Sudeckie wieże bez granic – Breiteberg

Tu możesz porozmawiać o szlakach, zapytać o ich stan oraz wszelkie trudności. Podyskutujesz o turystyce i wszystkich innych sprawach dotyczących Sudetów czy parków narodowych i krajobrazowych położonych na terenie tych gór. Podyskutujesz m.in. na temat Karkonoszy, Gór Sowich czy też historii związanej z Sudetami oraz przygotujesz się na bezpieczny wyjazd w góry.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Sudeckie wieże bez granic – Breiteberg

Post autor: PiotrekP » 31 maja 2021, 8:41

Kolejną wieżę, którą chcemy opisać spotkaliśmy w Saksonii. Na Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim, w Sudetach Zachodnich, znajduje się zalesiony kopiec pochodzenia wulkanicznego – Breiteberg (510 m).

Obrazek

Szczyt wzgórza zajmuje 13 m. kamienna wieża widokowa wybudowana na fonolitowej skale, restauracja i cokół po pomniku. Sięgając do historii tego miejsca dowiadujemy się, że w 1880 r. na górze otwarto letnią restaurację „Breiteberg Boude”.

Obrazek

W tym samym roku nieopodal boudy postawiono 12 metrowej wysokości drewnianą wieżę widokową. Jednak już po kilkunastu latach (1898 r.) zniszczył ją piorun. Kolejna budowla została wzniesiona w 1936 r. i służy turystom do dnia dzisiejszego.

Obrazek

Kamień na jej budowę pozyskiwano z kamieniołomu (nieczynny) znajdującego się poniżej kulminacji, na południowym zboczu wzniesienia. W 1881 r. po północnej stronie szczytu posadowiono pomnik cesarza niemieckiego Friedrich III ( stał do 1949 r.), wykonany z brązu został ustawiony na kamiennym cokole.

Obrazek

Inskrypcja na nim głosiła „Naucz się cierpieć bez narzekania”. Tekst jakże cały czas aktualny i bardzo ważny w codziennym życiu. Wieża w latach 1966-1969 poddana była renowacji. Urządzono w niej małą ekspozycję geologiczną poświęconą dr. Curtowi Heinke, geologowi i historykowi.

Obrazek

Obrazek

Z platformy widokowej roztacza się panorama m in. na Góry Łużyckie, Izerskie, Karkonosze, Ještĕd.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zbocza wzgórza, poniżej 400 m. pokryte są przez łąki i pola uprawne.

Obrazek

Na przestrzeni wieków góra związana była z legendami o żyjących na niej karłach, krasnoludach i smoku. I jak każda legenda ma w sobie ziarenko prawdy, tak i w tej coś jest na rzeczy. W książce kościelnej znajdującej się w Bertsdorfu wzgórze Breiteberg zwane jest Zwergberg ( góra krasnoludów) i jak tu nie wierzyć w krasnale. Na kulminację prowadzą szlaki turystyczne (zielony, czerwony, żółty) rowerowe z okolicznych miejscowości np. z Hainewaolde zielony.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
ODPOWIEDZ