17.02.2019 - Masyw Trójgarbu

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8242
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

17.02.2019 - Masyw Trójgarbu

Post autor: PiotrekP » 23 lutego 2019, 17:41

Cd. szlakiem nowych wież widokowych w Sudetach. Wycieczka na Trójgarb.

Trójgarb jest to masyw trzech wierzchołków o wysokości 778m, 757m i 738m w Środkowych Sudetach w paśmie Gór Wałbrzyskich. Trochę z opóźnieniem, ale pełni wigoru wybraliśmy się z Dorotką i naszą sunią w niedzielę na wycieczkę na wspomniany Trójgarb zobaczyć jego nową atrakcję. 29. 12. 2018 r. na Trójgarbie uroczyście została otwarta nowa wieża widokowa. Warto wspomnieć, że to nie pierwsza budowla na owym szczycie. W 1882 r. na kulminacji postawiono drewnianą wieżę widokową i bufet. Fundatorem był Martin Engler włodarz restauracji "Złota Kotwica" ze Starych Bogaczowic. Po II wojnie światowej oba obiekty rozebrano. W późniejszym czasie stała też tu wieża triangulacyjna, która również została rozebrana. Na szlak wychodzimy z Gostkowa starej wsi położonej u podnóża masywu.

Obrazek

Zostawiamy samochód w zatoczce obok starych zabudowań gospodarczych. Jesteśmy dość wcześnie, bo dokładnie pamiętamy co działo się na Borowej, gdy udostępniono dla turystów nową wieżę. Idziemy za żółtymi znakami około 2 km asfaltem do Nowych Bogaczowic.

Obrazek

Skręcamy w "ulicę" Główną.

Obrazek

Obrazek

Na początku śniegu nie było, ale im dalej w las to zaczął pojawiać się biały puch. Raz więcej, raz mniej, tak będzie nam towarzyszył na sam szczyt.

Obrazek

Szlak wije się delikatnie podchodząc i schodząc, mijamy wychodnie skalne i dochodzimy do rozdroża Siedem Dróg.

Obrazek

Obrazek

Teraz czeka nas około 20 minutowe podejście na szczyt.

Obrazek

Obrazek

Mniej więcej w połowie drogi jest miejsce, skąd roztacza się widok na min. na Jagodnik i Czernicę,

Obrazek

a w oddali majaczy Ślęża z Radunią.

Obrazek

Jeszcze kilka minut pod górę i po 2 godzinach marszu jesteśmy pod okazałą bo liczącą sobie 27,5 m wysokości wieżą.

Obrazek

Tak jak wspomniałem wcześniej na szlak wyszliśmy rano co odczuliśmy na górze. Cisza i spokój przez kilka minut, bo już po około kwadransie zaczęło towarzystwo się schodzić. Wieża na Trójgarbie robi niesamowite wrażenie. Powstała dzięki współpracy i wsparciu finansowym trzech gmin, Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno Zdrój. Charakterystyczny trójkątny kształt ma nawiązywać do tych trzech gmin biorących udział w tym projekcie, który nosi nazwę "Ekomuzeum wokół Trójgarbu i Chełmca". Z czterech platform widokowych roztacza się panorama na całe Sudety.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po zrobieniu fotek schodzimy na dół, gdzie jest drewniany szałas i miejsce na ognisko.

Obrazek

Naszym zdaniem za mało jest ławek, ale ogólnie jest ok. Za długo nie posiedzieliśmy na jeszcze pachnących świeżością ławeczkach, bo zaczął robić się ścisk. Ładna pogoda zrobiła swoje. Ludki wylegli zobaczyć nową atrakcję Gór Wałbrzyskich.

Obrazek

Schodzimy do rozdroża Siedem Dróg i zielonymi paskami maszerujemy w stronę Gostkowa. Przez masyw Trójgarbu przebiega stary szlak "Cysterski", który łączył klasztor Zakonu Cystersów z Krzeszowa z gospodarstwem zakonnym w Starych Bogaczowicach. Na skrzyżowaniu leśnych dróg stoi kapliczka św. Huberta patrona myśliwych i leśników. Postawiono ją dla uczczenia 70 lecia działalności Koła Łowieckiego "Szarak"- Wałbrzych.

Obrazek

Wykuty w kamieniu obraz przedstawia klęczącego przed jeleniem św. Huberta. Kapliczkę odsłonięto 14. 10. 2016 roku. Idziemy dalej zielonym szlakiem, mijamy mały kamieniołom, gdzie jest zlokalizowana strefa odpoczynku (szałas, ławki i stojaki na rowery).

Obrazek

A to jeszcze nie koniec , bo przy kolejnym skrzyżowaniu przygotowane jest następne miejsce odpoczynku. Nowe, ładne, aż chce się na chwilę przysiąść. Mamy nadzieję, że te obiekty będą nam służyły przez długie lata. I gdy tak podziwialiśmy kolejny domek spotkaliśmy starszą Panią, którą zagadnęliśmy pytając się czy wie dokąd prowadzi czarny szlak. Na naszej mapie nie mieliśmy go opisanego. Od słowa do słowa dowiedzieliśmy się, że kilka minut stąd jest leśna kapliczka do której ta Pani idzie. Ciekawi kierujemy nasze kroki, aby zobaczyć to nieoznakowane na mapie miejsce. W leśnej kniei w masywie Trójgarba na "Cysterskim " szlaku stoi kapliczka. W 1730 r. wzniesiono ją dla ochrony pielgrzymów i kupców podążających wspomnianym szlakiem. Na postumencie siedzi Matka Boża z koroną na głowie i Dzieciątkiem na kolanach. Zwana jest Matką Boską Tronującą - Królową Sudetów.

Obrazek

Na podstawie umieszczone są teksty w języku łacińskim. Ciekawe miejsce, schowane w lesie porośniętym mieszanym lasem do którego nie prowadzą żadne znaki, a szkoda bo warto tu przywędrować i przysiąść na chwilę na jednej z wielu ławeczek i pokontemplować.

Obrazek

Po chwili żegnamy się z miłą Panią i podążamy dalej. Po opuszczeniu lasu mamy przed sobą biało zielony krajobraz.

Obrazek

Chyba jeden z najpiękniejszych pod względem widokowym w Górach Wałbrzyskich. Majaczą przed nami wzgórza z charakterystycznym stożkowym Pasternikiem.

Obrazek

Trasa prowadzi polną drogą, z której spoglądamy też na panoramę Gór Wałbrzyskich, Kamiennych i Karkonosze.

Obrazek

Obrazek

Pod koniec naszej drogi mijamy stojący w drzewach murowany wiatrak zw. holender z połowy XVIII wieku.

Obrazek

Dawny młyn, a dziś pełni rolę domku letniskowego. Świetnie komponuje się w krajobraz pogórza wałbrzyskiego. Po kilku minutach jesteśmy przy samochodzie.

ciąg dalszy nastąpi ...
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Darek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1323
Rejestracja: 28 października 2011, 20:47

Re: 17.02.2019 - Masyw Trójgarbu

Post autor: Darek » 23 lutego 2019, 21:08

Sporo już czytałem o tej nowej wieży i faktycznie robi wrażenie. Tak swoją drogą, to nieprawdopodobną ewolucję przeszły górskie wieże widokowe, bo Biskupią Kopę czy Wielką Sowę, a te nowe, prawie futurystyczne dzielą jakby lata świetlne :) .
Ładna jak widać może być też współczesna kapliczka, chociaż ta akurat nawiązuje swoją stylistyką do dawnych wzorów.
Fajna trafiła się Wam pogoda, bo ja tydzień wcześniej w Beskidach miałem wybitnie nie fotograficzną ;)
Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
(J. Tuwim)
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1081
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Re: 17.02.2019 - Masyw Trójgarbu

Post autor: Rebel » 24 lutego 2019, 5:31

Masyw Trójgarbu zawsze kojarzyć będzie z niedzwiedzim czosnkiem i bacówką pod Trójgarbem w której juz wtedy(sam nie pamiętam kiedy ) ;-) wiatr hulał
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8242
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: 17.02.2019 - Masyw Trójgarbu

Post autor: PiotrekP » 24 lutego 2019, 17:15

Najprawdopodobniej reaktywują bacówkę, ruch tam teraz straszny. Tłumy walą za szczyt, a najkrótsza droga idzie kolo bacówki.
Wieża robi wrażenie i co najważniejsze jest dużo wyższa od otaczających ją drzew.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1971
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Re: 17.02.2019 - Masyw Trójgarbu

Post autor: Kovik » 27 lutego 2019, 12:05

Super. Wieża też i mnie podeszła w gusta
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
robson
Turysta
Turysta
Posty: 784
Rejestracja: 12 stycznia 2010, 23:07

Re: 17.02.2019 - Masyw Trójgarbu

Post autor: robson » 05 marca 2019, 20:32

W kwietniu jak będzie dobra pogoda ,wybieram się na Trójgarb. Rzeczywiście jak oglądam filmiki to konstrukcja robi wrażenie i jest nieszablonowa . Ciekawe są i pewnie pojemne te tarasy widokowe na szczycie wieży. Co do bacówki to prędzej czy później powstanie nowy obiekt zapewniający wyżywienie i nocleg. Czy będzie to podobny budynek do poprzedniej bacówki,czy zupełnie nowy projekt tego nie wiem .
Awatar użytkownika
Darek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1323
Rejestracja: 28 października 2011, 20:47

Re: 17.02.2019 - Masyw Trójgarbu

Post autor: Darek » 19 listopada 2020, 21:22

Dzięki odświeżeniu tematu przez nowego forumowicza przypomniałem sobie sprawę, że niecałe 3 miesiące po Waszej wycieczce i ja dzięki Wam dotarłem na Trójgarb :)
Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
(J. Tuwim)
ODPOWIEDZ