Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

W tym dziale porozmawiasz na każdy temat nie związany z górami. Ten dział ma na celu lepsze poznanie forumowiczów i może stać się przydatny w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Moderatorzy: Grochu, HalinkaŚ, Moderatorzy

Jędral
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1349
Rejestracja: 25 lutego 2009, 8:29

Re: Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

Post autor: Jędral » 24 października 2021, 21:38

Znalazłem się na końcu tabeli, ale jednak się znalazłem.
Jeszcze mam 52 dni pracy do emerytury, a potem wieczyste wolne.
Czterdzieści lat temu nie sądziłem, że dożyję. Jutro idę do ZUS z wnioskiem.
Sam możesz wybierać los, zrozum to, wejdź na szczyt! - Adam Sikorski
NORMALNOŚĆ TO ILUZJA. TO CO JEST NORMALNE DLA PAJĄKA ... JEST CHAOSEM DLA MUCHY - Morticia Addams
Awatar użytkownika
Mirek
Turysta
Turysta
Posty: 610
Rejestracja: 11 sierpnia 2015, 17:24

Re: Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

Post autor: Mirek » 24 października 2021, 22:56

:D :D
Ostatnio zmieniony 25 października 2021, 17:46 przez Mirek, łącznie zmieniany 1 raz.
..To wódka? ? słabym głosem zapytała Małgorzata.(...) ? Na litość boską, królowo ? zachrypiał ? czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.?
Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata
Awatar użytkownika
ceper
Turysta
Turysta
Posty: 388
Rejestracja: 13 kwietnia 2020, 17:33

Re: Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

Post autor: ceper » 25 października 2021, 15:18

Jak wytłumaczyć osobom na bakier z matematyką, że pobrana emerytura brutto przez 11 lat jest realnie dwukrotnie (może nawet czterokrotnie) wyższa niż odprowadzone składki emerytalne przez 25 lat przez deficytowego pracodawcę /większość została umorzona, więc nie zostały "odprowadzone"/? A mógł siedzieć na ławeczce w parku przez 25 lat i brać socjal 4k miesięcznie odkażając przy tym organy wewnętrzne /dla budżetu nie byłoby różnicy/. Od dawna wiem, dokąd trafia 2/3 mojej hipotetycznej emerytury /składek emerytalnych/. Sto lat życzę. ;) :winko:
Enjoy your life - never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
ceper
Turysta
Turysta
Posty: 388
Rejestracja: 13 kwietnia 2020, 17:33

Re: Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

Post autor: ceper » 26 października 2021, 15:54

Nieładnie, gdy emeryci posyłają uśmieszki zamiast merytorycznej dyskusji. Oto niosę kaganek oświaty, bo na pracę od podstaw już za późno. :zoboc:
Jesteś sentymentalny, więc zachował Ci się w pamiątkach rodzinnych ostatni "pasek" wypłaty, a na nim kwota składki emerytalnej (9.76% pensji brutto, oznaczmy to jako S). Tyle samo powinien odprowadzić Twój pracodawca, przy czym zwłaszcza na Gůrnym Ślůnsku większość kopalń ich nie odprowadzała /część umorzono, część przesunięto w czasie; z podatkami bywało różnie - niby je płaciły na niby - górnictwo to temat-rzeka lub państwo w państwie). Zakładam wyjątek, że Twój pracodawca je odprowadził do ZUS. :lol:
Zerknij na trzeźwo na ostatnią decyzję z ZUS o rewaloryzacji emerytury lub ostatni odcinek emerytury i niech E oznacza kwotę emerytury brutto.
Wpłacone składki = 2* 25 lat * 14 miesięcy (w górnictwie rok ma 14 miesięcy :shock: ) * S = 700 * S
Wypłacone emerytury (dotychczas) = 11 lat * 12 (tu rok ma normalnie 12 m-cy, bo zbyt wysoka jest jej kwota, by otrzymać 13. i 14.) * E = 132 * E
Pomijam deputaty węglowe , zapomogi oraz inne korzyści emerytalne finansowane z ZFŚS.
Sorry, ale nie podejrzewam, abyś policzył to w pamięci, więc sięgnij po kalkulator i odpisz, co jest większe: 700 * S czy 132 * E.
Jeśli to drugie, to już żerujesz na sąsiadach, chyba że sąsiedzi to też górnicy (gniazdo szarańczy) - chociaż pisałeś, że masz psa za sąsiada. ;)
Mogłeś też do 5 lat przebywać na płatnym 80% "urlopie górniczym" i/lub otrzymać odprawę, więc skoryguj obliczenia. Wierzę, że dasz radę. Miłego dnia. ;)
Enjoy your life - never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Jędral
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1349
Rejestracja: 25 lutego 2009, 8:29

Re: Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

Post autor: Jędral » 26 października 2021, 21:46

Po pierwsze Ceperku nie jestem górnikiem, Mam 66 lat (zaraz skończę).
Po drugie nawet nie wiesz dlaczego masz rację. Moje roczniki, rozpoczynające pracę w latach 80 nabiły sobie niezły kapitał początkowy. A więc emerytura jest przyzwoita. Oczywiście nie tak jak na kopalni, ale mam zamiar przeżyć za nią. Młodsi będą mieli znacznie gorzej.
Obecnie tylko 70% składki emerytalnej idzie na kapitał - resztę przejada zus.
Trzeba odłożyć co najmniej 1 mln kapitału aby po podzieleniu przez 200 miesięcy przeżycia otrzymać 5 tys brutto emerytury, w przeciwnym przypadku nie ma co pchać się z wnioskiem do zus.
Dzisiaj złożyłem wniosek do zus, zobaczymy czy ich obliczenia będą zbieżne z moimi.
Ciągle nie mieści mi się w głowie, że dożyłem tej chwili.
Sam możesz wybierać los, zrozum to, wejdź na szczyt! - Adam Sikorski
NORMALNOŚĆ TO ILUZJA. TO CO JEST NORMALNE DLA PAJĄKA ... JEST CHAOSEM DLA MUCHY - Morticia Addams
Awatar użytkownika
ceper
Turysta
Turysta
Posty: 388
Rejestracja: 13 kwietnia 2020, 17:33

Re: Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

Post autor: ceper » 26 października 2021, 22:18

Życzę dużo zdrowia obecnym i przyszłym emerytom. Pisałem do Mirka emeryta-górnika, który usunął wpis na poczet dwóch uśmiechów. Moja ciocia pracowała w kuratorium w Wałbrzychu i nie dopilnowała właściwej edukacji ówczesnej młodzieży, która wolała spacery po parku (a tam złe towarzystwo) niż do szkoły. Czuję moralny obowiązek naprawienia mu wyrządzonej szkody, dlatego hojnie wspieram daninami nie tylko ZUS, ale od przyszłego roku także NFZ (kolega jest wątłego zdrowia, pewnie jest to wynikiem braku ruchu lub pracy). :roll:
Przeliczyłem stosowne statystyki i w moim przypadku odbiorę co najwyżej 30% wpłaconych składek emerytalnych. Ponieważ kopalnie w większości nie regulowały zobowiązań do ZUS, więc górnicy mają praktycznie emerytury za free, podobnie jak mundurówka, sędziowie i prokuratorzy, których uważam za najbardziej przestępczą kastę, zdecydowanie gorszą od przestępców czy banksterów, bo zowią się wymiarem (nie)sprawiedliwości.
Nie liczę na bieda-emeryturę, twardo leży mi się na materacu, oby tylko nie zeżarły go mole lub inflacja (ukryty podatek). Śpię i mi rośnie, ale zarazem realnie maleje. :shock:
Enjoy your life - never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
Darek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1470
Rejestracja: 28 października 2011, 20:47

Re: Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

Post autor: Darek » 27 października 2021, 17:31

Jędral pisze:
24 października 2021, 21:38
Jeszcze mam 52 dni pracy do emerytury, a potem wieczyste wolne.
Nie powiem, że nie zazdroszczę ;) , ale każdy ma swoje do wypracowania i cierpliwie trzeba czekać. Mnie jeszcze kilka lat zostało i jeżeli zdrowie mi pozwoli, to w wieku 65 lat będę miał przepracowane 46 lat ! I chyba wystarczy ;) ? A później albo ... do przychodni, albo ... na szlaki nawet w środku tygodnia :lol: .

Życzę Ci Andrzeju wielu lat w zdrowiu na emeryturze, bo jak powiedział pewien mądry człowiek - nie ważne jaką wysoką masz emeryturę, ale ile razy uda Ci się ją wziąć !
Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
(J. Tuwim)
Jędral
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1349
Rejestracja: 25 lutego 2009, 8:29

Re: Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

Post autor: Jędral » 27 października 2021, 20:42

Łoj Darku święta racja.
Sam możesz wybierać los, zrozum to, wejdź na szczyt! - Adam Sikorski
NORMALNOŚĆ TO ILUZJA. TO CO JEST NORMALNE DLA PAJĄKA ... JEST CHAOSEM DLA MUCHY - Morticia Addams
Awatar użytkownika
ceper
Turysta
Turysta
Posty: 388
Rejestracja: 13 kwietnia 2020, 17:33

Re: Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

Post autor: ceper » 27 października 2021, 21:16

Dziś zmarł znajomy, rocznik 1956, ponad 41 lat na stanowisku kierowniczym (ZUS opłacany od dwukrotnej średniej) i wdowie przysługuje chyba tylko renta rodzinna = złodziejstwo. Szkoda uczciwego faceta. Nie był urzędnikiem, politykiem ani górnikiem, więc wielka szkoda. ;)
Ostatnio zmieniony 28 października 2021, 5:16 przez ceper, łącznie zmieniany 1 raz.
Enjoy your life - never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
ceper
Turysta
Turysta
Posty: 388
Rejestracja: 13 kwietnia 2020, 17:33

Re: Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

Post autor: ceper » 28 października 2021, 3:13

Na mnie to nie robi wrażenia, ale gdyby ktoś nie wiedział, co to jest odprawa 120 tys. zł i urlop górniczy /do 5 lat siedzi się w chałupie na (...) i bierze się 80% pensji; okres ten wlicza się do stażu pracy - takie rzeczy tylko w górnictwie :shock: / - https://jastrzebieonline.pl/news,16926, ... iecej.html
Węgiel musi być drogi, zaś hajerzy ciągle narzekać, jak im jest źle. Im się należy. ;)
Enjoy your life - never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
Darek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1470
Rejestracja: 28 października 2011, 20:47

Re:

Post autor: Darek » 28 października 2021, 21:30

Darek pisze:
28 października 2016, 18:24
Stuknęło mi dzisiaj 5 lat na Forum :shock: . Ani przez te lata nie zmądrzałem, ani nie wypiękniałem :ha:, ale za to ilu fajnych ludzi poznałem :) :hej:.

( Tak se pobleblałem ;) )
Kolejnych pięć lat minęło ...
Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
(J. Tuwim)
Jędral
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1349
Rejestracja: 25 lutego 2009, 8:29

Re: Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

Post autor: Jędral » 31 października 2021, 16:11

To ja jestem starszy - w lutym pyknie 13 latek.
Sam możesz wybierać los, zrozum to, wejdź na szczyt! - Adam Sikorski
NORMALNOŚĆ TO ILUZJA. TO CO JEST NORMALNE DLA PAJĄKA ... JEST CHAOSEM DLA MUCHY - Morticia Addams
Awatar użytkownika
ceper
Turysta
Turysta
Posty: 388
Rejestracja: 13 kwietnia 2020, 17:33

Re: Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

Post autor: ceper » 07 listopada 2021, 2:59

Jak się żyje w Waszej gminie? Pozdrawiam z ceprolandu - https://ddbelchatow.pl/wydarzenia/belch ... EuYjPlZmmO
MZK darmowe, socjal na wysokim poziomie, praca dla każdego, wykwalifikowani górnicy, brak maruderów z okolic Brynicy... ;)
Niestety, ale teatru i opery brak, trza do Łodzi jechać. :cry:
Warto dzielić się daninami, by innym też żyło się lepiej. :zoboc:
Enjoy your life - never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
ceper
Turysta
Turysta
Posty: 388
Rejestracja: 13 kwietnia 2020, 17:33

Re: Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

Post autor: ceper » 27 listopada 2021, 9:35

Już po Black Friday? Nabyłem trochę artykułów, bez których przez rok nie zauważyłbym różnicy. ;)
Przede mną jeszcze Black Week i Cyber Monday, a potem będę prezentami uszczęśliwiał znajomych, np. mam do wydania kilka ekspresów do kawy Delta Q Milk + kilkaset kapsułek. Mam dylemat filozoficzny, co było gorsze: bieda w czasach PRL czy dobrobyt w czasach dobrej zmiany? Jak żyć? :hmmm:
Ostatnio zmieniony 28 listopada 2021, 19:10 przez ceper, łącznie zmieniany 1 raz.
Enjoy your life - never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
ceper
Turysta
Turysta
Posty: 388
Rejestracja: 13 kwietnia 2020, 17:33

Re: Bzdety - czyli tu można Ble-Blać :-)

Post autor: ceper » 28 listopada 2021, 9:28

Od wczoraj dostrzegam efekty globalnego ocieplenia. Słabo je widzę, bo dziś mglisto i mróz. ;)

Ponoć nowa mutacja koronawirusa atakuje. Straszna, ale nie widziałem jej, bo mglisto. Pokonaliśmy grypę - ani jednego przypadku tej jesieni. Cud. :hmmm:

Inwestujcie w alkohol, bo taniej już nie będzie. Od stycznia rośnie akcyza (ponoć o 10%) - chodzi o zdrowie obywateli. Przed Sylwestrem będą promocje na alkohol ze względu na "stare" banderole - w szufladzie już czeka paczka słomkowych "starych", bo inflacja zdewaluowała pogan. :cry:
W zanadrzu mam jeszcze cukier, trza dokupić drożdże i przypomnieć sobie Grunwald. :winko:
Enjoy your life - never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
ODPOWIEDZ