na Magurkę i w prosty sposób osiągnąć 1000 metrów wysokości. Na miejscu na dole byłem z siebie zadowolony jak Artur Szpilka - tak to fajnie wyglądało.

Obrazek

Fajne było tylko pierwsze 5 minut, gdzie na dość płaskim fragmencie była ścięta trawa. Potem trawa po pas, która po dotknięciu uwalniała chmury pyłku i setki owadów latających. Rosa w ilościach gigantycznych, poranny upał, który sprawił, że lało się ze mnie strumieniami. Powietrze stało, brak najmniejszego podmuchu. Owady wlatywały do ust, nosa, oczu, oblepiały całe spocone ciało, niektóre gryzły.
Ale im wyżej tym lepiej, trawa mniejsza, pojawiły się podmuchy i widoki.

Obrazek

Na Magurkę podchodziłem godzinę, a potem pół godziny musiałem odpocząć. Na górze wiał chłodny wietrzyk, było bosko. Potem poszedłem w kierunku Magury i niebieskiego szlaku. Było pięknie.

Obrazek

Do szlaku doszedłem bez problemu i odetchnąłem z ulgą, że obyło się bez chaszczowania.
Po chwili szlak wszedł w las i niespodzianka. Trochę zarośnięty, mało ludzi tędy chodzi.

Obrazek

Im dalej tym gorzej. Szlak na wprost, jest nawet znak na drzewie. Wszystko zarośnięte pokrzywami., a ja nie mam długich spodni, ale jestem twardy.

Obrazek

Zejście z Magury, koniec chaszczowania, zaczynają się łączki. Widok na Osnicę. Znowu pięknie. Szlak na wprost, widać słupki, ale praktycznie nie ma nawet wyraźnej ścieżki w trawie.

Obrazek

Ścieżka pojawia się dopiero po dołączeniu żółtego szlaku.
Widok wstecz, skrajnie po lewej mała Magurka (z masztem), tam wyszedłem wyciągiem. Centralnie dwa wierzchołki Magury.

Obrazek

Jeszcze tylko serpentynki w czosnku niedźwiedzim.

Obrazek

I ostatnie podejście pod Osnicę.

Obrazek

Tobi zadowolony :)

Obrazek

Końcowe metry przed szczytem. Mijają mnie turyści z psem luzem. Na szczycie byli tylko kolejni z psem luzem. Pomyślałem nawet, że teraz wszyscy chodzą z psami luzem ;) Po chwili zaczęli dość masowo dochodzić inni, normalni, bez psów. Ale w ciągu całego dnia spotkałem sporo psów, nawet początkowo liczyłem i było 6:3 dla tych bez smyczy. A na Rozsutcu były nawet 2 noszone na rękach.

Obrazek

Widoki z Osnicy na wschód.

Obrazek

W stronę Stocha.

Obrazek

Teraz pora na Rozsutec.

Obrazek

Zaraz na początku podejścia poszedłem ścieżką w bok w ustronne miejsce, a tu niespodziewanie taki widok.

Obrazek

Obrazek

Zaczynają się atrakcje. Wyjście jest długie i strome.

Obrazek

Osnica już w dole.

Obrazek

Pięknie jest.

Obrazek

Kwiatki kwitną.

Obrazek

Tobi śmiga aż miło.

Obrazek

Końcówka podejścia, z widokiem na Stocha.

Obrazek

Już prawie szczyt. Trochę się bałem linczu za tą fotkę, ale na miejscu nie było ekspertów z FB.

Obrazek

Na górze tłumy.

Obrazek

Widoki ze szczytu. Bardzo skalisty jest Rozsutec.

Obrazek

Schodzimy na drugą stronę.

Obrazek

Teraz czas na Małego Rozsutca, na którym Tobi jeszcze nie był.

Obrazek

Mały jest zdecydowanie trudniejszy technicznie.

Obrazek

Tobi ledwie dał radę. Sztuczne ułatwienia mu przeszkadzały.

Obrazek

Zdobyty :)

Obrazek

Lekki dramat na zejściu. Piesek się boi i jest męczony.

Obrazek

Jesteśmy na dole, widok na Wielki Rozsutec.

Obrazek

Wracamy w kierunku Osnicy niebieskim szlakiem nigdy nim nie szedłem. Najpierw nieciekawy w lecie, potem robi się ładniej. Widok na Stocha.

Obrazek

Storczyki.

Obrazek

Pora ponownie wyjść na Osnicę.

Obrazek

Jestem tu całkiem sam. Wszyscy ludzie zniknęli.

Obrazek

Od tej strony podejście na szczyt jest bardzo łagodne.

Obrazek

Widok na Magurki, które rano dały popalić.

Obrazek

Tobi chłodzi się na wietrze. W ciągu dnia upał cały czas narastał.

Obrazek

Schodzimy żółtym szlakiem do Lučivnej.

Obrazek

Wycieczka miała być niedługa, ale wyszło ponad 13 godzin. Spodziewałem się nieco większego lajciku. Jednak nie ma co marudzić, bo było pięknie :)
ODPOWIEDZ