Śladami pomników z komunistycznych czasów

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Śladami pomników z komunistycznych czasów

Post autor: PiotrekP » 14 listopada 2018, 8:59

W Wołgogradzie stoi oryginał "Matki Ojczyzny" na kurhanie Mamaja. Warty zobaczenia.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Re: Śladami pomników z komunistycznych czasów

Post autor: zbig9 » 14 listopada 2018, 23:08

Pikną relację Admin odgrzebał. Ileż to roboczogodzin trzeba, żeby taką napisać? Szacun!
Łza się w oku kręci, młodość się człowiekowi przypomina. A pierwsza refleksja niestety taka: socrealizm był oczywiście okropny, ale przynajmniej pomniki Lenina to lepsi artyści robili niż ci od tych robionych teraz u nas. Np. tej tandety z Warszawy. Pewnie żaden szanujący się artysta nie chciał.
instagram: @zbigniewzbig984
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: Śladami pomników z komunistycznych czasów

Post autor: buba » 15 listopada 2018, 20:46

ale przynajmniej pomniki Lenina to lepsi artyści robili niż ci od tych robionych teraz u nas. Np. tej tandety z Warszawy.
a co teraz stawiaja?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Re: Śladami pomników z komunistycznych czasów

Post autor: zbig9 » 15 listopada 2018, 23:07

buba pisze:
15 listopada 2018, 20:46
ale przynajmniej pomniki Lenina to lepsi artyści robili niż ci od tych robionych teraz u nas. Np. tej tandety z Warszawy.
a co teraz stawiaja?
Coraz większe.
instagram: @zbigniewzbig984
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: Śladami pomników z komunistycznych czasów

Post autor: buba » 24 października 2019, 10:59

W Estonii nie ma za dużo tego typu pomników. Nie wiem czy w ogóle było mało, czy się nie zachowały. Ale kilka udało sie napotkać - i to zupełnie przypadkiem włócząc sie po różnych zaułkach tego kraju.

Wyspa Saarema. W okolicy wioski Tehumardi na brzegu morza stoi betonowy pomnik, postawiony w miejscu wielkiej bitwy jaka miala tu miejsce w 1944 roku. W okolicy pomnika sa jakies dziwne wirujące wiatry, jak mini trąby powietrzne. Zrzucona przez kabaka czapka wiruje w powietrzu dobrą minute - jak na karuzeli. Podobnie zachowują sie zeschłe liscie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mały, pozacierany pomniczek przy muzeum na wyspie Hiuma (półwysep Takhuna)

Obrazek

Obrazek


Hiuma. Półwysep Takhuna. Przy drodze stoi pomnik poświecony marynarzom. Rzezby sa nieco… poćwiartowane… Nie wiem czy sam sie rozpadł w taki specyficzny sposob czy ktos mu pomagał - ale wrazenie robi nieco upiorne!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ta tablica jest chyba calkiem nowa….

Obrazek


Turi. Pomnik w miasteczku, to jakby część parku. Szerokie aleje prowadzą do pomnika ze wszystkich stron.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Helme. Pomnik przy samej drodze, ale tak zarośnięty, że bardzo łatwo go przeoczyć. Jakby kopiec, którego zewnętrzna część jest wyłożona dookoła tablicami, a jego szczyt okala zwarte ogrodzenie z tuj i krzaków. Miejsce niby blisko drogi, a tak zupełnie zaciszne i odosobnione.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Oruste. Mały pomniczek gdzieś w polach

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
ODPOWIEDZ