Trekking wokół Stubai

W tym dziale rozmawiamy o górach z całego świata oraz przedstawiamy nasze relacje i zdjęcia z wycieczek zagranicznych. Również tu możesz zapytać o przygotowania, problemy i trudności przy organizowaniu wypraw zagranicznych.

Moderatorzy: adamek, PiotrekP, Moderatorzy

Arturo.sz
Turysta
Turysta
Posty: 4
Rejestracja: 21 kwietnia 2021, 23:41

Trekking wokół Stubai

Post autor: Arturo.sz » 21 kwietnia 2021, 23:46

Cześć.
Planuję w lipcu trekking wokół Stubai "Stubaier Höhenweg".
Proszę o info w temacie trudności. Mam sprzeczne informacje. W jednych relacjach jest zakwalifikowany jako średnio trudny, w innych trudny. Pytanie moje: czy występują tam jakieś szczególnie trudne momenty i jak trudne? Mam na myśli łańcuchy, liny, niebezpieczne ekspozycje. Mam doświadczenie trekkingowe górskie ale nie mam i raczej nie planuję mieć wspinaczkowego czy typu "via ferraty"
Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie będę wdzięczny za info.
Proszę też o polecenie innego ciekawego, malowniczego trekkingu w austriackich Alpach na 6 do 8 dni, najlepiej okrężnego lub z w miarę łatwym powrotem do miejsca startu. Nocleg głównie w namiocie, czasem schronisko.
Będę wdzięczny za każdą informację.
Pozdrawiam Artur
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Trekking wokół Stubai

Post autor: PiotrekP » 22 kwietnia 2021, 9:16

Ja posiłkuję się książką "Trekking w Alpach" Key Reynolds. Jest tam opisanych 20 tras trekkingowych o różnym stopniu trudności i długości. Polecam. W czasie takich przejść spotkasz się na pewno z odcinkami ubezpieczonymi linami. Na mapach jeżeli szlak jest zaznaczony przerywanymi kreseczkami to typowy szlak pieszy, jeżeli przechodzi w kropkowany to już są jakieś trudności., a opis "nur für Geübte" (tylko dla wytrawnych). Warto posiadać przynajmniej uprząż i lonże.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Arturo.sz
Turysta
Turysta
Posty: 4
Rejestracja: 21 kwietnia 2021, 23:41

Re: Trekking wokół Stubai

Post autor: Arturo.sz » 22 kwietnia 2021, 22:51

Dzięki z info. Mam tą książkę ale opisy tam nie są zbyt dobre. Wygląda to jak zajawka do kupienia następnych. Próbowałem się nią posiłkować kiedy się przygotowywałem do TMB i z niej się nie dało nic zaplanować. Można to traktować raczej jako zbiór pomysłów na trekkingi. Na szczęście o TMB można znaleźć dużo różnych relacji. O Stubaier Höhenweg znalazłem dwie. Jedna to dość ciekawy opis ale niestety na stronie wyborczej a drugi na stronie Tyrolu.
Pozdrawiam Artur
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Trekking wokół Stubai

Post autor: PiotrekP » 25 kwietnia 2021, 9:56

Mi to wydawnictwo się podoba, pokazane są trasy z opisem, może skromne, ale to ma też dobre strony, bo zawsze idąc jesteśmy zaskakiwani nowymi obrazami czy jakimiś trudnościami. Ja te trasy taktuje jak propozycję do dostosowania do naszych możliwości i zawsze można coś zmienić. Wiele tych szlaków omija szczyty, na które można wejść co oczywiście uatrakcyjnia wycieczkę. Bardzo jesteśmy zainteresowani TMR, ale chcieliśmy to rozszerzyć o wejścia na niektóre 4K, a jak by dobrze poszło to zakończyć na Monte Rosie.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Re: Trekking wokół Stubai

Post autor: zbig9 » 06 maja 2021, 22:33

W Alpach Sztubajskich byłem trzy razy. Trasy o której mowa nie robiłem. Takie okrężne wędrówki mają swój urok, ale i słabe strony, czy raczej uciążliwości. Mapę Kompass i omawianą trasę pobieżnie przejrzałem i wygląda, że trasa jest spoko. Przynajmniej przy dobrej pogodzie. Przy okazji można zrobić kilka trzytysięczników pozbawionych lodowców (czy raczej tych resztek jakie w Sztubajskich pozostały). Jeżeli na mapie zaznaczona jest drabinka (w opisie, że niby via ferrata, Klettersteig), widzę jakieś dwa miejsca takie, to nie znaczy zaraz, że wspinaczka i lonża potrzebna. Raczej to będą spokojne miejsca z odrobiną żelastwa, nie zabierałbym lonży, raczej bym o rakach pomyślał, bo zima długa była i w lipcu różnie może być.

Koniecznie Habicht:

https://photos.app.goo.gl/m5r4PiRLRAyxCRbF7
instagram: @zbigniewzbig984
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Re: Trekking wokół Stubai

Post autor: zbig9 » 06 maja 2021, 22:42

A tak na marginesie to daj znak jakbyś miał z pustymi miejscami w samochodzie jechać.
instagram: @zbigniewzbig984
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Trekking wokół Stubai

Post autor: PiotrekP » 07 maja 2021, 9:23

Zbyszku mapy Kompassa są ok, ale to 50. Do wędrówek polecałbym raczej mapy Alpenverein to są 25 i dokładniej pokazane są szlaki szczególnie te które prowadzą po resztkach lodowca. Bardzo często końcem lata już te ścieżki są nie do przejścia, my się o tym przekonaliśmy wracając z Zuckehütl, musieliśmy zawracać bo szczeliny tak były otwarte, że przejście było nie możliwe.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Re: Trekking wokół Stubai

Post autor: zbig9 » 07 maja 2021, 17:09

PiotrekP pisze:
07 maja 2021, 9:23
Zbyszku mapy Kompassa są ok, ale to 50. Do wędrówek polecałbym raczej mapy Alpenverein to są 25 i dokładniej pokazane są szlaki szczególnie te które prowadzą po resztkach lodowca. Bardzo często końcem lata już te ścieżki są nie do przejścia, my się o tym przekonaliśmy wracając z Zuckehütl, musieliśmy zawracać bo szczeliny tak były otwarte, że przejście było nie możliwe.

Są wystarczająco dokładne, żeby zobaczyć, że omawiana trasa nie przechodzi przez lodowce. Nie mieszajmy w głowie koledze, bo na drogi lodowcowe i na Zuckehütl się nie wybiera.
instagram: @zbigniewzbig984
Arturo.sz
Turysta
Turysta
Posty: 4
Rejestracja: 21 kwietnia 2021, 23:41

Re: Trekking wokół Stubai

Post autor: Arturo.sz » 10 maja 2021, 7:22

Dzięki za info.
Na jakie temperatury się przygotować? Planuję głównie namiot.
Pozdrawiam Artur
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Trekking wokół Stubai

Post autor: PiotrekP » 10 maja 2021, 8:56

To wszystko zależy od wysokości na jakiej będziesz planował nocleg. Noce mogą być chłodne w dzień znowu ciepło. Poniżej zera raczej nie powinno być. Musisz śledzić pogodę na portalach pogodowych.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Arturo.sz
Turysta
Turysta
Posty: 4
Rejestracja: 21 kwietnia 2021, 23:41

Re: Trekking wokół Stubai

Post autor: Arturo.sz » 15 maja 2021, 11:34

A możecie może polecić jakąś alternatywną trasę trekkingową na ok 7-8 dni? Może być Austria lub Włochy, nie musi być okrężna, ale żeby był możliwy w miarę łatwy powrót do miejsca startu, mszę jechać samochodem, bo potem jadę dalej.

Będę wdzięczny za każde info.
Pozdrawiam Artur
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Trekking wokół Stubai

Post autor: PiotrekP » 15 maja 2021, 18:24

Skadi przechodziła Adlerweg, to może poczytaj u niej na stronie opisy lub napisz na PW to zapewne coś doradzi.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
ODPOWIEDZ