Pełna klatka- porady i opinie.

Fotografia jest dla wielu osób nieodłącznym elementem górskich wędrówek. Tu rozmawiamy o sprzęcie, zdjęciach, technikach fotografowania oraz programach i sposobach obróbki zdjęć, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem fotograficznym.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tomek.P
Turysta
Turysta
Posty: 507
Rejestracja: 01 maja 2010, 15:01

Pełna klatka- porady i opinie.

Post autor: Tomek.P » 15 grudnia 2016, 8:45

Witam wszystkich po dłuższym czasie nie pisania postów! Nie znaczy to, że nie przeglądałem forum :) Chociaż dzisiaj się troszkę zdziwiłem, gdy zobaczyłem nową szatę graficzną! ;)

Na forum jest sporo specjalistów od fotografii (min. Robert.J), więc może ktoś będzie mi w stanie pomóc.

Niestety podczas wyjazdu do Włoch mój Nikon D3200 odmówił współpracy. Pewnie chciał dalej współpracować, ale tak się rozchorował, że nie jest już w stanie. W Nikonie zaśpiewali mi "1000 zł za naprawę samego korpusu". Mimo, że jestem do niego przywiązany (moja pierwsza, własna lustrzanka), to jest to dla mnie zbyt wysoka cena, szczególnie iż aparat był bardzo intensywnie eksploatowany (praca, podróże, mecze itd) i nawet po leczeniu (naprawie) może mu się pogorszyć. Jako, że mam do niego sentyment, to na pewno znajdzie w domu jakieś zaszczytne miejsce, gdzie w spokoju będzie mógł trwać w starości.

Jeszcze w grudniu chcę zakupić dwa aparaty.
1. Pełną klatkę
2. Zwykłą lustrzankę.

Tak jak wspomniałem. Swoją przygodę z fotografią zacząłem z Nikonem, dlatego teraz też rozglądam się za aparatami tej marki. Oczywiście nie upieram się przy niej i jeśli ktoś zaproponuje dwa aparaty np. z Olympusa, to też rozważę taką radę.

Na razie mam na oku Nikona D5500 (drugi punkt z mojej listy). Tutaj opinie o tym aparacie. https://www.dpreview.com/reviews/nikon-d5500/9" onclick="window.open(this.href);return false;

Koleżanka poleciła mi Nikona D750 (pełna klatka). Nie wiem, czy można jeszcze kupić nowy model, ale może wyszedł już / lub wyjdzie w niedługim czasie, jakiś podobny model?

Istotna sprawa: do obydwu w/w aparatów pasują te same obiektywy, co jest dla mnie bardzo ważne, aby uniknąć wysokich kosztów (np. przy zakupie obiektywów).
"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed." Theodore Roosevelt

http://tomaszplaszczyk.pl/
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Re: Pełna klatka- porady i opinie.

Post autor: Robert J » 15 grudnia 2016, 16:48

Na papierze D750 jest obecnie najlepszym jeżeli chodzi o kilka kwestii. Jeżeli myślisz tylko i wyłącznie o fotografii to na pewno zainteresuje Ciebie fakt, że ten model ma matrycę z największym zakresem tonalnym. Inna sprawa to aparat jest naprawdę niewielki porównując go do konkurentów. Mój d7100 jest większy ;) Kolejna rzecz to energooszczędność. Ponoć nominalnie na jednym akumulatorze można wykonać ponad 1200 zdjęć. Dla mnie to ważna rzecz.

Miałem ostatnio dylemat co wybrać D610 czy D750. Wybrałem D610 dlaczego ? W zasadzie aparaty bardzo podobne pod względem funkcjonalności z tym, że D750 ma wiele nowych bajerów, które są mi zupełnie niepotrzebne. np wifi czy bardzo rozbudowane funkcje video no i ten nieszczęsny uchylany ekran. Mając ten model w rękach odniosłem wrażenie, że odchylany ekran jest bardzo delikatny i nie chodzi mi o sam wyświetlacz tylko o tą wystającą taśmę zasilającą. Jeszcze gdyby miał wbudowany gps to może bym się zastanowił..., a tak wybrałem D610. Zawsze to 2 tyś. więcej na nowe szkło. Pamiętaj, że FF to także nowe obiektywy, a te pod pełną klatkę to potrafią nieźle kosztować. A w sprzęcie foto najważniejsze jest szkło bo body się zestarzeje, a obiektyw nie ;)

Jeżeli to Ciebie interesuje to w przyszłym roku Nikon wypuszcza następcę model D760. Pewnie będzie prawie wszystko to samo co w obecnym, ale dodadzą nagrywanie video 4K, poszerzą zakres użytecznego ISO, dodadzą gps. Pewnie wcisną do środka autofokus z flagowych modeli jakimi są D5 i wśród APS-C D500 I pewnie kilka innych pierdół. Cena pewnie znacznie poszybuje w górę jak to z nowymi modelach ;)

W połowie roku Nikon ma też wypuścić następcę D810 ;)
Awatar użytkownika
Tomek.P
Turysta
Turysta
Posty: 507
Rejestracja: 01 maja 2010, 15:01

Re: Pełna klatka- porady i opinie.

Post autor: Tomek.P » 21 grudnia 2016, 17:15

Dziękuję za wskazówki.

Zabawne, że zanim przeczytałem komentarz Roberta, to spotkaliśmy się 17 grudnia na Pradziadzie :)

Po kilku rozmowach i radach skłaniam się do kupna.

1. Nikon D610 oraz Nikon D5500
2. Obiektyw Nikon 85mm f/1.8 AF-D NIKKOR oraz Nikkor 28-300 mm f/3.5-5.6G AF-S ED VR

Robert J, masz już Nikona D610?
"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed." Theodore Roosevelt

http://tomaszplaszczyk.pl/
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Re: Pełna klatka- porady i opinie.

Post autor: Robert J » 21 grudnia 2016, 18:51

Tomek.P pisze: Zabawne, że zanim przeczytałem komentarz Roberta, to spotkaliśmy się 17 grudnia na Pradziadzie :)
A najlepsze w tym wszystkim jest to iż się mnie tam spodziewałeś mimo, że się nie umawialiśmy ;)
Tomek.P pisze:Robert J, masz już Nikona D610?
Tak przyjechał w sobotę. Kilka godzin po naszej rozmowie zadzwonił kurier :) Jak na razie była tylko jedna sesja nowym nabytkiem.

I pamiętaj, inwestuj w szkło bo szkło nie starzeje się tak jak body. Jak będziesz dbać o obiektyw to posłuży Ci bardzo długo.
ODPOWIEDZ