Beskidy - szlaki dla początkujących

Porozmawiasz tu o szlakach, trudnościach na nich, znajdziesz propozycje wycieczek dla początkujących i zaawansowanych. Przeczytasz także informacje dotyczące schronisk, parków narodowych i krajobrazowych znajdujących się na terenie Beskidów i Pienin. Podyskutujesz na temat Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Sądeckiego, Niskiego, Makowskiego, Wyspowego oraz Pienin i Gorców.

Moderator: Moderatorzy

???

Beskidy - szlaki dla początkujących

Post autor: ??? » 20 grudnia 2008, 9:24

gotowe

witam,

od dłuższego już czasu marzą mi się wypady w góry (mieszkam w Gliwicach, więc najłatwiej mi dotrzeć w Beskid ślaski lub żywiecki) z rodzinką (dwójka dzieci w wieku 7 i 12 lat, no i lepsza połowa).
poza brakami sprzętowymi, które udało się uzupełnić, na drodze do zrealizowania tego marzenia stoi jeszcze brak wiedzy. nie wiem gdzie wybrać się w grupie żółtodziobów, aby wrócić bez strat w ludziach :).
uprzejmie proszę szanownych doświadczonych traperów o dobre rady.
jednocześnie zapewniam, że od lat wpajam rodzince co należy zrobić z pustą butelką, papierkiem po cukierku, oraz jak zachowywać się w obliczu przyrody.
pzdr
Marek
Anonymous

Re: szlaki dla żółtodziobów

Post autor: Anonymous » 20 grudnia 2008, 12:50

marunio pisze:witam,

od dłuższego już czasu marzą mi się wypady w góry (mieszkam w Gliwicach, więc najłatwiej mi dotrzeć w Beskid ślaski lub żywiecki) z rodzinką (dwójka dzieci w wieku 7 i 12 lat, no i lepsza połowa).
poza brakami sprzętowymi, które udało się uzupełnić, na drodze do zrealizowania tego marzenia stoi jeszcze brak wiedzy. nie wiem gdzie wybrać się w grupie żółtodziobów, aby wrócić bez strat w ludziach :).
uprzejmie proszę szanownych doświadczonych traperów o dobre rady.
jednocześnie zapewniam, że od lat wpajam rodzince co należy zrobić z pustą butelką, papierkiem po cukierku, oraz jak zachowywać się w obliczu przyrody.
pzdr
Marek
Witaj.Zdecydowanie polecam Ci Beskid Żywiecki.Szlaki nie są tak przepełnione jak w Śląskim a do schronisk nie dotarła jeszcze wszechobecna komercha.Na początek proponuję odwiedzić przepiękną bacówkę na Krawcowym Wierchu.Dotrzesz tam szlakiem z Glinki lub Złatnej.Godne polecenia są również takie miejsca jak Wielka Racza,Rycerzowa,Rysianka z Lipowską.Możliwości jest mnóstwo.Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Mirek

Post autor: Mirek » 21 grudnia 2008, 11:07

Marunio ten szlak zapodany przez Mosorczyka jest bardzo piękny. :hura: Możesz też szljnąć się ;Przełęcz Salmopol-Smerekowiec-Trzy Kopce Wiślane-Wisła.Na Trzech Kopcach jest miejsce gdzie jednocześnie widać;Skrzyczne-Szyndzielnię i Klimczok.Zaczynasz na przełęczy i kończysz w Wiśle żółtym szlakiem.
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 12 marca 2009, 20:15

Tak jak Koledzy wspomnieli, najlepszy na początek jest Bsskid Śląski.
Ja osobiście proponuję jedną z moich ulubionych, spacerowych tras: Wisła Jawornik - Przełęcz Beskidek (szlak czarny) - Soszów (czerwonym) a potem zejście do Jawornika szlakiem niebieskim. Od Beskidka na Soszów jest fragment szlaku podanego przez Mosorczyka.

Ciekawa i niewymagająca jest też trasa: Przełęcz Salmopol - Malinów - Malinowska Skała - Skrzyczne.
Przy okazji wejdziesz na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego (Skrzyczne).
Szlak bardzo atrakcyjny krajobrazowo.
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Awatar użytkownika
Mariusz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 623
Rejestracja: 28 lutego 2009, 16:58

Post autor: Mariusz » 12 marca 2009, 20:55

marunio taka moja mała rada, jeżeli to młodsze dziecko jeszcze nie chodziło na dłuższych trasach po górach, to na początek wybierz łatwa trasę, po to żeby zarazić górami a nie zrazić do gór
Ja bym zaproponował wjazd kolejką na Skrzyczne a potem ze Skrzycznego na Malinowską Skałę i dalej Przełęcz Salmopol
Jeżeli traficie na dobrą pogodę to piękne widoki murowane, a przy kolejnym wyjeździe łatwiej będzie Ci nakłonić dzieci do chodzenia po górach, bo będą wiedziały jakie widoki dostaną w nagrodę :)
Tu króluje zeszłoroczny czas
Na posłaniu z liści buczynowych
Stąd do ziemi dalej niż do gwiazd
Anonymous

Post autor: Anonymous » 13 marca 2009, 10:45

A jeśli dzieci potrzebują zachęty i nagrody bardziej namacalnej - to koniecznie zaopatrz je w książeczki GOT. Zbieranie pieczątek i punktów mobilizuje, a jak dostaną pierwszą odznakę, to dopiero będzie czad :-) Przećwiczyłam to na moich synach, których zaczęłam ciągać w góry w wieku 4 -5 lat. Przed GOTem mozna zdobywać "Siedmiomilowe buty".
Anonymous

Post autor: Anonymous » 13 marca 2009, 21:55

Mira ...opisz mi proszę swoje początki wędrówek z dziećmi w temacie "Z dziećmi w góry"...będę wdzięczna. Pozdrawiam.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 marca 2009, 7:21

Nie bardzo wiem, co tu opisywać, wszystko odbywało się bardzo naturalnie:-)
Pierwsze wycieczki odbywały się na zasadzie "spacerowej". Kupiłam chłopakom książeczki w PTTKu - wspomniane Siedmiomilowe Buty, które są przeznaczone dla dzieci młodszych niż 10 lat - http://www.pttk.com.pl/Pl/show_podgrupa.php?podgrupa=4 i zaczeliśmy krótsze i dłuższe wyprawy - najpierw po okolicy (mieszkamy niedaleko szlaku na Błatnią i Szyndzielnię), a z czasem - kiedy okazało się, że dzieci chwyciły bakcyla - wyjazdowe. Pierwsze odznaki dostali dość szybko - bo trzeba było przejść zaledwie 30 km. Poszliśmy je wykupić razem, zebrali pochwały od Pani w biurze, czego trzeba było więcej?
Oczywiście nie obyło się bez trudności - pamiętam, jak po trochę za długiej wycieczce, prowadziliśmy 4latka za ręce - szedł niby normalnie, ale nie odpowiadał na pytania - jak się okazało - spał :-)
Pozdrawiam i życzę powodzenia :-)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 października 2009, 15:30

Awatar użytkownika
Elizz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 19 lipca 2009, 13:49

Post autor: Elizz » 14 października 2009, 8:00

a ja ze swojej strony mogę polecić szlaki na Skrzyczne - zielony ze Szczyrku i Czerwony z Buczkowic (dalej się łączą), chyba jedne z moich ulubionych w Śląskim, nieskalane zrywką ;) (może odrobinkę), przystępne dla każdego, a jednocześnie troszkę wyczerpujące i naprawdę dobrze oznakowane ;) i bardzo widokowe, i baaardzo jagodowe ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 listopada 2009, 21:44

a ja polecam ze Szczyrku śliczny i bardzo łatwy szlak na Klimczok :)
po drodze mijamy piękne Sanktuarium na Górce... i dalej idziemy do schroniska pod Klimczokiem,
pod schroniskiem dla dzieci super plac zabaw :)
a dalej.... blisko do Szyndzielni :)
jednym słowem.... łatwo i przyjemnie
polecam
ODPOWIEDZ