25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: PiotrekP » 01 listopada 2020, 19:08

Niedziela przywitała nas słońcem. Miło nam, że mogliśmy ją spędzić z naszymi przyjaciółmi Goską i Piotrem. I tak jak dwa tygodnie temu wędrowaliśmy z chłopakami z Poznania po północno - wschodniej części Gór Stołowych, tak dzisiaj nasze kroki skierowaliśmy na stronę południowo-zachodnią tego pasma. O górach stołowych już tyle zostało napisane, ale wspomnę tylko, że są to jedyne góry o budowie płytowej w Polsce i najwyżej wzniesione góry tego typu w Europie. Przez miliony lat procesy wietrzenia wyrzeźbiły w piaskowcu niesamowite formacje skalne. Najbardziej znane i licznie odwiedzane są rezerwaty "Błędne Skały", "Szczeliniec Wielki",

Obrazek

czy "Skalne Grzyby".

Obrazek

My dzisiaj będziemy wędrować nie mniej ciekawym szlakiem, który będzie wiódł też pośród piaskowcowych skał i przez odsłonięte urwiska, które oferują piękne widoki. Spotykamy się na Lisiej Przełęczy (790 m) oddalonej od Karłowa około 1 km. Jest to niewielkie obniżenie oddzielające górę Ptak (841 m) od Narożnika (851 m) przy Drodze Stu Zakrętów. Na przełęczy jest parking i wiata turystyczna. Zostawiamy samochody na parkingu (jeszcze są miejsca) i podążamy za niebieskimi paskami. Szlak od początku pnie się po skałach do góry. Po kilkunastu minutach osiągamy północne tarasy góry - Narożnika z niem. Eckstein. Rozległy punkt widokowy nie jest ubezpieczony i należy zachować ostrożność.

Obrazek

Obrazek

Panorama jaka się z niego otwiera obejmuje Góry Bystrzyckie, Orlickie, obydwa Szczelińce. Pionowe ściany kulminacji opadają ku zachodowi i południu i są popularne wśród wspinaczy.

Obrazek

Po przejściu około 100 m jesteśmy przy szczytowych skałach. Z miejscem tym wiąże się bardzo smutna historia. W 1997 r. nieopodal szlaku znaleziono zwłoki młodych studentów z Wrocławskiej uczelni. Dziewczyna i chłopak zostali zastrzeleni i do dzisiejszego dnia sprawa ta nie została rozwiązana. Na szczytowej skale umieszczono tablicę upamiętniającą tę zbrodnię.

Obrazek

Piękne miejsce naznaczone tragedią sprawia, że człowiekowi ciarki przechodzą po ciele, gdy myśli dlaczego? Wędrujemy dalej ścieżką wzdłuż skalnego uskoku, gdzie jest wiele skał (punkty widokowe) i nie sposób na każdą wejść.

Obrazek

Obrazek

Pozostawiamy za sobą skały Narożnika. Kolejnym znaczącym punktem, gdzie pstrykamy fotki jest Kopa Śmierci (830 m) z niem. Totenkopf co oznacza trupia czaszka. Następnym razem poszukamy ową trupią czaszkę. Dzisiaj byliśmy zbyt zaoferowani rozmową. Długo nie widzieliśmy się z Gosią i Piotrem dlatego buzie nam się nie zamykały.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdarzyło nam się nawet zejść ze szlaku, ale po chwili wyprostowaliśmy naszą drogę. Na trasie jest sporo powalonych drzew. Czasami trzeba było po gimnastykować się, by je pokonać. Oczywiście dziewczynom łatwiej to przychodziło, ale i my z Piotrem daliśmy radę.

Obrazek

Jeden z zwalonych pni wykorzystaliśmy jako ławeczkę i przysiedliśmy na nim żeby m. in. uzupełnić płyny. Dalej niebieskie paski prowadzą lasem, praktycznie płasko w pewnej odległości od krawędzi stoliwa. I tak dochodzimy do Skał Puchacza (730 m). Jest to kilkudziesięciometrowe urwisko skalne będące pozostałością po dawnym kamieniołomie piaskowca. Wyrobisko funkcjonowało od XIX wieku do lat 50 tych XX wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Górna krawędź urwiska to kolejny na szlaku punkt widokowy z którego otwiera się panorama na Urwisko Batorowskie, Wzgórza Lewińskie, Góry Orlickie, czy Bystrzyckie. Można też zejść ścieżką (niebieskie znaki) na dół, by zobaczyć monumentalne skały z dołu. Jednak i to przełożymy w czasie. Oglądamy skały z krawędzi i kontynuujemy marsz do krzyżówki szlaków. I tu wybieramy niekoniecznie demokratycznie kolor zielony szlaku, ale nie w lewo przez mokradła, a w prawo (chciałem po prostu wydłużyć trasę).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzimy na dół, co spowodowało delikatne narzekania. Droga była może mniej atrakcyjna (bo nie było długiej kładki przez mokradła, argument drugiej strony), ale jaka za to wywiązała się konwersacja!

Obrazek

Mijamy jedną krzyżówkę, a przy drugiej wchodzimy na żółte paski, którymi zdobędziemy kolejną atrakcję dzisiejszego dnia. Na wysokości 780-800 m leżą Białe Skały. Białe Ściany, bo i taką noszą nazwę sięgają do 30 m wysokości i rozciągnięte są na przestrzeni 1 km. Nazwane są białe ponieważ zbudowane są z piaskowców o bardzo jasnym zabarwieniu. Formy skalne utworzone z porozcinanego głębokimi szczelinami stoliwa, po erozyjnemu działaniu wody tworzą słupy, wieżyce, mury czy iglice. Część z nich ma swoje nazwy, niektóre są naprawdę ciekawe np. Dupek Dzwończego, Bubek, Zły czy Kibic. Trasa prowadzi wzdłuż skał i urozmaicona jest schodkami i kładkami.

Obrazek

Obrazek

W niektórych miejscach można odejść od głównego szlaku (szlaki szczytowe) i podejść do ścian i poczytać o ich genezie. Po ostatnich opadach deszczu skały były mokre co nie do końca dało nam możliwość pochodzenia po nich.

Obrazek

Ostatni odcinek do przełęczy dalej wyznaczają nam żółte paski przy których spotkamy dwie ścieżki geoturystyczne: "Podmokłe Tarasy" i "Wiszącą Skałę". Dalej przechodzimy Drogę Stu Zakrętów i zielonymi znakami podchodzimy na Fort Karola. Trasa jest krótka z niewielkim podejściem. Na Górze Ptak (841 m) znajdują się ukryte w lesie pośród skał ruiny dawnej fortyfikacji. Fort wzniesiony został w 1790 r. z rozkazu króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II jako jedno z umocnień na granicy Prus i Austrii. W XIX wieku twierdza została rozbrojona i opuszczona.

Obrazek

Z czasem podupadła w ruinę. Do dziś zachowały się resztki bramy z łukiem, niewielki fragment murów i kamienne schody na taras widokowy. Na środku niewielkiego dziedzińca, który kiedyś otoczony był murem stoi kamienny postument na którym zaznaczone są strony świata. Ze wspomnianego tarasu widokowego rozpościera się panorama doliny. Brakuje tu tylko ławeczki, na której można by było przysiąść i zachwycać się majestatycznym Szczelińcem.

Obrazek

Obrazek

Wracamy ta samą drogą do samochodów. Pogodę mieliśmy znakomitą. Góry Stołowe przybrały już barwy jesienne i zachęcają do wędrówek po ich szlakach. Dziękujemy Gosi i Piotrowi za wspólną wycieczkę. Do zobaczenia.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Re: 25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: włodarz » 01 listopada 2020, 19:39

Piotrek, Ty się na hipisa zrobiłeś! :)
Awatar użytkownika
Darek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1470
Rejestracja: 28 października 2011, 20:47

Re: 25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: Darek » 01 listopada 2020, 19:39

Pamiętam ten szlak z jesiennego Zjazdu w Górach Stołowych w 2016 r. Wtedy też była taka piękna pogoda. Zresztą w Stołowych, w miłym towarzystwie zawsze fajnie jest :) .
Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
(J. Tuwim)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: 25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: PiotrekP » 01 listopada 2020, 21:09

Darku nas rację, ta trasa była kopią tamtej.
Wojtek, nazwali mnie rock end rorowcem. Do wiosny mam zamiar tak pochodzić.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
laynn
Turysta
Turysta
Posty: 542
Rejestracja: 07 stycznia 2020, 9:52
Kontakt:

Re: 25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: laynn » 01 listopada 2020, 21:44

Ja póki co poznałem najbardziej znane fragmenty tych gór, bo z rodziną zwiedzaliśmy.
Właśnie na jesień wydają się idelane.
Bardzo fajne widoki :)
Awatar użytkownika
HalinkaŚ
Moderator
Moderator
Posty: 4600
Rejestracja: 10 września 2009, 8:11

Re: 25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: HalinkaŚ » 01 listopada 2020, 22:06

Niestety niewiele wiem o tych górach, nigdy nie udało mi się tam być, ale zawsze podziwiam zdjęcia z tych okolic, ciekawe formacje skalne i rozległe widoki. Świetne zdjęcia i piękne jesienne barwy dodają uroku.
Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia.:)
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Re: 25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: Dżola Ry » 01 listopada 2020, 23:37

Uroda Gór Stołowych jest nadzwyczajna, o każdej porze roku! To oczywista oczywistość!
PiotrekP pisze:
01 listopada 2020, 21:09

Wojtek, nazwali mnie rock end rorowcem. Do wiosny mam zamiar tak pochodzić.
Do wiosny którego roku? :kukacz:
Bo ja Cię chcę takim zobaczyć! Wyglądasz super!
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Re: 25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: Rebel » 02 listopada 2020, 5:39

HalinkaŚ pisze:
01 listopada 2020, 22:06
nigdy nie udało mi się tam być
Halinka przyjeżdżaj jak zaraza minie z chęcią oprowadzę :)
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: 25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: PiotrekP » 02 listopada 2020, 9:23

Dziękujemy za miłe słowa.
Halinka zaproszenie jest aktualne zawsze :).
Jolu zobaczę co da się zrobić, na razie zwaliłem to na wirusa, bo fryzjerzy są zamknięci.
Laynn zapraszam również w inne pory roku, za każdym razem inaczej te skały wyglądają.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
laynn
Turysta
Turysta
Posty: 542
Rejestracja: 07 stycznia 2020, 9:52
Kontakt:

Re: 25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: laynn » 02 listopada 2020, 9:25

Piotrze, wpierw odwiedzę wszystkie pasma sudeckie, a dopiero zacznę powracać, w te, w które mi się spodobają (dlatego od 3 lat Izery na mnie czekają).
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: 25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: PiotrekP » 02 listopada 2020, 9:31

O, to cię w Izerach czeka długi pobyt. Po naszej stronie ta jakieś 3-5 dni, a stronie czeskiej to i tydzień będzie krótko. Wspaniałe góry, widokowe.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
laynn
Turysta
Turysta
Posty: 542
Rejestracja: 07 stycznia 2020, 9:52
Kontakt:

Re: 25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: laynn » 02 listopada 2020, 9:46

W Izerach przeszedłem już odcinek od Szklarskiej, przez Wysoki Kamień do wiaty pod Wysoką Kopą (co ciekawe nie podszedłem na nią, więc będzie jeszcze jeden nocleg w tej wiacie), potem następnego dnia przez Siwe Skałki , chatkę Górzystów na Stog Izerski i powrót do ChG, tam nocleg, a trzeciego dnia przez Orle do Jizerki i dojście do stacji Harrachov. Jakby co link wrzuciłem w retrorelacji o Bieszczadach.
Natomiast, wiem, że tam jeszcze dużo jest do zwiedzania, a min dzięki Włodarzowi, zresztą ta wizyta niejako przez Włodarza była spowodowana, oraz bubę.
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Re: 25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: Kovik » 04 listopada 2020, 18:05

No czupryna niezła:) A co do gór to każde mają swój urok. Ja z kolei jestem tatromaniakiem ale jakbym miał za płotem nawet takie to wcale bym się nie obraził
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
Awatar użytkownika
Joanka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 145
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 9:03

Re: 25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: Joanka » 04 grudnia 2020, 19:55

Piotrku, u mnie zdjęcia się nie wyświetlają :(
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: 25.10.2020r. - Jesienna wycieczka po Górach Stołowych

Post autor: PiotrekP » 05 grudnia 2020, 21:54

Mam jakiś problem z serwerem, na którym są zdjęcia. W poniedziałek powinny być widoczne.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
ODPOWIEDZ