Sudeckie wieże bez granic - Ještĕd

Tu możesz porozmawiać o szlakach, zapytać o ich stan oraz wszelkie trudności. Podyskutujesz o turystyce i wszystkich innych sprawach dotyczących Sudetów czy parków narodowych i krajobrazowych położonych na terenie tych gór. Podyskutujesz m.in. na temat Karkonoszy, Gór Sowich czy też historii związanej z Sudetami oraz przygotujesz się na bezpieczny wyjazd w góry.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Sudeckie wieże bez granic - Ještĕd

Post autor: PiotrekP » 11 kwietnia 2021, 13:13

W północnych Czechach, nieopodal miasta Liberec wznosi się najwyższy szczyt długiego Grzbietu Jesztedzkiego - Ještĕd (1012 m). Kulminację wieńczy charakterystyczny dla regionu obiekt. Zacznijmy jednak od początku. Na przestrzeni lat, a nawet wieków stało tu kilka budowli. Pierwszą pięciometrową, drewnianą wieżę widokową postawiono w 1876 r., w 1889 r. zastąpiono ją nową. I ona długo nie cieszyła wędrowców, ponieważ w 1902 r. została rozebrana z powodu złego stanu technicznego. Kilka lat później, w 1907 r. wybudowano na Ještĕd górski hotel, który w 1963 r. strawił pożar. Jednak walory widokowe góry nie pozwalały na bezczynność, bo już w latach 1966-1973 rozpoczęto budowę obecnego obiektu, który łączy funkcję nadajnika telewizyjnego, wieży widokowej i hotelu. Monumentalna budowla to swoista pamiątka kultury Republiki Czechosłowackiej. Została wybrana nawet na obiekt XX wieku. Od podnóża, aż po czubki anten mierzy 94 m wysokości.

Obrazek

Znajdziemy tu obok hotelu, restaurację, bufet i taras widokowy, z którego można podziwiać m. in. Liberec, Jablonec, Góry Izerskie i Karkonosze.

Obrazek

Obrazek

Zimą Ještĕd  opanowują  narciarze. Na stronie północnej i południowej dominują stoki narciarskie. Górę można zdobyć na kilka sposobów. Najprostszy to być gościem hotelu, jest przygotowany dla nich parking. Na szczyt dociera kolejka liniowa, którą można wjechać.

Obrazek

Wiedzie tu też szlak pieszy np. z przełęczy Tetřevi sedlo (770m),skąd  prowadzi trzykilometrowa asfaltowa droga. My przy tej kosmicznej budowli byliśmy dość dawno bo ponad 10 lat temu, szliśmy od Horni Hanychov niebieskim szlakiem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

przez Dvořakův křiž na Ještĕd, wacaliśmy przez Černý kopec do Horni Hanychov - pętelka o długości około 9 km. Kolejny szlak jaki proponujemy jest dłuższy (około 15 km). Start z tego samego miejsca Horni Hanychov, tylko od Dvořakův křiž prowadzą żółte znaki i przez Kryštofovo Ùdolí, Kamienná vrota i Červený kámen do czerwonych pasków i dalej przez  Černý kopec na Ještĕd. Powrót niebieskim szlakiem do punkty startu.  Wielokrotnie bywaliśmy w okolicach, ale zawsze były inne plany. Czas chyba wrócić i zobaczyć czy coś się zmieniło.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
ODPOWIEDZ