Filmy o górach

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 16 października 2010, 16:32

zbig9 pisze:Błędy i nieścisłości można i należy wytykać ale ocena rozrywkowego serialu z tego punktu widzenia jest nonsensem.
Rozrywkowe to z założenia były "Szpilki na Giewoncie".
Nie wiem jak inni, ale ja po tym jak zapowiadano "Ratowników" spodziewałam się czegoś więcej.
W tej chwili oglądam oba seriale, i o ile "Szpilki" mnie bawią, przez swoje przekoloryzowanie, o tyle "Ratownicy" ciut nudzą, bo miałam inne oczekiwanie, ale cóż - mój problem.

Zgadzam się jednak z jednym: skoro już zdecydowano się na pokazywanie akcji ratunkowych, to warto byłoby pokazać je dobrze wykonane. Po co? Nie dla rozrywki, ale dlatego, że spora cześć ludzi bardzo utożsamia się z tym co widzi w filmie i pewne rzeczy bierze za pewnik.
Poza tym - w końcu to telewizja publiczna, misja, itepe...
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Pati

Post autor: Pati » 16 października 2010, 22:11

Co robić...

W góry nie mam na razie możliwości jechać, praca w weekend...

Postanawiam obejrzeć Na każde wezwanie naczelnika

Co jest w dokumencie, który trwa ok. 1h i 15 min -
- opis historii powstania TOPR - Zaruski, Karłowicz, Klimek
- krótka informacja o przeprowadzeniu partyzantów z czasów II w.ś.
- wypowiedzi Jagiełło, Cywińskiego i wielu innych, czasem tzw. dinozaurów, tyle, że ile oni dokonali...
- archiwalne zdjęcia
- rozwój technik ratowniczych, w tym użycie ‘Sokoła’ – pełny podziw
- wypadek śmigła
- mowa o pomocy przy wypadkach na szlaku, taternickich, w lawinach, narciarskich, jaskiniach, a nawet niszowe ratownictwo nurków
- pies lawinowy
- wypowiedź Hajzera o lawinie na Ciemniaku
- zdjęcia Tatr, szkoda, że tylko strony polskiej, ale film jest też tylko o TOPR-rze, a nie o stronie słowackiej
- ratownicy w górach wysokich
- przytoczenie na koniec słów przysięgi

Dla mnie jedno z prostych i ważnych wypowiedzi -
Tatry to miejsce do którego się wraca. Tatry to miejsce bez którego nie da się żyć

Dokumenty tutaj już polecany, podpisuję się pod tym.

Niedawno czytałam też książkę Błękity krzyż - pozycja ma już swoje lata, ale tematyka identyczna. Dodatkowo posiada ciekawe rozdziały o ratownictwie z czasów II w.ś. Jak macie wolne chwile, oprócz filmu można i coś poczytać.
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1422
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Post autor: mariuszg » 17 października 2010, 19:26

Patrycja pisze:Błękity krzyż - pozycja ma już swoje lata,
Ciężko zdobyć nierozpadający się egzemplarz. Poluję na to od dawna
Ja akurat bardziej preferuję książkę niż film, a na czytanie czas się zawsze znależć musi. Nie zasnę dopuki nie przeczytam choć paru stron , a tv mogę sobie całkiem darować. Dziwak , co ...?
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
Dzwonek

Post autor: Dzwonek » 19 października 2010, 12:54

"Cisza" 28.10.2010r. na TVN
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 października 2010, 19:39

Pati

Post autor: Pati » 31 października 2010, 18:58

Chyba tutaj najbardziej pasuje mi to wrzucić,
więc... TVP3 we wtorek o 17.00 puszcza 'Ostatni romantyk gór - Jerzy Kukuczka',
trwa to około 20 minut.
Awatar użytkownika
Elizz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 19 lipca 2009, 13:49

Post autor: Elizz » 01 listopada 2010, 14:00

ciekawa propozycja, dzięki za cynk, zacznę od książki
http://podroznik.net/artykuly/aron_rals ... lston.html

edit

ta.. jak znajdę polskie wydanie ;)
Awatar użytkownika
HalinkaŚ
Moderator
Moderator
Posty: 4600
Rejestracja: 10 września 2009, 8:11

Post autor: HalinkaŚ » 09 listopada 2010, 20:30

15 listopada godz. 21.00 kanał POLSAT FILM,emisja filmu" Dotknąć szczytu świata".
Biografia Erika Weihenmayera, pierwszego niewidomego alpinisty, któremu udało się zdobyć Koronę Ziemi.
Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia.:)
Awatar użytkownika
Ptoszek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1098
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:12

Post autor: Ptoszek » 23 listopada 2010, 16:00

polecam Wam fajny i ciekawy program W obliczu śmierci - GOPR

Program realizowany jest w ścisłej współpracy z Zarządem Głównym Górskiego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego. W każdym odcinku prezentowane są od dwóch do trzech akcji, realizowanych we wszystkich siedmiu grupach GOPR. Seria podzielona została na dwa segmenty. Pierwszy to siedem odcinków realizowanych w okresie letnim, w tej części biorą udział następujące grupy: Wałbrzysko-Kłodzka, Jurajska, Krynicka i Bieszczadzka. Drugi segment to pięć odcinków realizowanych w zimie, w których akcje prowadzą grupy Podhalańska, Karkonoska i Beskidzka.



Głównym celem serialu jest ukazanie widzom, jak wielką, dobrą i ciężką robotę codziennie wykonują ratownicy GOPR. Każdy z dwunastu odcinków serii rozpoczyna się od krótkiego przypomnienia tego, co działo się w poprzednim odcinku. Każda akcja rozpoczyna się od zgłoszenia, które na dyżurce przyjmuje ratownik dyżurujący i organizuje akcję ratunkową. Akcja pokazywana jest w najdrobniejszych szczegółach, jednak cały czas z perspektywy ratowników uczestniczących w akcji. W całej serii zaprezentowane zostanie około 30 akcji ratunkowych realizowanych w zimie i w lecie. W programie wykorzystano cały sprzęt, którym dysponuje GOPR, zatem w akcjach można zobaczyć wszystko od śmigłowców do karabińczyków przy uprzężach.

POLSAT PLAY
Poniedziałek
13.00

Na pewno są powtórki, jak tylko znajde kiedy to napiszę
"Cisza, wszędzie cisza. Jeszcze chwilę temu rozmawialiśmy ze sobą, żartowali. A teraz słyszą już tylko głuchy dźwięk kamieniającego śniegu, pod którym leżą. I czekają na pomoc. "
Awatar użytkownika
Malgo
Turysta
Turysta
Posty: 1676
Rejestracja: 27 września 2010, 18:04

Post autor: Malgo » 23 listopada 2010, 18:13

Ojej Ptoszek! Ten dokument może być super. Jednak pora jak dla mnie niestety do bani :( Gdyby komuś udało się nagrać... :)
"(...) Rozmiłowana, roztęskniona,
Schodzi powoli od miesiąca
Zamykać Tatry w swe ramiona (...)"
https://get.google.com/albumarchive/101 ... 1781546915
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 23 listopada 2010, 18:24

Malgo2malgo pisze:Ojej Ptoszek! Ten dokument może być super. Jednak pora jak dla mnie niestety do bani Gdyby komuś udało się nagrać.
na ipla możesz sobie obejrzeć
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Montenero

Post autor: Montenero » 23 listopada 2010, 20:00

Nie wiem czy już ktoś widział, warto choćby zobaczyć dla świetnych zdjęć.
Film oparty na faktach wejścia braci Messnerów na Nanga Parbat.

Obrazek

Nanga Parbat http://www.youtube.com/watch?v=Xzk1FDlp ... re=related
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 25 listopada 2010, 7:03

Montenero pisze:Nie wiem czy już ktoś widział, warto choćby zobaczyć dla świetnych zdjęć.
Film oparty na faktach wejścia braci Messnerów na Nanga Parbat.

Obrazek

Nanga Parbat http://www.youtube.com/watch?v=Xzk1FDlp ... re=related
W sprawie tego filmu pisałem do Reinholda Messnera w kutym b.r. i nawet odpisał i przyznał mi rację.
A co się stało ?
Na oficjalnej stronie filmu:
http://www.nangaparbat.senator.de/

są straszne bzdury - pomylone formacje (rynna Merckla), obozy - znajdują się nie tam gdzie były w rzeczywistości i w innej kolejności.

A co do faktów na NP w 1970 to nie wszystko co opisuje Messner jest prawdą.

Film nakręcony z wielką dbałością o szczegóły - częśc ujęć była kręcona rzecyzwiście na Nanga Parbat, nawet na Srebrnym Plateu !!!
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Post autor: Kovik » 25 listopada 2010, 18:46

skąd można ten film zaciągnąć? ma ktoś linki?
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
Awatar użytkownika
Ptoszek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1098
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:12

Post autor: Ptoszek » 25 listopada 2010, 18:49

Jeśli miałby ktoś Torrenta też poproszę
"Cisza, wszędzie cisza. Jeszcze chwilę temu rozmawialiśmy ze sobą, żartowali. A teraz słyszą już tylko głuchy dźwięk kamieniającego śniegu, pod którym leżą. I czekają na pomoc. "
ODPOWIEDZ