Sudeckie wieże bez granic - Radogost

Tu możesz porozmawiać o szlakach, zapytać o ich stan oraz wszelkie trudności. Podyskutujesz o turystyce i wszystkich innych sprawach dotyczących Sudetów czy parków narodowych i krajobrazowych położonych na terenie tych gór. Podyskutujesz m.in. na temat Karkonoszy, Gór Sowich czy też historii związanej z Sudetami oraz przygotujesz się na bezpieczny wyjazd w góry.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Sudeckie wieże bez granic - Radogost

Post autor: PiotrekP » 21 marca 2021, 22:47

Od dawna nosiłem się z zamiarem opisania sudeckich wież widokowych, które spotykaliśmy na naszych wycieczkach. Zawsze brakowało na to czasu. Zaistniała sytuacja (COVID) i mniejsza aktywność górska spowodowały, że wróciłem do tego tematu. Chciałbym zaproponować cykl wycieczek związanych ze wspomnianymi wieżami. Wielu z Was - formułowiczów przypomni sobie zapewnie niektóre z nich, zdobywaliśmy je na spotkaniach sudeckich. Proponujemy Wam wycieczki po Sudetach bez granic, gdzie jak już pisałem na naszych szlakach stawały różnorodne obiekty widokowe. Były to wieże drewniane, kamienne, ceglane lub o metalowej konstrukcji. Stare i nowe, a każda inna, każda ze swoją niepowtarzalną historią. Opis budowli nie będzie podlegał żadnemu chronologicznemu podziałowi np: na pasma, w których się znajdują. Będą to wybrane wycieczki, które z Dorotką przeszliśmy na przestrzeni lat.

Na pierwszą wycieczkę z cyklu Sudeckie Wieże zabieramy Was na bliskie naszym sercom Pogórze Kaczawskie. Uważamy, ten region nie do końca jeszcze w pełni odkryty przez turystów. Można by rzec szkoda, bo oferuje on wiele ciekawych miejsc m in. zamki (ruiny), liczne parki krajobrazowe, rezerwaty, wąwozy, atrakcje geologiczne, wulkany na które można się wspiąć. Z drugiej strony cieszy nas też fakt, że na licznych ścieżkach można delektować się ciszą i spokojem. A jedynymi spotkanymi istotami są zwierzęta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dlatego tak bardzo lubimy tu wracać o każdej porze roku. O urozmaiceniu krajobrazu Gór i Pogórza Kaczawskiego świadczą też (wspomniane już) uśpione przed milionami lat wulkany. Sylwetki powulkanicznych wzniesień wyróżniają ten obszar i stanowią o jego wyjątkowości. I na takich powulkanicznych "górkach" stoją dwie wieże, które opiszemy.
Zapraszamy do Krainy Wygasłych Wulkanów.
W Parku Krajobrazowym "Chełmy", nieopodal łańcuchowej wsi Paszowice na wzniesieniach Radogost (398 m) i Bazaltowa Góra (368 m) umiejscowione są bliźniacze wieże. Dawne Janusberg (Janus - bóstwo rzymskie) po roku 1945 zmieniło swoją nazwę na Radogost (bóg słowiańskich Wieletów). Wzgórze ma kształt ściętego stożka o stromym północnym i wschodnim zboczu, z dobrze podkreślonym wierzchołkiem, na którym stoi zbudowana z kamienia bazaltowego i cegły okrągła 22 m. wieża. Rok budowy - 1893 uwieczniony jest nad wejściowym portalem. Niegdyś była pokryta drewnianym dachem, a taras stanowiący najwyższą jej kondygnację pierwotnie był przeszklony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W 1977 r. zaadoptowaną ją nawet na wieżę sygnalizacyjną przeciw pożarową. Obecnie pełni funkcję turystycznego obiektu. Została odremontowana i udostępniona ponownie w 1993 r. i służy nie tylko do podziwiania widoków, ale też jak widać "grafficiarzom".

Obrazek

Na taras widokowy prowadzą kręte schody i warto na niego wejść. Panorama jaka się z niego otwiera obejmuje Sudety, Przedgórze Sudeckie, Równinę Jaworską. Stoki Radogosta są zalesione.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od strony wsi Kłonice w kierunku szczytu prowadzi pomnikowa aleja daglezjowa. Nieco dalej na północ piętrzy się kolejne powulkaniczne wzniesienie również przypominające niewielki stożek o dość o stromych zboczach - Bazaltowa Góra (niem. Breitenberg).

Obrazek

Nazwa wzgórza pochodzi od starego kamieniołomu, gdzie wydobywano bazalt. Ścieżka z Paszowic prowadzi obok wyrobiska.

Obrazek

W wyniku eksploatacji odkryto formy skalne, tak charakterystyczne dla powulkanicznych wzniesień, słupy bazaltowe i dawny komin wulkaniczny. Nad kamieniołomem znajduje się punkt widokowy na Równinę Chojnowską, Wzgórza Strzegomskie, Góry Sowie i Kamienne. Na szczycie bazaltowego wzgórza usytuowana jest kolejna budowla. Obiekt z 1906 roku, który mierzy tylko 10 m. Cokół i ściany obiektu wzniesiono z łamanego kamienia bazaltowego na rzucie koła.

Obrazek

Obrazek

Obramienia okienne i drzwiowe, wykonane są z cegły klinkierowej. Korona wieży podtrzymywana krenelażem na kamiennych kroksztynach. Wnętrze wieży wypełnione jest krętymi schodami. Platforma widokowa niestety straciła swoją funkcję z uwagi na wysokość otaczających ją drzew. Datę powstania wieży spostrzegawcze oko zobaczy na jednym z wejściowych schodów. Została wyremontowana w 1994 r. ale i ona nie ustrzegła się przed wandalami, którzy "przyozdobili" ją napisami. Obydwie wieże oddalone od siebie są o około 3 km. Dobrym punktem wyjścia na oba obiekty będą parkingi położone we wsi Kłonice i Paszowice. Biegnie tam szlak czerwony, który omija szczyty, natomiast ścieżki przyrodnicze prowadzą na wspomniane wieże.
cdn...
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Darek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1470
Rejestracja: 28 października 2011, 20:47

Re: Sudeckie wieże bez granic

Post autor: Darek » 22 marca 2021, 21:33

Dzięki Piotrze, za rozpoczęcie ciekawego cyklu. Tadziu śpiewa nam o sudeckich wieżach, a Ty je nam unaoczniasz :D . Piękne są te sudeckie budowle, szczególnie te stawiane na początku ubiegłego wieku. Kilka z nich dzięki Waszej pomocy też miałem możliwość zobaczyć na żywo. Szczególnej urody była ta żeliwna na Löbauer Berg, ale pewnie o niej też napiszesz.
Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
(J. Tuwim)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Sudeckie wieże bez granic

Post autor: PiotrekP » 22 marca 2021, 22:23

Dziękuję za miłe słowa. Wieża, o której piszesz będzie opisana, jak dla nas to jest najpiękniejsza wieża jaką do tej pory odwiedziliśmy.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Re: Sudeckie wieże bez granic

Post autor: Han-Ka » 23 marca 2021, 18:38

Wspaniały pomysł @PiotrekP , z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki :jupi: .
Ja też pewnie z Wami na kilku wieżach byłam, chętnie to sobie przypomnę :) .
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Sudeckie wieże bez granic

Post autor: PiotrekP » 24 marca 2021, 9:18

Już trwają prace przy kolejnym odcinku. :)
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
laynn
Turysta
Turysta
Posty: 542
Rejestracja: 07 stycznia 2020, 9:52
Kontakt:

Re: Sudeckie wieże bez granic

Post autor: laynn » 25 marca 2021, 9:42

Dla mnie góry i pogórze Kaczawskie ma jedną wadę. Są strasznie daleko. I mając tak daleko G. Izerskie, Kaczawski, a w drugą stronę Niski i Bieszczady jestem rozdarty. Miałem plan na wiosnę, ale czy się uda? No zobaczymy co będzie się działo w kraju i bardziej mi chodzi o pracę, bo straszą zamknięciem dużych sklepów i pytanie co nam każą robić w pracy (np wybierać urlop), a to może wszystko wywrócić nogami.
fakt, że na licznych ścieżkach można delektować się ciszą i spokojem.
Jak dla mnie to plus. I czas by je odwiedzić, bo po necie coraz więcej zachęt by w te rejony pojechać.
Fajne to zdjęcie z polami, łatami kolorowymi.
Mi się wydaje, że najfajniejszy czas na odwiedziny to wiosna i jesień. Tak oglądając zdjęcia uważam - nie tylko Wasze.
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Re: Sudeckie wieże bez granic

Post autor: Pudelek » 25 marca 2021, 23:47

W tamtym roku na tych ścieżkach niestety nie miałem aż tak dużo spokoju, bo z jednej strony słychać było rąbanie drwali, a z drugiej strzały myśliwych :|
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Sudeckie wieże bez granic

Post autor: PiotrekP » 26 marca 2021, 9:45

@laynn zamieściłem zdjęcia z różnych pór roku, bo jak napisałeś każda jest inna i ma coś w swoim pięknie. Wydaje mi się, że trzeba się spieszyć bo czasy samotności w górach mijają bezpowrotnie. Napomknąłeś o Beskidzie Niskim, tam też była cisza i spokój, ale to się zmienia. O Bieszczadach już nie wspomnę tam to już tłumy, chyba że idziemy w jakieś rejony nie popularne.

@Pudelek Wycinki to są teraz wszędzie, tak zarządzają włodarze lasów. Polowania to rzadkość, chyba że idziesz bardzo wcześnie rano.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
pantadziu
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 915
Rejestracja: 10 kwietnia 2013, 13:51
Kontakt:

Re: Sudeckie wieże bez granic

Post autor: pantadziu » 28 marca 2021, 14:21

Darek pisze:
22 marca 2021, 21:33
Dzięki Piotrze, za rozpoczęcie ciekawego cyklu. Tadziu śpiewa nam o sudeckich wieżach, a Ty je nam unaoczniasz :D .
Piosenka powstała dlatego, że jest mało piosenek o Sudetach, a w Sudetach jest tych wież najwięcej.

Teraz zresztą Jasiu napisał nową o statecznym kroku emeryta :)
ODPOWIEDZ