Wyspy w dobie korony: Mogielica i Ćwilin

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Wyspy w dobie korony: Mogielica i Ćwilin

Post autor: Kovik » 15 marca 2021, 15:20

Długo wyczekiwany weekend górski staje się faktem. Pierwszy możliwy termin okazał się pogodową porażką, więc odpuściliśmy sobie i poczekaliśmy na kolejną pierwszą zmianę. Czas ten szybko zleciał i postanowiliśmy, że wyjedziemy bez względu na prognozy - najwyżej poszlajamy się po Krakowie, gdzie nocowaliśmy u brata. Nie chcieliśmy się zapuszczać daleko w Tatry, więc ruszamy do Jurkowa z celem wejścia na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego - Mogielicę. Ja już tam byłem kilka lat temu, więc trasa jest mi dobrze znana, ale Basia będzie w tym Beskidzie debiutować. Wybieramy najprostszą trasę niebieskim szlakiem z pętlą przez Półrzeczki. Pogoda świetna, świeci piękne słońce tylko momentami przewijają się po błękicie niegroźne obłoki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stacje drogi krzyżowej pomagają nam w odmierzeniu pozostałej odległości do szczytu. W końcowym fragmencie podejścia odbijamy na polanę Wyśniakówka, która oferuje przepiękne widoki na górskie otoczenie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest to też idealne miejsce na krótki odpoczynek przed ostatnim fragmentem w kopule szczytowej, gdzie wchodzimy do krainy jak z bajki. Ostatnie podrygi lekkiego mrozu i mocno operujące słońce dają świetny wizualny efekt osadzonego na gałęziach śniegu. Na szczyt wchodzimy z czasem tabliczkowym, lecz nie możemy się zbytnio cieszyć, bo wieża widokowa ze względu na zły stan techniczny jest zamknięta. To już kolejna po Radziejowej na naszej liście.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ludzi sporo, więc wypijamy po kilka łyków herbatki i zjeżdżamy (dosłownie) na wielką Polanę Stumorgową. Tam odsłaniają się widoki na majaczące w oddali Tatry i Babią Górę. Pod wiatą siedzimy dobre 45 min i łapiemy promienie słońca. Ruszamy w dół.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy skrzyżowaniu z nartostradą decydujemy się na trawers trasą narciarską do niebieskiego szlaku, którym podchodziliśmy. Wielu turystów tak robi. Będąc już prawie na parkingu doganiają nas starzy znajomi z forum Ania i Michał i po obfitych rozmowach rozjeżdżamy się do domów a za ich namową następnego dnia startujemy z tego samego miejsca - tym razem na Ćwilin. Tej góry nie trzeba specjalnie zachwalać. Jest to jedna z ciekawszych i popularniejszych wysp rejonu, należy bowiem do czołówki szczytów, nie tylko Beskidu Wyspowego, z których zobaczymy bajeczne panoramy. Przy dobrych warunkach widać majestatyczną Mogielicę i inne szczyty Beskidu Wyspowego, ale też Gorce, Babią Górę i Tatry. Wg popularnej opinii, to właśnie na Ćwilinie Kazimierz Sosnowski widząc wyłaniające się o świcie „wyspy” stworzył termin „Beskid Wyspowy”. Drugiego dnia na parkingu jesteśmy trochę później, gdyż ze względu na krótką trasę postanawiamy dłużej pospać i wobec tego jesteśmy zmuszeni do zaparkowania na ostatnim wolnym miejscu parkingu pod kościołem. Tak jak wczoraj startujemy za niebieskimi znaczkami. Tego dnia miało być dużo cieplej niż wczoraj ale już będąc na dole widzimy, że termicznie może i jest cieplej, ale dość mocny wiatr stanowczo wygina drzewa. Szlak jest dość łatwy i niezbyt stromy - idealny na rozchodzenie pojawiających się zakwasów. Widoki pojawiają się dopiero na szczycie. Na Ćwilinie spędzamy tyle czasu ile potrzebne jest na zrobienie kilku zdjęć i schodzimy szybko między drzewa schronić się przed mroźnymi podmuchami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O 14 jesteśmy już w samochodzie w drodze do Warszawy. To był świetny weekend wykorzystany w 100% Basia już kombinuje jak skrobnąć jakąś większą pętle z noclegiem pod namiotem.
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8697
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Wyspy w dobie korony: Mogielica i Ćwilin

Post autor: PiotrekP » 19 marca 2021, 22:27

Super wypad w góry, jeszcze zimą tam nie byliśmy i trzeba będzie to nadrobić. :)
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
laynn
Turysta
Turysta
Posty: 540
Rejestracja: 07 stycznia 2020, 9:52
Kontakt:

Re: Wyspy w dobie korony: Mogielica i Ćwilin

Post autor: laynn » 22 marca 2021, 12:08

Pamiętam jak pierwszy raz jechałem do Półrzeczki, to mnie wtedy wyspowy zachwycił. Rok później również tam zawitałem, a potem siadło. No w 19tym byłem późną wiosną, ale kurczaki, muszę zimą jeszcze wrócić tam.
opawski1
Turysta
Turysta
Posty: 85
Rejestracja: 30 lipca 2019, 20:50

Re: Wyspy w dobie korony: Mogielica i Ćwilin

Post autor: opawski1 » 22 marca 2021, 14:06

bardzo lubię Beskid Wyspowy, ostatnio byłem tam 2 lata temu podczas przejścia Małego Szlaku Beskidzkiego. Miałem być teraz w styczniu, pierwszy raz zimą, ale mi sie nie udało. Myślę jednak, że zdecydowanie ładniej jest tam latem i chciałbym tam zajrzeć, najlepiej na taką wędrówkę plecakiem kilka dni :)
To w sumie mój rodzinny Beskid, stamtąd pochodzą moi dziadkowie z jednej strony. Kila lat temu parę razy spędzałem tam wakacje, choć po górach chodziłem mało.

Swoją drogą ta wieża na Mogielicy jest już od dawna zamknięta? Mają jakiś plan remontu, budowy nowej czy na razie nic nie wiadomo. Szkoda, że nie można na nią wejść, jak byłem tam 7 lat temu pamiętam z niej ładną panoramę.
Moja strona o Górach Opawskich: http://www.goryopawskie.eu/
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2210
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: Wyspy w dobie korony: Mogielica i Ćwilin

Post autor: buba » 22 marca 2021, 18:51

opawski1 pisze:
22 marca 2021, 14:06
Szkoda, że nie można na nią wejść, jak byłem tam 7 lat temu pamiętam z niej ładną panoramę.
Zapewne mozna, tylko nie wolno! ;)
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Barbórka
Turysta
Turysta
Posty: 949
Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:12

Re: Wyspy w dobie korony: Mogielica i Ćwilin

Post autor: Barbórka » 22 marca 2021, 19:39

buba pisze:
22 marca 2021, 18:51
opawski1 pisze:
22 marca 2021, 14:06
Szkoda, że nie można na nią wejść, jak byłem tam 7 lat temu pamiętam z niej ładną panoramę.
Zapewne mozna, tylko nie wolno! ;)
Podobno byli śmiałkowie,ale stan wieży jest opłakany..
zamknęli ją w maju 2020, w planach jest zbudowanie nowej😉
Awatar użytkownika
Barbórka
Turysta
Turysta
Posty: 949
Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:12

Re: Wyspy w dobie korony: Mogielica i Ćwilin

Post autor: Barbórka » 22 marca 2021, 19:41

laynn pisze:
22 marca 2021, 12:08
No w 19tym byłem późną wiosną, ale kurczaki, muszę zimą jeszcze wrócić tam.
Koniecznie😉my też planujemy tam powrócić,ja jestem zachwycona tym pasmem,więc z pewnością zajrzymy tam jeszcze w cieplejszym okresie😄
Awatar użytkownika
Barbórka
Turysta
Turysta
Posty: 949
Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:12

Re: Wyspy w dobie korony: Mogielica i Ćwilin

Post autor: Barbórka » 22 marca 2021, 19:42

PiotrekP pisze:
19 marca 2021, 22:27
Super wypad w góry, jeszcze zimą tam nie byliśmy i trzeba będzie to nadrobić. :)
Koniecznie😍
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2210
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: Wyspy w dobie korony: Mogielica i Ćwilin

Post autor: buba » 22 marca 2021, 21:54

ale stan wieży jest opłakany..
Czyzby bobry dobrały sie do elementow nośnych? :8p:
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Re: Wyspy w dobie korony: Mogielica i Ćwilin

Post autor: Kovik » 23 marca 2021, 10:18

Odnośnie wieży to podobno włodarze terenów się kłócą że jej część stoi nie w tym miejscu na które było pozwolenie. Kiedyś wyczytałem że samorządy Rabki, Mszany i innych osciennych mają wspólny projekt odnośnie górskich terenów i budowe kilku wież widokowych w tym tej na Mogielicy, szalasów, ławkostołow i innej gorsko-turystycznej infrastruktury
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Re: Wyspy w dobie korony: Mogielica i Ćwilin

Post autor: Dżola Ry » 08 kwietnia 2021, 23:07

Bardzo fajne szczyty! Miło wspominam swoje wycieczki na nie.
Trzeba będzie znów się wybrać, ale poczekam na nową wieżę :)
ODPOWIEDZ