Strona 1 z 1

Sudeckie wieże bez granic - Czerniawska Kopa

: 26 maja 2021, 22:14
autor: PiotrekP
W północnej części Wysokiego Grzbietu, w Górach Izerskich, w bocznym ramieniu, odchodzącym od Smreka wznosi się Czerniawska Kopa – 776 m. (do 1945 r. Dresslerberg).

Obrazek

Obrazek

Na szczycie góry w listopadzie 2019 r. została oddana do użytku drewniana wieża widokowa. Posadowiono ją, w tym samym miejscu, w którym niegdyś stała inna, o dość ciekawej konstrukcji. Stara fotografia pokazuje jak wyglądała.

Obrazek

Ta nietuzinkowa budowla była celem wycieczek turystów, ale w szczególności kuracjuszy z pobliskiego sanatorium Bad Schwarzbach nazwa używana do 1945 r. przez rok – Leśny Zdrój, a od 1946 r. Czerniawa-Zdrój. Uzdrowisko, jedno z najstarszych na Dolnym Śląsku położone jest w głębokiej Dolinie Czarnego Potoku u podnóża Czerniawskiej Kopy. Obecnie jest dzielnicą Świeradowa-Zdrój. Osada powstała w XVII w przy hucie szkła. W 1782 r. we wsi zostały odkryte źródła wód mineralnych. Eksploatowane od XIX w. dały podstawę do powstania kurortu, co spowodowało rozwój tej śródgórskiej miejscowości. Wybudowanie wieży na niedalekim szczycie zachęcało kuracjuszy do wspomnianych wycieczek. Pierwszy zdrojowy dom został wybudowany w 1860 r. Obecny powstał w 1910 r. Został on przebudowany i rozbudowany w 1929 r.

Obrazek

Teraźniejsza, modrzewiowa wieża ma 15 m. wysokości i dwa tarasy.

Obrazek

Obrazek

Widoki z nich rozciągają się na Pogórze Izerskie, część Izerów, a na zachodzie Góry Łużyckie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok niej przygotowane jest miejsce do odpoczynku.

Obrazek

Wieża powstała w ramach projektu „Przygoda w górach”. Transgraniczny projekt ma na celu przedstawiać dziedzictwo naturalne i kulturowe Gór Izerskich i Żytawskich. Obejmuje on kilka obiektów, które powstały po dwóch stronach granicy. Fajna rzecz, bo w ten sposób można wędrować lub jeździć rowerem poznając nowe trasy. I choć Czerniawa-Zdrój aktualnie jest trochę zapomniana i zdominowana przez większy Świeradów-Zdrój to mimo wszystko ma swój urok. Jest też dobrym punktem do wyjścia na szlaki po Górach Izerskich np. na Stóg Izerski, czy Smreka (mniej uczęszczane).

Obrazek

Obrazek

Czerniawa ma też swoje atrakcje, m in. Młyn Wodny z 1890 r. zw. „Czarcim Młynem” i Grotę Czerniawa na tzw. szlaku „Śladem izerskich tajemnic”. Polecany szlak na Czerniawską Kopę to z Czerniawy-Zdrój tzw. pętelka, która prowadzi z małego parkingu położonego przy Czarnym Potoku,

Obrazek

czarne paski, następnie zielone i kończymy czerwonymi. Całość około 2 -3 godziny.

Obrazek

Obrazek

Re: Sudeckie wieże bez granic - Czerniawska Kopa

: 27 maja 2021, 8:04
autor: Han-Ka
No to już wiem, co zobaczę pierwszego dnia nadchodzącego spotkania sudeckiego. Opowieść zachęcająca i w dobrym momencie :>.

Re: Sudeckie wieże bez granic - Czerniawska Kopa

: 27 maja 2021, 8:41
autor: PiotrekP
To była wycieczka w ramach rekonesansu. Taki spacer na rozruszanie. :)