2021-07-23 - 2021-08-15: Pik Lenina (7134 m) + informacje praktyczne

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

2021-07-23 - 2021-08-15: Pik Lenina (7134 m) + informacje praktyczne

Post autor: jck » 27 sierpnia 2021, 14:01

Informacje praktyczne:

Droga:
Na Pik Lenina wchodziliśmy klasyczną drogą przez Pik Razdielna. Nie jest ona wymagająca technicznie, wiedzie jednak przez lodowiec, który potrafi przysporzyć sporo kłopotów. Kolejną trudnością jest długi dzień szczytowy. Pomiędzy obozem pierwszym i drugim występuje spore zagrożenie lawinowe. Pogoda na Piku Lenina bywa bardzo kapryśna, wiatr na grani szczytowej jest kluczowym czynnikiem sukcesu na tej górze.

Przebieg drogi (obozy):
- Base Camp na Cebulowej Polanie (3500 m)
- C1 / ABC (4400 m)
- C2 (5300 m)
- C3 (6100 m)
- szczyt (7134 m)

Agencja:
By działać na Piku Lenina nie jest wymagane korzystanie z usług agencji. Nawiązanie kontaktu z agencją sporo jednak ułatwia. Dotarcie do BC z wykorzystaniem taksówek jest problematyczne (taksówkarze w Osz nie do końca wiedzą, gdzie znajduje się BC i jaka droga do niego prowadzi) i często droższe niż skorzystanie z transportu agencyjnego. Dodatkowo agencja załatwia pozwolenia na przebywanie w strefie przygranicznej.
Agencje najczęściej oferują swoje usługi w różnych pakietach. My wybraliśmy pakiet najtańszy (super economy), który obejmował:
- transport z Osz do BC i z powrotem
- dwa noclegi w BC w namiotach agencyjnych wraz pełnym wyżywieniem
- pozwolenia na przebywanie w strefie przygranicznej i rejestrację OVIR
- opiekę lekarza w C1
- radiotelefon powyżej C1
- możliwość korzystania z jurty bazowej / toalet / umywalek w BC i C1
- możliwość pozostawienia depozytu w BC i C1
Dodatkowo otrzymaliśmy w cenie: darmową kolację po zejściu ze szczytu w C1, obiad po zejściu do BC.

My wybraliśmy agencję Central Asia Travel. Głównym powodem wyboru agencji była lokalizacja ich obozu pierwszego, położonego najbliżej Lodowca Lenina. Nie jest to agencja najtańsza, gdy bardzo zależy nam na cięciu kosztów, w pobliżu C1 Central Asia Travel znajduje się również obóz agencji Fortune Tours, w której ceny są niższe.

Sprzęt:
Oprócz standardów na dłuższe wyjazdy, liofilizatów itp., warto zwrócić uwagę na:
- śpiwór puchowy (do -30 stopni Celsjusza)
- materac / matę samopompującą (docenimy przewagę nad karimatą)
- kurtkę puchową (my zabraliśmy dwie: cienką, używaną na codzień i grubą wykorzystaną tylko w dniu szczytowym)
- łapawice puchowe (plus cienkie rękawiczki)
- buty: podwójne (z botkiem wewnętrznym), z racji, że góra jest śnieżna, dobrze mieć buty ze zintegrowanym getrem, by nie musieć ubierać stuptutów (ja i Marta mamy Zamberlany Everest, Radek ma La Sportiva Olympus Mons, oba modele sprawdziły się świetnie)
- raki + czekan + sprzęt do asekuracji na lodowcu (my na trzy osoby zabraliśmy 30 metrów liny, 5 śrub, parę karabinków, przyrządy zjazdowe, pętle i prusiki), kask (wedle uznania, ale idziemy wszak na lodowiec). Dużo osób zabiera jumara (małpę) – moim zdaniem zbędne.
- kijki trekkingowe (koniecznie!)

Cennik:
Kurs soma kirgiskiego w czasie naszego wyjazdu: 0,046 pln

Loty:
Warszawa – Istambuł - Biszkek + powrót: około 2150 pln (Turkish Airlines)
Biszkek – Osz: 35 pln (TezJet)
Osz – Biszkek: 100 pln (TezJet)

Bilety relacji Warszawa – Biszkek (w dwie strony) i Biszkek - Osz kupowaliśmy początkiem lipca. Przelot z Osz do Biszkeku kupowaliśmy już na miejscu. Limit bagażu w Turkish Airlines wynosi 25 kg + 8 kg, w TezJet 15 kg + 5 kg. Dopłaty za nadbagaż w TezJet są niewielkie, za 20 kilogramów płaciliśmy poniżej 100 pln.

Komunikacja / wstępy / agencja:
Taksówka z lotniska w Osz do miasta: 300 / 400 som
Taksówka z lotniska w Biszkeku do miasta: 800 som
Wstęp na Wzgórze Suleymana: 20 som
Wstęp do muzeum na Wzgórzu Suleymana: 150 som
Pakiet Super Economy w agencji Central Asia Travel: 200 USD
Reszta cen z agencji Central Asia Travel: https://www.centralasia-travel.com/en/e ... nin/tariff

Artykuły pierwszej potrzeby:
- zupa w restauracji: około 100 som
- piwo w butelce (litrowe): 60 som
- kebab w budce: 140 som
- lagman (tradycyjne danie, makaron z mięsem i warzywami): 140 som
- dzbanek herbaty: 10 som (50 groszy!!)
- wódka w sklepie: 200 som
- paczka papierosów: 90 som
- lody z automatu: 10 som
Ostatnio zmieniony 31 lipca 2023, 8:46 przez jck, łącznie zmieniany 1 raz.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Awatar użytkownika
Mosorczyk
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 454
Rejestracja: 04 grudnia 2006, 11:45
Kontakt:

Re: 2021-07-23 - 2021-08-15: Pik Lenina (7134 m) + informacje praktyczne

Post autor: Mosorczyk » 27 sierpnia 2021, 16:27

Niesamowita wyprawa! Od wielu lat marzy mi się ta góra, dlatego i ja tam pojadę.
Przede wszystkim gratuluję udanego wejścia i tych niesamowitych przeżyć oraz widoków!
Piszesz, że nawiązałeś kontakt z agencją, bo jest łatwiej. Kiedy nawiązałeś ten kontakt? Jeszcze przed wylotem, czy już na miejscu?
Awatar użytkownika
laynn
Turysta
Turysta
Posty: 542
Rejestracja: 07 stycznia 2020, 9:52
Kontakt:

Re: 2021-07-23 - 2021-08-15: Pik Lenina (7134 m) + informacje praktyczne

Post autor: laynn » 27 sierpnia 2021, 19:40

Gratuluję zdobycia Piku L, ale i zaległości!

Ech jak mnie wysokie góry nie kręcą, to Twoją relację przeczytałem z wypiekami. I marzy mi się...ale zapewne na marzeniach pozostanę ;)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: 2021-07-23 - 2021-08-15: Pik Lenina (7134 m) + informacje praktyczne

Post autor: PiotrekP » 27 sierpnia 2021, 22:00

Jestem pełen podziwu za determinację i powrót po tak długim czasie, wielkie gratulacje za wejście :brawo: :brawo: :brawo: .
Z Twojego opisu wejście wydaje się banalnie proste, ale za pewne takie nie jest. Jednak to już 7K i szacunek wielki :7: . Dziękuję za tak szybki opis Waszego wejścia. Pozdrawiam serdecznie.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: 2021-07-23 - 2021-08-15: Pik Lenina (7134 m) + informacje praktyczne

Post autor: PiotrekP » 28 sierpnia 2021, 10:55

Jacku jeszcze jedno czy jak wyjeżdżaliście to były jakieś informację o Sue ?
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Re: 2021-07-23 - 2021-08-15: Pik Lenina (7134 m) + informacje praktyczne

Post autor: jck » 30 sierpnia 2021, 8:23

Mosorczyk pisze:
27 sierpnia 2021, 16:27
Niesamowita wyprawa! Od wielu lat marzy mi się ta góra, dlatego i ja tam pojadę.
Przede wszystkim gratuluję udanego wejścia i tych niesamowitych przeżyć oraz widoków!
Piszesz, że nawiązałeś kontakt z agencją, bo jest łatwiej. Kiedy nawiązałeś ten kontakt? Jeszcze przed wylotem, czy już na miejscu?
Widoki rzeczywiście godne polecenia. Jeśli tylko masz możliwość to jedź, zorganizowanie wyjazdu jest naprawdę łatwe i nieskomplikowane.
Kontakt z agencją nawiązaliśmy jeszcze przed wyjazdem mailowo. Odpowiadają szybko i w bardzo ładnej angielszczyźnie.
laynn pisze:
27 sierpnia 2021, 19:40
Gratuluję zdobycia Piku L, ale i zaległości!

Ech jak mnie wysokie góry nie kręcą, to Twoją relację przeczytałem z wypiekami. I marzy mi się...ale zapewne na marzeniach pozostanę ;)
Dziękuję.
Warto pojechać do Kirgistanu nawet jeśli nie ma się chęci wchodzić na nieco wyższe szczyty. Ten kraj jest po prostu ładny.
PiotrekP pisze:
27 sierpnia 2021, 22:00
Jestem pełen podziwu za determinację i powrót po tak długim czasie, wielkie gratulacje za wejście :brawo: :brawo: :brawo: .
Z Twojego opisu wejście wydaje się banalnie proste, ale za pewne takie nie jest. Jednak to już 7K i szacunek wielki :7: . Dziękuję za tak szybki opis Waszego wejścia. Pozdrawiam serdecznie.
Cztery lata to nie taki szmat czasu. Na Matterhorna czekałem szesnaście :)
Wejście nie jest trudne technicznie, główne trudności to wysokość i kapryśna pogoda. Plus zagrożenie lawinowe.
PiotrekP pisze:
28 sierpnia 2021, 10:55
Jacku jeszcze jedno czy jak wyjeżdżaliście to były jakieś informację o Sue ?
Nie, ale realnie, jeśli nie udało się Jej znaleźć w przeciągu dwóch - trzech dni, to szanse są zerowe.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Re: 2021-07-23 - 2021-08-15: Pik Lenina (7134 m) + informacje praktyczne

Post autor: Dżola Ry » 04 września 2021, 14:14

Pik Lenina, Kazbek... Ależ wysoko GSy zawędrowały, ho ho!

Brawo Jacku! Gratuluję całej ekipie :)
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Re: 2021-07-23 - 2021-08-15: Pik Lenina (7134 m) + informacje praktyczne

Post autor: jck » 13 września 2021, 17:14

Dżola Ry pisze:
04 września 2021, 14:14
Pik Lenina, Kazbek... Ależ wysoko GSy zawędrowały, ho ho!

Brawo Jacku! Gratuluję całej ekipie :)
Nie wysokość ma znaczenie :)
Wczoraj buszowałem nieco w okolicach Kołyski i Abramowa w Beskidzie Żywieckim i byłem równie zadowolony z wycieczki. A najciekawsze przejście z tegorocznych GSów (przynajmniej na tyle na ile ja wiem) zanotował @gaza - Dent du Geant to piękna góra, mam nadzieję, że się podzieli wrażeniami.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
ODPOWIEDZ