2014 - .... GEOSTRADA SUDECKA

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 03 września 2016, 16:29

17.08.2016r - Nízký Jeseník: Mezina - Venušina sopka (643 m), Mezina - PP Lávový proud u Meziny, Nová Pláň - odsłonięcia wzdłuż drogi, Nová Rudná - stare kopalnie, Skalisko (797m)

W Mezinie parkujemy przy ostatnich zabudowaniach i niebieskim szlakiem idziemy na wierzchołek wygasłego wulkanu Venušina sopka (643 m).
Z krótkiego podejścia widok na Hruby Jesenik.
Obrazek


Na wierzchołku był kiedyś kamieniołom.
Obrazek


Ślady wydobycia skały wulkanicznej.
Obrazek


Widok z wierzchołka w kierunku Bruntalu.
Obrazek


Kolejnym miejscem, które chcemy zobaczyć jest PP Lávový proud u Meziny. Tu też kiedyś wydobywano kamień.
Obrazek


Pod ścianą można dostrzec ludzkie sylwetki i porównać z wysokością ściany. Rozmiary słupów bazaltowych też robią wrażenie, tak grubych jeszcze nie widziałem.
Obrazek


Teraz jedziemy do wsi Nová Pláň, oglądamy odsłonięcia skalne przy drodze a potem chcemy dojechać do kościoła w Karlovcu. Niestety obowiązuje tam zakaz ruchu wobec czego zerkamy na przystań wodną i jedziemy w kierunku Novej Rudnej.
Obrazek


Na miejscu okazuje się, że wieża na Pradziadzie ma nową, solidną podstawę. :-)
Obrazek


Ruszamy na łąki by w rozrzuconych między nimi zagajnikach poszukać śladów dawnego górnictwa. Na razie Jeseniki znów czarują krajobrazami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na wzgórzu 752m odnajdujemy dwa spore wyrobiska.
Obrazek


Mały przerywnik.
Obrazek


I znów w krzaczory. Jest wyrobisko a w nim dwie sztolnie. Pokrzywy bronią dostępu, ale nic to.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


W drodze do następnego pagórka rzut oka na Pradziada.
Obrazek


Na wzgórzu 763m kolejna sztolnia.
Obrazek
Obrazek


Tym razem za przerywnik robi widok na Uhlířský vrch.
Obrazek


Idziemy na wzniesienie Skalisko (797m). Jest na nim punkt widokowy. Tyle, że były punkt widokowy. Drzewa niestety przerosły skałę.
Obrazek
Obrazek


Przed nami teraz wzgórze 782m.
Obrazek


Jest tu jedna spora sztolnia i kilka małych.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


W drodze powrotnej na kwaterę zatrzymujemy się w Bruntalu, gdzie oglądamy pałac.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 03 września 2016, 19:00

Podstawa wieży Pradziadka - faktycznie masywna ;) .
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 03 września 2016, 20:22

Lávový proud u Meziny to fajne miejsce. Nie widzę zdjęć z kamieniołomu tuż obok od strony głównej drogi. Jest tam fajna wykuta sztolnia na około 20-30 metrów do której można wejść bez obaw. Ciekawie wyglądają tam słupy bazaltowe od środka. Jest to czoło lawy wypływającej z wulkanu Wenus :)
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 04 września 2016, 7:54

Nic wcześniej nie wiedziałem o tej sztolni dlatego weszliśmy tylko do głównego wyrobiska nie rozglądając się specjalnie po okolicy.
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 05 września 2016, 15:01

włodarz pisze:Nic wcześniej nie wiedziałem o tej sztolni dlatego weszliśmy tylko do głównego wyrobiska nie rozglądając się specjalnie po okolicy.
No tak, Na mapy.cz nie jest ona zaznaczona. Z kolei zapomniałem wrzucić relacje z wypadu w tamte okolice na forum. Chociaż napomknąłem o tej sztolni w relacji z zeszłego roku " Po sopkach bruntalska";)
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 05 września 2016, 16:47

Robert J pisze: Chociaż napomknąłem o tej sztolni w relacji z zeszłego roku " Po sopkach bruntalska"
Rzeczywiście. Coś chyba mało dokładnie ją przeczytałem wtedy i informacja na temat sztolni mi umknęła. Kojarzę za to zdjęcie Razovskich tufitów. Ciekawe, że zapamiętałem je jako dotyczące rejonu Budisova n. B. i Vitkova. Skąd to skojarzenie, nie mam pojęcia. Widać na stare lata pamięć lubi płatać figle.

Robert J pisze:Idę zajrzeć do "krateru". Popełniam mały błąd przy schodzeniu i zjeżdżam na tyłku na samo dno.....:/
Chyba nie Ty pierwszy i nie ostatni. Ja tam ledwo zszedłem z kijkami.
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 05 września 2016, 18:48

Znalazłem relację u siebie na blogu.

http://roweromaniakk.blogspot.com/2015/ ... kanow.html
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 06 września 2016, 19:48

18.08.2016r. - Hruby Jesenik: Vysoká hole - Velký kotel, Koprivná, Karlov pod Pradedem, Malá Morávka - Kaplickový vrch.

Auto zostawiamy w Malej Morávce i jedziemy autobusem na Ovcárnie. Idziemy niebieskim szlakiem w stronę Wielkiego Kotla.
Za nami Petrovy kameny.
Obrazek


I Praded.
Obrazek


Na szlaku w stronę Kotła. Widoczność kiepska. Przed nami Temná (1 263 m).
Obrazek


Docieramy do wiatki i oglądamy Velký kotel, niestety drzewa sporo zasłaniają.
Obrazek
Obrazek


Schodzimy do drugiej wiatki, przy źródle Moravicy, ale tu kocioł jest jeszcze mniej widoczny. Wracamy więc do skrzyżowania z żółtym szlakiem. Słońce chwilami oświetla łąki i wtedy wyglądają bajecznie. właściwie to tutaj już zaczęła się jesień.
Obrazek


Żółtym szlakiem trawersujemy Temnou. Jeden z niewielu widoków na tym szlaku.
Obrazek


Wędrując lasem zbliżamy się do Koprivnej. Nim dotrzemy na szczyt wchodzę na Skałki pod Koprivną. Niektóre fragmenty mają ciekawą pofalowana strukturę.
Obrazek


Skałka na szczycie Koprivnej (1019m).
Obrazek


Na skałce wyciosano krzyż. Czy jest to opisany w geostradzie znak górniczy? Nie mam pojęcia.
Obrazek


Na pobliskiej skałce również znak krzyża.
Obrazek


Schodzimy do rozdroża Pod Vápennou.
Obrazek


Stąd wędrujemy leśną drogą. Mijamy miejsce opisane jako Mlynky. Rzeczywiście, na małym strumyku ktoś zainstalował kilkanaście różnych kół, kółek wodnych.
Obrazek


Droga doprowadza nas do Karlova. Tak w Karlovie wygląda rzeka Moravica.
Obrazek


Jeszcze pozostało sfotografować skałkę w małym kamieniołomie pod Kaplickovým vrchem i możemy wracać do auta.
Obrazek


Czy była to udana wycieczka? Widokowo może niespecjalnie, ale poznaliśmy kolejny fragment Sudetów. Ekstra bonus - podgrzybki i prawdziwki.
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 06 września 2016, 20:55

Nie wiem czy widziałeś film z serii "Krajinou domova". Jeżeli nie to polecam bo ciekawie zostały przedstawione okolice, z których właśnie napisałeś relację :

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1104 ... -jeseniky/
spacerowicz
Turysta
Turysta
Posty: 547
Rejestracja: 24 lipca 2010, 21:38
Kontakt:

Post autor: spacerowicz » 06 września 2016, 21:23

Robert dzięki za link. Dużo znanych miejsc z nowej perspektywy i w dodatku z ciekawym komentarzem (chociaż bardziej cenię opowieści Włodarzy przy piwku :D )
"... jak sie czujecie w ogóle...? ... świetnie... w kolorowe światła wszystko jest... ... Balada!..." [John Porter]
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 07 września 2016, 18:22

Robert, znakomity film. I poprawił mi trochę humor, bo okazuje się, że właściwie widzieliśmy całość kotła (pomijam oczywiście spacer poza szlakiem lub drona). Muszę też zobaczyć pozostałe odcinki.

spacerowicz pisze:(chociaż bardziej cenię opowieści Włodarzy przy piwku :D )
:spoko:
spacerowicz
Turysta
Turysta
Posty: 547
Rejestracja: 24 lipca 2010, 21:38
Kontakt:

Post autor: spacerowicz » 07 września 2016, 19:09

włodarz pisze:Muszę też zobaczyć pozostałe odcinki.
Koniecznie - oglądałem wczoraj do późna i nie mogłem się oderwać. Świetne zdjęcia i narracja.
włodarz pisze:Robert, znakomity film.
Potwierdzam.
"... jak sie czujecie w ogóle...? ... świetnie... w kolorowe światła wszystko jest... ... Balada!..." [John Porter]
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 13 września 2016, 18:41

19.08.2016r - Hruby Jesenik: Malá Morávka - Kalkzeche, NPP Javorový vrch, Suchá Rudná - Měkká žíla, Kyselka - Zlatý potok, pramen Kyselka, Suchá Rudná - Pochbusche, Anenský vrch (860 m.).

Dzień zaczynamy w Małej Moravce. Parkujemy przy hotelu Neptun i przez łąkę idziemy na wzgórze nad hotelem, gdzie w zagajniku odnajdujemy wyrobiska kopalni Kalkzeche. Jest to sporych rozmiarów główne zapadlisko i kilka mniejszych.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Następnie jedziemy w stronę Przełęczy Hvezda. Za Małą Moravką parkujemy przy Jeleniej Drodze. Idziemy w las odnaleźć sztolnię pod Jeleni cestou. Okazuje się, że przez NPP Javorový vrch biegnie ścieżka edukacyjna a kopalń działało tu kilkanaście. Wszystkie są opisane na takich tablicach.
Obrazek


Kopalnie zachowały się w różnym stanie. Są drożne szyby, sztolnie, wiele jest zapadlisk i mnóstwo hałd. W sztolniach zimują nietoperze i dlatego obszar ten objęto ochroną.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na Javorovym vrchu występują również grzyby. Normalne oraz szyszkogrzyby.
Obrazek


Kolejnym miejscem na naszej trasie jest Suchá Rudná. Wieś wita nas w ten sposób.
Obrazek


Idziemy zobaczyć wyrobisko po eksploatacji złota. Tzw. Měkká žíla ma ok. 500m długości i 10m głębokości. Podobno wydobywano tu złoto już w 1500 r p.n.e. W wyrobisku jest też sztolnia zamknięta w ten sposób.
Obrazek


Kapliczka w Suchej Rudnej.
Obrazek


Teraz z osady Kyselka idziemy leśną drogą wzdłuż Złotego Potoku. W lesie jest mnóstwo hałd i zapadlisk, śladów po eksploatacji złota. Docieramy do źródła Kyselka. Przy źródle zbudowano wiatę.
Obrazek


Woda w tym źródle ma skład podobny do wód mineralnych w Karlovej Studance, z tym że ma zdecydowanie więcej żelaza.
Obrazek


Wracamy do Suchej Rudnej by odnaleźć kopalnię Pochbusche. Nie jest to łatwe, gdyż nie jest zaznaczona na mapie. Na szczęście wujek google ratuje sytuację podpowiadając, że miejscowi nazywają tę sztolnię "U transformatoru".
Teraz pozostało tylko przedrzeć się przez łopianowo - pokrzywowy busz i oto jest Pochbusche.
Obrazek


Droga prowadzi nas teraz do Andelskej Hory. Zostawiamy auto pod wyciągami i idziemy do góry.
Obrazek


Pod szczytem Annenskeho vrchu stoi kościół św. Anny.
Obrazek


Nieopodal jest punkt z widokiem na Nizky Jesenik. Widać m.in. oba Roudne i Uhlirsky vrch.
Obrazek


Na stokach Annenskeho vrchu też działało sporo kopalń. Oto jedno z wyrobisk.
Obrazek


Wracamy do Karlovic zadowoleni z poznania nowych miejsc (i z zebrania przy okazji sporej ilości prawdziwków i podgrzybków).
Obrazek
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 17 września 2016, 17:00

20.08.2016r. - Hrubý Jeseník: Uhliřský potok, rzeka Opava

W sobotę kończył się nam pobyt w pensjonacie w Karlovicach wobec czego spakowaliśmy manatki do auta, zostawiliśmy je na parkingu pensjonatu i poszliśmy na wycieczkę doliną Uhliřskeho potoku.
Najpierw przez Karlovice.
Obrazek


Obok muzeum.
Obrazek


Remizy strażackiej z XIX w. i kościoła.
Obrazek


Obok szkoły z miniaturą wieży na Pradziadzie.
Obrazek


Docieramy do rzeki Opava, na której brzegach, przed wiekami, pozyskiwano złoto.
Obrazek


Za torami wchodzimy w las i idziemy nieoznakowaną dróżką wzdłuż Uhliřskeho potoku. Widzimy ślady dawnego górnictwa złota - hałdy i wykopy wzdłuż potoku. Nie widzimy natomiast w nim kropli wody.
Obrazek


Ścieżka doprowadza nas do drogi i żółtego szlaku. Nim docieramy do ruin zamku Freudenstein.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


U stóp zamku płynie również Uhliřský potok i woda w nim jest. Wobec tego gdzie znika? Ot, hydrozagadka.
Obrazek


Wracamy żółtym szlakiem i przenosimy się do Vrbna pod Pradedem, a dokładnie do Železnej.
W niedzielę pada od rana do wczesnego popołudnia wobec czego ok. 16.00 wybieramy się z Bileho Potoka do ruin zamków Veisenštejn i Rabenštejn.
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 17 września 2016, 18:32

Dziś Prudnicki Maraton Pieszy startował od muzeum "Kosárna" w Karlovicach. Pogoda psia. Wszystkie mijane strumienie już dawno wyschły i nigdzie nie ma ani kropli wody..., ale po tych dzisiejszych ulewach powinno je trochę zasilić :)

Ten Uhliřský potok pewnie przy niski stanie znika pomiędzy skałami podobnie jest w okolicy Vapennej i Žulovej ze strumieniami.
ODPOWIEDZ