Beskid Morawsko-Śląski: Stezka Valaška, Radegast i Radhošť

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

opawski1
Turysta
Turysta
Posty: 85
Rejestracja: 30 lipca 2019, 20:50

Beskid Morawsko-Śląski: Stezka Valaška, Radegast i Radhošť

Post autor: opawski1 » 31 sierpnia 2020, 16:54

Beskid Morawsko-Śląski: Stezka Valaška, Radegast i Radhošť
1 sierpnia 2020

Obrazek

Sierpień w górach rozpocząłem od Beskidu Morawsko-Śląskiego za sprawą wycieczki z PTTK Prudnik. Była to tegoroczna moja pierwsza wycieczka w Beskidy. W samym B. Morawsko-Śląskim ogólnie jestem po raz czwarty. Pierwszy raz byłem tu w 2007 r. też z PTTK i również na Radegaście i Radhošťcie. Pamiętam, że wtedy po górach zbyt długo jeszcze za bardzo nie chciałem chodzić. Postanowiłem więc sobie odświeżyć trasę a w zasadzie przypomnieć wszystko bo nie wiele pamiętam z wycieczki sprzed ponad 13 lat.

Beskid Morawsko-Śląski: to najdalej na zachód wysunięte pasmo Beskidów, położone w większości na terenie Republiki Czeskiej. Najwyższym szczytem pasma jest Lysa hora – 1324 m. Góry te są bardzo zurbanizowane, na wielu szczytach znajdują się schroniska, ośrodki narciarskie, wieże widokowe, prowadzą drogi asfaltowe przez co bywają bardzo zatłoczone.

Wyruszamy z Trojanovic, gdzie wysiadamy z autobusu. Jest bardzo ciepło, w okolicy roztacza się ładny widok na strome szczyty, łąki i miejscowości. Wybieramy zielony szlak, którym w większości po asfaltowej drodze wspinamy się na przełęcz pod Tanečnicą. W wiacie pierwsza przerwa na jedzenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj zmieniamy kolor szlaku na czerwony i nim wspinamy się na szczyt Tanečnice (1084 m). Wierzchołek jest zalesiony, stoi tu kilka kopców kamieni zbudowanych przez turystów. Z nazwą szczytu wiążą się legendy: pierwsza z nich mówi o tańczących czarownicach podczas sabatów w tym miejscu, inna zaś o leniwej Barce, która zamiast w dzień pracować spała, a w nocy uciekała do lasu tańczyć. Bóg Radegast miał ją ukarać zamieniając ją w szczyt górski.

Obrazek

Obrazek

W pobliżu znajduje się Stezka Valaška, kolejny cel naszej dzisiejszej wycieczki. To popularna w ostatnich czasach tak zwana ścieżka w koronach drzew. Konstrukcje tego typu ostatnio powstają coraz częściej w górach. Przyciągają tłumy turystów i mocno ingerują w krajobraz. Do tej pory nie byłem jeszcze na takiej konstrukcji dlatego z ciekawości postanawiam na nią wejść. Trasa składająca się z drewnianych pomostów z tablicami edukacyjnymi i atrakcjami dla dzieci ma długość 660 m, początkowo wije się pomiędzy drzewami, wyżej ukazują się widoki. Znajduje się też na niej ruchomy most na linach. Zakończona jest tarasem widokowym na wys. 15 m z balkonem ze szklaną podłogą nad przepaścią. By się na niego dostać trzeba swoje odczekać w kolejce… Spokojnie przechodzę trasę ścieżki bo ta przyjemność kosztowała mnie 230 koron, cóż wolę jednak tradycyjne wieże widokowe. :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ze skywalka schodzimy na Przełęcz Pustevny. Tutaj już istny jarmark, tłumy, stragany, restauracje, schroniska i muzyka… A to dlatego, że miejsce to jest łatwo dostępne, z jednej strony prowadzi tutaj droga, z drugiej wyciąg krzesełkowy. Uwagę zwraca piękny drewniany kompleks schronisk z końca XIX w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wędrujemy dalej po drodze asfaltowej, mijamy altanę widokową, później ładny punkt widokowy wchodzimy na szczyt Radegast (1105 m). Nazwa tej góry pochodzi od rzeźby Radegasta stojącej na szczycie od 1931 r. Radegast to stary słowiański bóg – opiekun gości. Od jego imienia wzięła się m.in. nazwa znanego czeskiego piwa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Radegasta grzbietem szeroką drogą z widokami na okolicę podążamy w kierunku Radhošťa. Przy drewnianym schronisku-hotelu dłużej odpoczywamy i posilamy się. Następnie zdobywamy wierzchołek Radhošťu (1129 m) z pomnikiem i kaplicą śś. Cyryla i Metodego z końca XIX w. oraz masztem tv. Święci kościoła katolickiego Cyryl i Metody to patroni Europy, w Czechach ich wspomnienie jest świętem państwowym. W IX w. na terenie zamieszkanym przez Słowian prowadzili chrystianizację. Zwiedzam kaplicę, wchodzę do środka, a za niewielką opłatą można wejść także na dzwonnicę kościółka, co czynię.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Radhošťu pozostaje nam długie i dość strome zejście do Rožnova pod Radhoštěm, gdzie kończymy naszą wędrówkę. W tej miejscowości można zwiedzić skansen – drewniane miasteczko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trasa naszej wędrówki miała 21km. Niestety w większości biegła w tłumie ludzi…
Moja strona o Górach Opawskich: http://www.goryopawskie.eu/
ODPOWIEDZ