Rysy od słowackiej strony

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Buffalo

Rysy od słowackiej strony

Post autor: Buffalo » 22 sierpnia 2007, 11:27

Witam!

Mam takie pytanie : czy ktoś wchodził/schodził na Rysy od strony słowackiej? Chodzi mi konkretnie o informacje jak tam dotrzec z Zakopanego (lub odwrotnie). Po różnych stronach są informacje porozrzucane i trudno je zebrać w całość...
Z tego co zdążyłem się dowiedzieć, to z Zakopanego (skąd dokładnie - dworca PKS?) kursują busy do Strebskiego Piesa (?). Coś było teżo kolejce (Elektricka), ale też niedokładnie. Skąd on jeździ i dokąd?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 sierpnia 2007, 11:48

na pewno jest autobus codziennie po7 z Zakopanego do Popradu - przez Stary Smokowiec tam nalepiej przesiąść się na kolejkę (elektriczke) do Szczyrbskiego Jeziora(myśle, że spokojnie ok11 można tam być). Znad niego najlepiej ruszyć szlakiem czerownym skąd po około 1,5 godzinie dochodzi się do Popradzkiego Stawu(schronisko). znad stawu zaczyna się właściwy szlak na Rysy - tj. ok 3h - znacznie łatwiejszy ale w sezonie zatłoczony (po drodze mija się m.in. schroniko pod Rysami). Ze szczytu do Noka jest też ok3h - więc można to zrobić w 1 dzień ale poelcam nocleg w któryms ze wspomnianych schronisk( szczegolnie w tym pod Rysami)
Buffalo

Post autor: Buffalo » 22 sierpnia 2007, 14:30

Dzięki za odp.

Podobno są dwa popularne szlaki na Rysy od strony słowackiej. Ze Strebskiego Plesa i Popradzkiego Plesa. Skąd lepiej wyruszyć?
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 22 sierpnia 2007, 15:15

Buffalo pisze:Dzięki za odp.

Podobno są dwa popularne szlaki na Rysy od strony słowackiej. Ze Strebskiego Plesa i Popradzkiego Plesa. Skąd lepiej wyruszyć?
Na same Rysy jest tylko jeden szlak - z Popradzkiego Plesa /szlak zielony 35 min. do skrzyżowania z czerwonym i dalej czerwonym do Chaty po Rysami 1h45min. stąd na szczyt Rysy 1godz. przez sedlo Vaha/
Szlaki o których Ty piszesz, to domyślam się że chodzi o szlaki dojścia do Popradzkiego, i tu faktycznie są dwa:
jeden ze stacji elektriczki "Popradzkie Pleso" - niebieski szlak 1godz. idziesz asfaltem.
drugi ze stacji elektriczki "Strbske Pleso" - szlak czerwony 1 godz. idziesz normalnym szlakiem, polecam tę drogę - bardziej atrakcyjna widokowo.

Pozdrawiam
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 sierpnia 2007, 17:25

jka by ci uciekł to busem do Łysej Polany, tam z po słowackie stronie ok 8.00 jets autobus do popradu, też można nim dojechać do smoktowca, a z tamtąd już wiesz
Buffalo

Post autor: Buffalo » 24 sierpnia 2007, 9:54

Dzięki, ale mam jeszcze takie pytanie : czy jeśli zamiast busu + Elektriczki zdecydowałbym się na dojazd samochodem, to czy dojadę nim bliżej szczytu, niż stacje pociągu? Czy można dojechać tym asfafltem, o której mówi Królik :
jeden ze stacji elektriczki "Popradzkie Pleso" - niebieski szlak 1godz. idziesz asfaltem.
do jakiegoś parkingu? Domyślam się, że nie...
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 24 sierpnia 2007, 10:28

A właśnie, że tak. Przy stacji elektriczki "Popradzkie Pleso" jest parking. Płatny, ale nie pytaj ile kosztuje bo nigdy nie korzystałem. Z parkingu to juz niebieskim szlakiem, asfaltem na piechotkę do Popradzkiego Plesa. I Pamiętaj, żeby z Rysów wrócić na Parking :wink:
Buffalo

Post autor: Buffalo » 24 sierpnia 2007, 17:47

Sorka, ale chyba się nie zrozumieliśmy...Mówisz, że parking jest PRZY stacji elektriczki. Mi chodziło o to, czy jest jakiś parking bliżej szczytu, niż stacja.
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 24 sierpnia 2007, 18:34

No co Ty... na Rysy chciałbyś autem wjechać. Nie, niestety nie ma. To ostatni parking na drodze na Rysy. Dalej jest już TANAP wjechać mogą tylko wozy służby Parku Narodowego lub Służby Leśnej i to tylko do Popradzkiego Plesa. Potem to już góry wysokie...
Buffalo

Post autor: Buffalo » 24 sierpnia 2007, 18:53

Hehe :) Chodzi o to, że zamierzam wybrać się z góry z ojcem (a właściwie - bardziej on ze mną :), a on nie ma już kondycji 20-latka, więc kombinujemy jak zaoszczędzić siły, żeby starczyło na tydzień chodzenia.

Dzięki za odp.
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 24 sierpnia 2007, 19:43

W tym jest właśnie kłopot, że jakbyś nie liczył to do Popradzkiego Plesa musisz dojść i niestety wtedy masz już godzine w nogach. Na szczęście prawie że po płaskim...
A tak po prawdzie to Słowacy mogliby zrobić jakiś transport z elektriczki Popradzkie Pleso do Chaty przy Popradzkim. Np. jakieś wozy z konikami. Se by zarobili bo turystów tam ciągnie sznur nieskończony w sezonie.
Ale to tak na marginesie... :wink:
Buffalo

Post autor: Buffalo » 27 sierpnia 2007, 19:52

A czy jesteście zorientowani ile, mniej więcej, kosztuje bilet na elektriczkę ze Starego Smokowca do Popradzkiego Plesa?
Awatar użytkownika
Grzegorz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1677
Rejestracja: 08 maja 2007, 22:47
Kontakt:

Post autor: Grzegorz » 27 sierpnia 2007, 23:27

Nie wiem jak dzisiaj ale 2 lata temu w zimie kosztował ok 25 koron czyli około 3 zł.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1677
Rejestracja: 08 maja 2007, 22:47
Kontakt:

Post autor: Grzegorz » 29 sierpnia 2007, 19:37

Buffalo pisze:Dzięki, ale mam jeszcze takie pytanie : czy jeśli zamiast busu + Elektriczki zdecydowałbym się na dojazd samochodem, to czy dojadę nim bliżej szczytu, niż stacje pociągu? Czy można dojechać tym asfafltem, o której mówi Królik do jakiegoś parkingu? Domyślam się, że nie...
W tej okolicy jest sporo parkingów, ale niestety wszytkie bardzo drogie. Większośc to ok. 40 koron za godzine. Ja przeważnie jade na 2-3 dni to zostawiam samochód pod domem gdzie nocuje (agroturystyka) i poruszam sie elektriczką. Jest prościej i taniej.
zdobyć świata szczyt...
Pati

Post autor: Pati » 30 sierpnia 2007, 0:05

Najlepiej dojechać na parking samochodem
i zostawić na czas wyprawy (opłata jest jedna za cały dzień, ale nie pamiętam już ile).
Z Zakopanego można dojechać autokarem pod Srebskie Pleso lub już na Słowacji poruszać się elektryczką.
Kursują jednak w różnych godzinach i tu nie warto czasem ryzykować, chyba, że ma się bardzo pewny rozkład.
Autem natomiast można w miarę daleko zajechać na parkingu -
pod sam szlaban, jak się wstanie dość wcześnie
- co rozumiem, że na trasie jestem najpóźniej o 7.00 :)
W drodze powrotnej zaletą jest, że samochód jest zaraz za szlabanem,
kiedy jest się zmęczonym i nie trzeba dreptać jeszcze asfaltem.
Trzeba pamiętać, że w innych wariantach należy zdążyć jeszcze na autobus/kolejkę elektryczną, chyba że się nocuje na Słowacji :)
Ostatnio zmieniony 16 września 2008, 22:15 przez Pati, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ