Poznajmy Sudety

Tu możesz porozmawiać o szlakach, zapytać o ich stan oraz wszelkie trudności. Podyskutujesz o turystyce i wszystkich innych sprawach dotyczących Sudetów czy parków narodowych i krajobrazowych położonych na terenie tych gór. Podyskutujesz m.in. na temat Karkonoszy, Gór Sowich czy też historii związanej z Sudetami oraz przygotujesz się na bezpieczny wyjazd w góry.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Poznajmy Sudety

Post autor: PiotrekP » 08 lutego 2010, 19:29

Sudety jest to łańcuch górski na obszarze południowo-zachodniej Polski i północnych Czech. Skrawek Sudetów znajduje się w Niemczech – Góry Łużyckie. W Sudetach znajdują się najstarsze góry Europy – Góry Sowie, oraz jedyne w całej Europie góry płytowe – Góry Stołowe. Również pod względem klimatycznym jest to miejsce specyficzne – Karkonosze należą do najbardziej zamglonych i wietrznych gór na naszym kontynencie. Warto przyjechać w Sudety ponieważ jest to miejsce dużych kontrastów, obok siebie współistnieją: piękna dzika przyroda, miasta, wioski, opuszczone sztolnie, kamieniołomy, głębokie doliny i wysokie góry. Występują tu różne typy krajobrazów i formy terenu – strome ściany, skalne urwiska, rozległe kotliny śródgórskie i kopulaste wzniesienia.
Ze względu na ukształtowanie powierzchni, a także budowę geologiczną i rzeźbę terenu Sudety dzielimy na cztery makrorejony:
Sudety Zachodnie rozpościerają się po Przełęcz Lubawską dalej podnóżem Lasockiego Grzbietu w Karkonoszach i Rudaw Janowickich do Przełęczy Domanowskiej. Obejmują obszar od Gór Kaczawskich wraz z Podgórzem Kaczawskim do Gór Wałbrzyskich. Następnie ciągną się lewym zachodnim załomem doliny Nysy Szalonej do brzeżnego uskoku Sudeckiego, który odcina je od Przedgórza Sudeckiego. W skład Sudetów Zachodnich wchodzą też Góry Izerskie wraz z Pogórzem Izerskim, Kotlina Jeleniogórska. Najwyższy szczyt to Śnieżka 1602 m n.p.m.
Sudety Środkowe ciągną się od Gór Bystrzyckich do Masywu Śnieżnika , który należy już do Sudetów Wschodnich. Obejmują Rów Górnej Nysy i Kotlinę Kłodzką po Przełęcz Kłodzką. Sięgają także od Gór Bardzkich do Gór Złotych, które to należą już do Sudetów Wschodnich, przy czym od północnego wschodu ogranicza je od Przedgórza Sudeckiego brzeżny uskok Sudecki. W Sudety Środkowe wchodzą też Góry Orlickie, Stołowe, Sowie. Wzgórza Włodzickie i Góry Kamienne. Najwyższy szczyt to Velka Destna 1115 m n.p.m. po Czeskiej stronie w Górach Orlickich, a po polskiej Orlica 1084 m n.p.m. też w Górach Orlickich.
Sudety Wschodnie jest to najbardziej zwarta część bloku sudeckiego. W Polsce leży tylko niewielka, zachodnia część tego regionu, w skład którego wchodzi Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Złote i fragmentarycznie Góry Opawskie. Natomiast po czeskiej stronie rozciąga się wysoki masyw Wysokiego i Niskiego Jesionika. Najwyższy szczyt to Pradziad 1492 m n.p.m. w Jesionikach, a po polskiej stronie Śnieżnik 1425 m n.p.m. w Masywie Śnieżnika.
Przedgórze Sudeckie oddzielone jest od Sudetów wyraźną krawędzią Sudecką – Sudecki uskok brzeżny. Jest to łagodny teren z różnej wysokości pagórkami, często zajęty pod uprawy rolne, czasami porośnięty drzewami i krzakami. Najwyższym szczytem jest Ślęża 718 m n.p.m.

SUDETY ZACHODNIE
Sudety Zachodnie to najwyższa część Sudetów leżąca pomiędzy Bramą Lubawską i doliną górnego Bobru na wschodzie, a doliną Łaby na Zachodzie.
W skład Sudetów Zachodnich po polskiej stronie wchodzą pasma:
- Góry Izerskie z najwyższym szczytem – Wysoka Kopa 1126 m n.p.m.
- Karkonosze z najwyższym szczytem – Śnieżka 1602 m n.p.m.
- Rudawy Janowickie z najwyższym szczytem - Skalnik 945 m n.p.m.
- Góry Kaczawskie z najwyższym szczytem – Skopiec 724 m n.p.m.
- Kotlina Jeleniogórska z najwyższym szczytem – Grodna 506 m n.p.m.
Po stronie czeskiej wchodzą pasma:
- Luzicke hory z najwyższym szczytem – Luz 793 m n.p.m.
- Jestedsko-kozakovsky hibet z najwyższym szczytem – Jested 1012 m n.p.m.

SUDETY ŚRODKOWE
Sudety Środkowe to część Sudetów ciągnąca się na zachód od Rowu Górnej Nysy i Kotliny Kłodzkiej. Na zachodzie kończą się na Bramie Lubawskiej i na Dolinie Bobru.
W skład po stronie polskiej wchodzą pasma:
- Góry Kamienne z najwyższym szczytem - Waligóra 936 m n.p.m.
- Góry Wałbrzyskie z najwyższym szczytem - Borowa 853 m n.p.m.
- Góry Sowie z najwyższym szczytem - Wielka Sowa 1015 m n.p.m.
- Góry Bardzkie z najwyższym szczytem - Kłodzka Góra 765 m n.p.m.
- Góry Stołowe z najwyższym szczytem - Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m.
- Góry Bystrzyckie z najwyższym szczytem - Jagodna 977 m n.p.m.
- Góry Orlickie z najwyższym szczytem - Orlica 1084 m n.p.m.
- Brama Lubawska z najwyższym szczytem - Zadzierna 724 m n.p.m.
- Wzgórza Włodzickie z najwyższym szczytem - Włodzicka Góra – 758 m n.p.m.
- Obniżenie Ścinawskie z najwyższym szczytem - Gardzień 556 m n.p.m.
- Pogórze Orlickie z najwyższym szczytem - Grodczyn 803 m n.p.m.
Po stronie czeskiej są to pasma:
- Orlickie hory z najwyższym szczytem - Velka Destna 1115 m n.p.m.
- Jestrebi hory z najwyższym szczytem - Zaltman 739 m n.p.m.

SUDETY WSCHODNIE
Sudety Wschodnie to druga co do wysokości część Sudetów. Sięgają od Bramy Morawskiej na wschodzie po Rów Górnej Nysy, Dolinę Morawy i Kotlinę Kłodzką na zachodzie.
W skład po stronie polskiej wchodzą pasma:
- Góry Opawskie z najwyższym szczytem - Biskupia Kopa 889 m n.p.m.
- Góry Złote z najwyższym szczytem - Kowadło 989 m n.p.m.
- Góry Bialskie z najwyższym szczytem - Postawna 1124 m n.p.m.
- Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem - Śnieżnik 1425 m n.p.m.
A po stronie czeskiej są to pasma:
- Hruby Jesenik z najwyższym szczytem - Praded 1491 m n.p.m.
- Nizky Jesenik z najwyższym szczytem - Slunecna 800 m n.p.m.
- Zlotohorska vrchovina z najwyższym szczytem - Pricny vrch 975 m n.p.m.
- Rychlebskie hory z najwyższym szczytem - Smrk 1125 m n.p.m.
- Hanusovicka vrchovina z najwyższym szczytem - Jerab 1003 m n.p.m.
- Zabrezska vrchovina z najwyższym szczytem - Lazek 714 m n.p.m.
- Góry Odrzańskie z najwyższym szczytem – Fidluv kopec 680 m n.p.m.

PRZEDGÓRZE SUDECKIE
Przedgórze Sudeckie to tereny na północ od gór. Na przedgórzu leżą Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, Masyw Ślęży, Wzgórza Strzegomskie, Równina Świdnicka, Dolina Nysy Kłodzkiej.
Najwyższym szczytem jest Ślęża 718 m n.p.m. w Masywie Ślęży.
Ostatnio zmieniony 10 stycznia 2013, 16:11 przez PiotrekP, łącznie zmieniany 1 raz.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
maga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 914
Rejestracja: 29 września 2007, 20:20

Post autor: maga » 08 lutego 2010, 19:36

Piotrze, kawał wiedzy w pigułce.
PiotrekP pisze:Również pod względem klimatycznym jest to miejsce specyficzne – Karkonosze należą do najbardziej zamglonych i wietrznych gór na naszym kontynencie.
o tym nie wiedziałam
z bliska nic nie wygląda tak, jakim się wydawało z daleka
robson
Turysta
Turysta
Posty: 795
Rejestracja: 12 stycznia 2010, 23:07

Post autor: robson » 08 lutego 2010, 20:05

polecam sudety naprawde warto
Awatar użytkownika
Grzegorz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1677
Rejestracja: 08 maja 2007, 22:47
Kontakt:

Post autor: Grzegorz » 08 lutego 2010, 21:17

maga pisze:Piotrze, kawał wiedzy w pigułce.

PiotrekP powiedział/-a:
Również pod względem klimatycznym jest to miejsce specyficzne – Karkonosze należą do najbardziej zamglonych i wietrznych gór na naszym kontynencie.

o tym nie wiedziałam
A ja się o tym przekonałem kilka razy na własnej skórze :)
Dobra robota Piotrek :!:
zdobyć świata szczyt...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 lutego 2010, 21:20

polecam sudety naprawde warto
A to brzmi jak komentarz na Allegro.
Awatar użytkownika
RafalS
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1002
Rejestracja: 01 listopada 2007, 23:53

Post autor: RafalS » 08 lutego 2010, 22:41

PiotrekP pisze:Przedgórze Sudeckie oddzielone jest od Sudetów wyraźną krawędzią Sudecką – Sudecki uskok brzeżny. Jest to łagodny teren z różnej wysokości pagórkami, często zajęty pod uprawy rolne, czasami porośnięty drzewami i krzakami. Najwyższym szczytem jest Ślęża 718 m n.p.m.
Ja akurat zawsze chciałem tam pojechać,może kiedyś w końcu mi się uda.
I want to fly so high
I want to reach the sky
I want to little pice of heaven
As soon as possible :)
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 08 lutego 2010, 23:00

RafalS pisze:Ja akurat zawsze chciałem tam pojechać,może kiedyś w końcu mi się uda.
mnie się udało w ubiegłym roku, tak przejazdem w niedzielę chyba, były takie dzikie tłumy, że uciekaliśmy ze szczytu w popłochu - zupełnie jak na Równicy :) Ale kiedy po drodze zeszliśmy ze szlaku w poszukiwaniu jakiegoś źródełka i nagle zrobiło sie pusto i cicho - to jednak magiczne miejsce (zupełnie jak na Równicy :P )

PiotrekP mam nadzieję, że ten dział troszkę ożyje :) Może by tak jeszcze garstkę ciekawostek z pierwszej ręki o Górach Wałbrzyskich i Kamiennych...? ;)
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Awatar użytkownika
tatromaniak
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1120
Rejestracja: 20 czerwca 2009, 15:53

Sudety

Post autor: tatromaniak » 19 lutego 2010, 19:11

Piotrze!
Skuteczna reklama Sudetów zmusi mnie chyba na ruszenie w te tereny w nadchodzącym sezonie letnim :D
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 20 lutego 2010, 10:16

Będzie mam bardzo miło Janku jak przybędziesz w Sudety. Góry są wspaniałe, zapewne znajdziemy chwilę żeby razem pospacerować po Sudetach.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 20 lutego 2010, 15:48

PiotrekP pisze:Teraz pozwólmy chodzić jak się chce to góry mamy zadeptane, a o wypadkach nie wspomnę.
Piotr zgadzam się z Tobą w 100% , ale mi chodzi o co innego , czy my czujemy się moralnie usprawiedliwieni ? , wchodząc własnie chociażby znajdujące sie poza szlakiem szczyty np ,Skalnik i Skopiec czy np znajdujący sie na terenie KPN Wielki Szyszak na który również nie ma szlaków
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 20 lutego 2010, 17:50

Ja nie widzę problemu, każdy może ocenić czy warto wchodzić tam gdzie nie można. Ogólnie szlaki są tak poprowadzone, żeby można było zobaczyć jak najwięcej, ale niekiedy się nie da i dla ochrony przyrody czy dla bezpieczeństwa. Nigdzie nie jest powiedziane, że na każdą górkę wszyscy muszą wejść. Z mojej praktyki to powiem tak, jeżeli jest to PN to staram się trzymać szlaków i przestrzegać przepisów oprócz jednego, a w Parkach Krajobrazowych to różnie, zwyczajowo, tam gdzie mnie nie chcą to nie wchodzę.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 20 lutego 2010, 22:42

Manfred pisze:Jakieś szczególne miejsca Cię intereseją, czy tak ogólnie o Górach Wałbrzyskich?
pytałam ze względu na urlop, z którego właśnie wróciłam. Nie spodziewałam się, że jest tam tak pięknie i tak odludnie
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Awatar użytkownika
ninik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 801
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:35
Kontakt:

Post autor: ninik » 21 lutego 2010, 12:06

malgosiadg pisze:
Manfred pisze:Jakieś szczególne miejsca Cię intereseją, czy tak ogólnie o Górach Wałbrzyskich?
pytałam ze względu na urlop, z którego właśnie wróciłam. Nie spodziewałam się, że jest tam tak pięknie i tak odludnie
i jak "zacisze trzech gór"???? dało sie podjechac???
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.

https://www.flickr.com/photos/148596918@N06/albums
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 21 lutego 2010, 12:35

ninik pisze:i jak "zacisze trzech gór"???? dało sie podjechac???
tak, dokąd śnieg był ubity, to spoko. W drugiej połowie tygodnia zaczęła się odwilż i raz męczyliśmy się na oblodzonym podjeździe a drugi raz prawie godzinę czekaliśmy aż przyjedzie koparka i wyciągnie samochód dostawczy, który utknął w śniegu i zatarasował zupełnie tą wąską uliczkę. Ale miejsce fajne, godne polecenia. Musimy tam wrócić latem. Pytałam o majowy weekend - już wszystko zajęte :(
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 lutego 2010, 19:45

malgosiadg pisze:
Manfred pisze:Jakieś szczególne miejsca Cię intereseją, czy tak ogólnie o Górach Wałbrzyskich?
pytałam ze względu na urlop, z którego właśnie wróciłam. Nie spodziewałam się, że jest tam tak pięknie i tak odludnie
"Sudety Wałbrzyskie" to ostatni bardzo częsty cel moich wycieczek . Prawie nikogo na szlaki , cisza spokój i piękne widoki. Naprawde POLECAM
ODPOWIEDZ