11-13.05.2018 - IX Spotkanie Sudeckie - Kotlina Jeleniogórska

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8259
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

11-13.05.2018 - IX Spotkanie Sudeckie - Kotlina Jeleniogórska

Post autor: PiotrekP » 16 maja 2018, 21:27

W dniach 11-13.05 odbyło się IX Spotkanie Sudeckie. Noclegi mieliśmy zarezerwowane w schronisku młodzieżowym, które znajduje się we wsi Staniszów na terenie Wzgórz Łomnickich. Wspomniane wzgórza to niewielkie pasmo (8 km) złożone z kilkunastu wzniesień. W piątek około południa wyszliśmy na spacer po owych wzgórzach. Pierwszą "górą" jaką zdobyliśmy była Grodna (504m). Po tak wyczerpującym podejściu musieliśmy natychmiast uzupełnić płyny i posilić się. Rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski.

Obrazek

Na szczycie Grodnej stoją ruiny zamku. Jeden z dawnych właścicieli Staniszowa Henryk Von Reuss postanowił tu wybudować w 1806 r zameczek myśliwski.

Obrazek

Jest to dość urokliwe miejsce, gdzie można przysiąść na ławeczkach i podziwiać panoramę na Karkonosze. My te widoki mieliśmy ograniczony przez okalającą szczyty mgłę.

Obrazek

Obrazek

Po przyjemnie spędzonym czasie ruszamy na podbój kolejnego "szczytu" - Witosza (483 m). Wracamy do wsi i częściowo po kamiennych schodach, a częściowo leśną ścieżką za znakami podchodzimy na kulminację. Wzniesienie bogate jest w formy skalne, występują tu też niewielkie jaskinie. Na górze znajdują się pozostałości - cokół, po tym, co było kiedyś pomnikiem ku czci kanclerza Otto Von Bismarcka. Budowla została wysadzona w powietrze przez żołnierzy w 1947 r. Wzgórze jest też doskonałym punktem widokowym.

Obrazek

Panie pozowały do zdjęcia przy zamku Henryka, a panowie postanowili swoje wdzięki pokazać na cokole.

Obrazek

Po odpoczynku schodzimy do Staniszowa na obiad. W między czasie przybywają kolejni uczestnicy spotkania. Na zakończenie dnia wybraliśmy się do pałacu, który usytuowany jest w górnej części Staniszowa u stup wzgórza Czop. Pałac otacza park ze starodrzewem z alejkami i ławeczkami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy do schroniska i czekając na dojeżdżających klubowiczów biesiadujemy w świetlicy objadając się ciasteczkami.

Obrazek

Obrazek

Tak minął nam pierwszy dzień.

W sobotę po śniadaniu jedziemy do Jeleniej Góry. Samochody zostawiamy na leśnym parkingu pod wzgórzem Krzywoustego. Witamy klubowiczów, którzy dojechali do nas dzisiaj i Izę z Krzysztofem. Podążamy za zielonymi znakami na wzgórze Hausberga, obecnie Krzywoustego (375 m), gdzie stoi wieża widokowa zw." Grzybkiem".

Obrazek

Wedle legendy wieża usytuowana jest w miejscu warownego zamku. Wokół można zobaczyć ślady dawnego grodziska. Oczywiście zdobywamy platformę widokową wieży z której rozciąga się widok na Karkonosze i Jelenią Górę.

Obrazek

Po wspólnej fotce idziemy za znakami, które prowadzą nas korytem dawnej fosy, następnie pod okazałym wiaduktem kolejowym, wzdłuż Bobru do cudownego źródełka. Jedna z legend głosi, że picie wody ze źródełka było próbą na prawdomówność.

Obrazek

Chętnych do napicia sączącej się wody nie było za dużo - czyżby były jakieś obawy? Maszerujemy dalej. Zielone paski prowadzą nas po stopniach do "Cesarskiego Dębu". Jeszcze niedawno była tu tabliczka informacyjna, niestety już jej nie ma. Dąb został zasadzony w 1697 r. Dalej trasa biegnie górną częścią zbocza góry Siodło. Duktem leśnym dochodzimy do punktu widokowego Trafalgar.

Obrazek

Obrazek

W Borowym Jarze na stromym zboczu na jednej ze skał utworzono punkt widokowy, z którego spoglądamy m. in. na Przełom Bobru. Teraz ścieżka zaczyna delikatnie opadać i po kilkunastu minutach docieramy pod jazy elektrowni wodnej Bobrowice IV. W niewielkich grupkach podążamy pod ścianą skał i po chwili osiągamy Perłę Zachodu. Prognoza pogody na sobotę była mówiąc delikatnie niezadowalająca. I jak to często bywa panowie synoptycy znowu się pomylili. Gasimy pragnienie siedząc na tarasie schroniska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obecny budynek powstał w 1950 r. w miejscu gdzie niegdyś stała gospoda. Gościniec jest malowniczo usytuowany, stoi nad stromym urwiskiem. Przy głównym budynku wzniesiono kamienną wieżę. Szlak prowadzi dalej asfaltową drogą wzdłuż Jeziora. Jezioro Modre powstało w latach 1924-1925, jest to jezioro zaporowe na rzece Bóbr. Zbiornik tworzą dwie zapory z elektrowniami wodnymi Bobrowice. Rzeka w tym miejscu spiętrza się na odcinku 1 km tworząc jezioro, które jest otoczone lasem, skałkami i schroniskiem Perła Zachodu. Po około 30 minutach jesteśmy przy Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

Obrazek

Obrazek

Trafiliśmy na lokalny targ oferujący regionalne wyroby. Co niektórzy zrobili zakupy. Wzięcie miał miód z jakiegoś żółtego zioła, o którym żwawo dyskutowały dziewczyny i Mirek przy ognisku. Po zakupach zwiedziliśmy wieżę, która została wzniesiona w XIV w.

Obrazek

Obrazek

Najcenniejszym elementem budowli są czternastowieczne (najstarsze w Polsce) malowidła ścienne o tematyce świeckiej. Obrazują historię jednego spośród rycerzy Okrągłego Stołu - sir Lancelota z Jeziora.

Obrazek

Obrazek

Mimo przeróbek na przełomie wieków wieża rycerska zachowała pierwotny wygląd, zachował się też m. in. gotycki portal wejściowy. Po tym kulturalnym aspekcie wycieczki wracamy tym samym szlakiem do Perły Zachodu.

Obrazek

Przechodzimy po mostku na drugą stronę jeziora, gdzie znajdują się skały zwane Wieżycami, są też tu ślady dawnej ścieżki spacerowej (pozostałości betonowych stopni i poręczy). Idziemy do Jeleniej Góry zapomnianą ścieżką, która prowadzi drugą stroną brzegu rzeki.

Obrazek

Obrazek

Wracamy do schroniska. Po kolacji rozpoczynają się przygotowania do ogniska, kilka osób poszło zwiedzać pałac na wodzie. Miłą niespodziankę zrobili nam Iza i Krzysztof. Nazwijmy to "wkupne", dostaliśmy antałek piwa.

Obrazek

Do kiełbasek jak znalazł. Bardzo sprawnie obsługiwał "bufet" Bartek.

Obrazek

Oczywiście przy ognisku były tradycyjne rozmowy Polaków i wspólne śpiewy, które inicjowali Lida i pantadziu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak minął nam drugi dzień.

W niedzielę po śniadaniu goska z Piotrem pojechali do domu, a Marzena z rodziną w Rudawy Janowickie. Reszta towarzystwa wybrała się nad Jezioro Pilchowickie. Jezioro zaporowe powstało po serii powodzi z przełomu XIX i XX wieku.

Obrazek

Budowa zapory wodnej trwała w latach 1902-1912. Gigantyczne ściany z kamieni łączonych betonem wznoszą się na 62 m, wygięta łukowo tama ma ok. 300 m długości, a mur u podstawy 50 m grubości. U podnóża jej stoi kryty czerwonym dachem budynek elektrowni.

Obrazek

Na tym tle wygląda on jak mały domek choć jest całkiem spory.

Obrazek

Obrazek

Po zwiedzeniu monumentalnej budowli jedziemy do Wlenia, a dokładniej pod Zamkową Górę. Zamek stoi na szczycie wzniesienia wśród rezerwatu leśnego klonowo-lipowego. Wielkie było nasze zdziwienie, kiedy okazało się, że twierdza jest zamknięta.

Obrazek

Obsługa kawiarenki pałacowej nie umiała wytłumaczyć dlaczego w słoneczny weekend obiekt, do którego "walą" turyści jest zamknięty.

Obrazek

Tradycyjnie spotkanie kończymy na kawie i ciachu.

Obrazek

Żegnamy część uczestników spotkania. Kilkanaście osób zdecydowało, że jedziemy do Bolkowa. Na zamkowym wzgórzu (396 m)stoją okazałe ruiny zamku z czasów Bolka I księcia świdnicko-jaworskiego.

Obrazek

Dominującym elementem twierdzy jest wieża o zaostrzonym kształcie tzw. kroplistym. W renesansowej części zamku (Dom Niewiast) obecnie mieści się muzeum. Legenda głosi, że jest tunel pomiędzy zamkiem Bolków a pobliskim zamkiem Świny. Z 25 metrowej wieży rozpościera się panorama na okalające Bolków tereny.

Obrazek

Jeszcze tylko wspólna fotka

Obrazek

i uliczkami miasta idziemy na lody.

Obrazek

Mówimy sobie do zobaczenia i tak minął nam trzeci dzień spotkania sudeckiego.

Ślicznie dziękujemy, za stworzenie miłej atmosfery, którą i tak tworzycie drodzy klubowicze od lat na naszych spotkaniach. Za miłe pogawędki i za wspólne śpiewanie i biesiadowanie przy ognisku. Mamy nadzieję z Dorotką, że osoby, które były pierwszy raz na spotkaniu złapały bakcyla i nie raz jeszcze spotkamy się na zjazdach lub spotkaniach klubowych. Małe przypomnienie, tak jak prosiła Lida proszę wozić ze sobą śpiewniki!
Uczestnicy spotkania: Dorotka, Debeściara, heathcliff, Marzena, ninik, Joanna, pantadziu, Lida, mariuszg, goska, Piotr, Limonka, Ola, tknp, Bartek, Hania, zanzara, Renata, Atria, Gaza, Łukasz, GosiaB, Agzi, Robert J, eska, Mirek, MarzenaP, Patryk, Mirros, Iza, Krzysztof i PiotreP.
Po rozliczeniu zostało nam 25 zł, które przeleję na klubowe konto.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Wiolcia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 959
Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:33

Re: 11-13.05.2018 - IX Spotkanie Sudeckie - Kotlina Jeleniogórska

Post autor: Wiolcia » 17 maja 2018, 10:09

Bardzo ciekawa relacja, dużo fajnych informacji, jeśli ktoś chciałby się tam kiedyś wybrać.
Muszę kiedyś zawitać na jakieś spotkanie sudeckie, bo jeszcze do tej pory się nie udało.
"Navigare necesse est, vivere non est necesse"
www.kuzniapodrozy.pl
Awatar użytkownika
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1332
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Re: 11-13.05.2018 - IX Spotkanie Sudeckie - Kotlina Jeleniogórska

Post autor: mariuszg » 17 maja 2018, 12:34

Uczestnicy spotkania ...
Zapomniałeś o Igorze :D
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2700
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Re: 11-13.05.2018 - IX Spotkanie Sudeckie - Kotlina Jeleniogórska

Post autor: heathcliff » 17 maja 2018, 17:01

Ogromne podziękowania dla Dorotki i Piotrka za włożony trud w zorganizowaniu kolejnego wspaniałego Spotkania Sudeckiego. Wszystko na wysokim poziomie włącznie z towarzyszami/kami wędrówki. Sudeckie ścieżki nie zawiodły.

Obrazek

Wraz z Ewcią serdecznie dziękujemy.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2018, 1:44 przez heathcliff, łącznie zmieniany 1 raz.
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
Awatar użytkownika
pantadziu
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 790
Rejestracja: 10 kwietnia 2013, 13:51
Kontakt:

Re: 11-13.05.2018 - IX Spotkanie Sudeckie - Kotlina Jeleniogórska

Post autor: pantadziu » 18 maja 2018, 13:00

No i co ja mogę jeszcze w tym temacie??? Chyba tylko link do fotek:

https://photos.app.goo.gl/lNUfhoMSD6I50q7H3
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Re: 11-13.05.2018 - IX Spotkanie Sudeckie - Kotlina Jeleniogórska

Post autor: Robert J » 18 maja 2018, 16:39

Dobrze, że się zdecydowałem w ostatniej chwili na udział w Spotkaniu bo jak zwykle było rewelacyjnie :)

Ode mnie kilka kadrów, a na koniec link do albumu z bardzo dużą ilością zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://photos.app.goo.gl/hNVhPCappeSfneCG3
Awatar użytkownika
eska
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 390
Rejestracja: 10 marca 2011, 12:32

Re: 11-13.05.2018 - IX Spotkanie Sudeckie - Kotlina Jeleniogórska

Post autor: eska » 19 maja 2018, 21:26

Super jest powspominać i chciałoby się jeszcze bo piękne tereny , zacne towarzystwo i pogoda dopisała nam w 100 %.
Igor pokazał do tego wszystkiego to czego byśmy sami nie zobaczyli. Super zdjęcia.
Jeszcze raz wielkie dzięki i do zobaczyska 😊
"..błogosławieni, którzy poznali smak przygody, albowiem oni wiedzą co to wolność, i co to radość życia..."
goska
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 885
Rejestracja: 13 listopada 2011, 21:51

Re: 11-13.05.2018 - IX Spotkanie Sudeckie - Kotlina Jeleniogórska

Post autor: goska » 20 maja 2018, 17:26

Było cudownie , kolejne nowe tereny odkryte .Poniżej moje fotki
https://photos.google.com/share/AF1QipN ... xSc0VYVjNR
Największa rzecz swego strachu mur obalić...
MarzenaP
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 79
Rejestracja: 06 kwietnia 2011, 13:34

Re: 11-13.05.2018 - IX Spotkanie Sudeckie - Kotlina Jeleniogórska

Post autor: MarzenaP » 21 maja 2018, 7:19

Widzę,że trochę atrakcji nas ominęło, postaram sie wrzucić jakies nasze fotki z niedzieli :)
Człowiek, który ma ser­ce, nicze­go nie może stra­cić, gdziekol­wiek by się znalazł.
Awatar użytkownika
Atria
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 488
Rejestracja: 20 września 2010, 21:37

Re: 11-13.05.2018 - IX Spotkanie Sudeckie - Kotlina Jeleniogórska

Post autor: Atria » 21 maja 2018, 16:14

Jeszcze raz dzięki za super wyjazd! :)

https://photos.app.goo.gl/SSkYqTxRtGjBFBjy8
"Historii nie da się przewidzieć, tyle wiem jako historyk..."
https://picasaweb.google.com/113286441417725252446
https://picasaweb.google.com/111113594221971045818
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2700
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Re: 11-13.05.2018 - IX Spotkanie Sudeckie - Kotlina Jeleniogórska

Post autor: heathcliff » 22 maja 2018, 23:24

Dzień 1
Wejście na Grodną

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wejście na Witosza
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przed obiadem
Obrazek

Wyjście do górnych ogrodów w Staniszowie
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
ODPOWIEDZ