Pożar połoniny

Bieszczady, urokliwe pasmo leżące w Beskidach. Porozmawiasz tu o szlakach, trudnościach na nich, znajdziesz propozycje wycieczek dla początkujących i zaawansowanych. Przeczytasz także informacje dotyczące schronisk, Bieszczadzkiego Parku Narodowego i parków krajobrazowych znajdujących się na terenie Bieszczadów.

Moderator: Moderatorzy

Anonymous

Pożar połoniny

Post autor: Anonymous » 20 kwietnia 2011, 20:39

Najświeższe niestety smutne bieszczadzkie wiadomości:
nowiny24.pl pisze:Pożar w Bieszczadach. Pali się połonina pod Krzemieniem

Aż 30 hektarów traw spaliło się bieszczadzkim szczytem Krzemień. Strażacy nadal gaszą zarzewia ognia. Pożar połonin pod drugim najwyższym szczytem Bieszczadów pomiędzy Tarnicą a Haliczem wybuchł tuż przed godz. 13. Służby dostały sygnał od pracowników Straży Granicznej. Do akcji wyjechało 9 zastępów straży pożarnej, m.in. z Lutowisk, Ustrzyk Górnych i Stuposian. Pomaga im 9 osób ze Straży Granicznej. Przez utrudniony dojazd na miejsce akcja nadal trwa.

- Nie mogliśmy tam dotrzeć żadnym ciężkim sprzętem. W gaszeniu pożaru przeszkadza nam też wiatr, przez który strażacy muszą ciągle gasić roznoszące się zarzewia ognia. Nie możemy użyć żadnych środków gaśniczych, dlatego gasimy zarzewia tłumicami – tłumaczy asp. szt. Wiesław Nowak z WSKR w Rzeszowie.

Pożar objął aż 30 ha połonin. Nie wiadomo, jak długo potrwają jeszcze prace przy zabezpieczaniu tego terenu. Akcja w sercu Bieszczadów trwa już prawie trzy godziny.
nowiny24.pl pisze:Ogień spustoszył połoninę w Bieszczadach. Znamy wstępną przyczynę pożaru

- Straciliśmy najcenniejszy obszar parku narodowego. Spłonęło 30 hektarów połonin, spaliły się unikatowe traworośla alpejskie – ubolewa Tomasz Winnicki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Pożar na południowym stoku Krzemienia, drugiego najwyższego szczytu Bieszczadów, wybuchł tuż przed godz. 13. Wietrzna pogoda sprawiła, że rozprzestrzenił się błyskawicznie. Wysokie na ponad dwa metry płomienie dotarły na wysokość 1000 m.n.p.m., sięgając grzędy skalnej. Dym widzieli nawet mieszkańcy miejscowości oddalonych o dziesiątki kilometrów.

Gasili bez wody

Pożar spowodował prawdopodobnie nieuważny turysta, który wyrzucił niedopałek papierosa prosto w wysuszone trawy. Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego przyznają, że w okolicach przełęczy między Tarnicą, Krzemieniem a Haliczem, gdzie najpierw pojawił się ogień widzieli spłoszonego mężczyznę. Do akcji natychmiast wyruszyło dziewięć zastępów, złożonych ze strażaków zawodowych i ochotników m.in. z Lutowisk, Ustrzyk Górnych i Stuposian. Pomagali im pracownicy Straży Granicznej i goprowcy.

- Dojazd na miejsce ciężkim sprzętem był niemożliwy, więc nie mogliśmy użyć żadnych środków gaśniczych. Strażacy walczyli z żywiołem przy użyciu tzw. tłumnic, pieszo pokonując cały obszar - tłumaczy asp. szt. Wiesław Nowak z WSKR w Rzeszowie.

Droga Krzyżowa na pewno będzie

W akcji służbom najbardziej przeszkadzał wiatr, który wzmagał roznoszenie się zarzewi ognia. Walka z żywiołem trwała cztery godziny.W sumie spłonęło aż 30 hektarów połonin. Straty są ogromne.


- Na tym terenie rosną głównie murawy alpejskie, bezcenne i unikatowe traworośla, które przyjeżdżali oglądać turyści z całej Polski – ubolewa Tomasz Winnicki, dyrektor BPN. - Całe szczęście, że ten największy od kilkunastu ostatnich lat pożar nie przeszedł na północną stronę Krzemienia, gdzie znajdują się reliktowe torfowiska – zamyśla się.

Jak dodaje opiekun parku, na razie za wcześnie by rozważać ewentualne zmiany w ruchu turystycznym. Tradycyjna wielkopiątkowa Droga Krzyżowa na Tarnicy na pewno się odbędzie.
:(
Dzwonek

Post autor: Dzwonek » 20 kwietnia 2011, 20:47

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8400
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 20 kwietnia 2011, 20:55

Okropieństwo :zly: , szkoda każdego metra kwadratowego tych połonin. Trzeba być dobrej myśli, przyroda się odrodzi.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Ptoszek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1092
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:12

Post autor: Ptoszek » 20 kwietnia 2011, 21:30

Osz ja cie kręcę miejmy nadzieję że szybko powstrzymają ten żywioł
"Cisza, wszędzie cisza. Jeszcze chwilę temu rozmawialiśmy ze sobą, żartowali. A teraz słyszą już tylko głuchy dźwięk kamieniającego śniegu, pod którym leżą. I czekają na pomoc. "
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 21 kwietnia 2011, 19:35

No to teraz zacznie się zapewne nagonka na palaczy w górach. Ale w sumie to dobrze nawet.
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 21 kwietnia 2011, 19:45

dobrze że nie lasy
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Anonymous

Post autor: Anonymous » 07 maja 2011, 17:11

Master pisze:No to teraz zacznie się zapewne nagonka na palaczy w górach. Ale w sumie to dobrze nawet.
Na wejściu na szlaki pojawiły się informacje o zakazie palenia w górach i używania ognia otwartego.

W sumie spłonęło około 17 ha połoniny w rejonie Krzemienia, ogień doszedł do 1000 m. Nowiny jak zwykle przedstawiają sprawy w sposób zbyt sensacyjny. Niewątpliwie szkoda ale pożary na połoninach to nic strasznego. One były kształtowane także przez czerteż, jeszcze w latach 30-tych XX wieku była tu stosowana gospodarka żarowa. Sezon wegetacyjny u nas jest znacznie później niż w innych częściach Podkarpacia. Część roślin była jeszcze w fazie spoczynku. Moim zdaniem przyroda błyskawicznie poradzi sobie z śladami pożaru. Tam za kilka lat może być piękna kwietna łąka.
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 15 maja 2011, 14:22

Wszystko fajnie, ale niech te pożary wywołuje sama natura, a nie palacze na szlaku...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 lutego 2013, 21:57

Masakra!!!
Mirek

Post autor: Mirek » 03 lutego 2013, 22:03

michal pisze:Masakra!!!
Ale masz bracie refleks. :twisted:
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6227
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 03 lutego 2013, 22:16

mirek pisze:Ale masz bracie refleks.
Mirku, a zobacz ile dni na forum jest michal.
To chyba wyjaśnia jego refleks :spoko:
Mirek

Post autor: Mirek » 03 lutego 2013, 22:21

Chyba wyjaśnia. :twisted:
Awatar użytkownika
Mirek
Turysta
Turysta
Posty: 575
Rejestracja: 11 sierpnia 2015, 17:24

Post autor: Mirek » 30 listopada 2016, 15:58

Tosia91 pisze:Oby już nigdy do tego nie doszło..
Siakoś przez te kilka lat już nie doszło. :zoboc:
..To wódka? ? słabym głosem zapytała Małgorzata.(...) ? Na litość boską, królowo ? zachrypiał ? czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.?
Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata
Princes442

Post autor: Princes442 » 01 grudnia 2016, 12:47

No a jak nie doszło przez kilka lat to już nie dojdzie.
ODPOWIEDZ