Książki o górach

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 maja 2007, 8:34

A ja zaproponuję Wam "Janosika" Jalu Kurka . Akcja powieści toczy się w międzywojniu i podczas wojny i nie ma nic wspólnego z ogólnie znanym Janosikiem... No i dotyczy .. a jakby inaczej i Babiej i Orawy a i Tatr też. :)

Ciekawe też są "Babiogórskie ścieżki " na które składają się 2 poz. tj. "Opowieśc z minionych lat " -U. Janickiej-Krzywdy i "Matka Niepogód"A. Łajczaka.

plus post GA:
Tak więc ja kilka polecę:

"Wołanie w górach" M. Jagiełly o akcjach ratunkowych TOPR, w czasach historycznych i obecnych
"Śniegi pokutujące" A. Wilczkowskiego o III polskiej wyprawie eksploracyjnej w Hindukusz Wschodni
"Sygnały ze ścian skalnych, tragedie tatrzańskie, wędrówki alpejskie i skalne lato" Wawrzyńca Żuławskiego
"Księga Tatr" Jalu Kurka
"Komin Pokutników" Jana Długosza
MałaBee

Post autor: MałaBee » 25 maja 2007, 9:53

Babiogórskie ścieżki są bardzo ciekawą pozycją bez wątpienia. Już dydkutowaliśmy na jej temat i kiedy będę w BPN-ie muszę zakupić sobie tą książke.
Sylwia

Post autor: Sylwia » 25 maja 2007, 14:10

MałaBee pisze:Babiogórskie ścieżki są bardzo ciekawą pozycją bez wątpienia. Już dydkutowaliśmy na jej temat i kiedy będę w BPN-ie muszę zakupić sobie tą książke.
Tak. Ta książka jest bardzo dobrą zbieraniną informacji o BG rożnych ludzi dzięki czemu wyszedł niepowtarzalny efekt jakim jest ta książka. Naprawdę jest godna polecenia!!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 maja 2007, 16:49

Cóż, jak już to czyniłem wcześniej polecam „Babiogórskie ścieżki”, bo świetnie nakręcają na uwielbienie tej części Beskidów.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 maja 2007, 19:44

http://www.bgpn.pl/bgpn.php?m=shop_item&id=42

To również powinno się przeczytać by zrozumiec czym jest ta jedyna w swoim rodzaju góra...
Pete

Post autor: Pete » 30 maja 2007, 20:03

Ja polecam "Atlas Gór Polski" Leszka Cichego. Są w nim mapy wszystkich gór Polski oraz szczegółowe opisy każdego pasma. Jeśli nie mam mapy danych gór, a chcę opracować trasę to sięgam właśnie po ten niezawodny atlas.
Sara

Post autor: Sara » 30 maja 2007, 21:36

Antek czy są tam opisane "światy" BG takie jak ja myślę? Czyli BG o wszystkich porach roku wraz z mnóstwem zdjęć i nieznanych miejsc?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 czerwca 2007, 9:50

Myślę ,że znalazłabyś tam to wszystko co Cię interesuje...

Może dla zaspokojenia ciekawości podam spis treści tej pięknej książki: Składają się na nią:
1. Przyroda nieożywiona - A.Łajczaka
2.Szata roślinna - J. Holeksy i J. SZwagrzyka
3 Świat zwierząt - B. Wołoszyna i B.Szczęsnnego
4 Przyroda słowackiej części - R Trinka
5. Z dziejów poznania i ochrony - J. Omylaka
^. Od orawskiej strony - E . Kowalczyka
7. Dziedzictwo kulturowe Babiogórców
8. - Babia g. w skali międzynarodowej
9 Rezerwat Biosfery 1997-2002
10 Park Narodowy dzisiaj
11. Natura 2000.

a wszystko to z licznymi fotkami
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 czerwca 2007, 18:14

A to też babiogórskie bajdy:http://www.zawoja.com/anegdoty/anegdoty.php

Stanisław RakSpisałem anegdoty z Zawoi i okolicy w gwarze, która już tu zanika, a którą trzeba ustrzec od zapomnienia. Są to perełki humoru ludzi, którzy żyli w Zawoi i okolicy, byli oryginałami wśród społeczności tej babiogórskiej ziemi. Miejscami gdzie powstawały, były- kościół (śluby), okolice kościoła (odpusty), cmentarz (pogrzeby). Tworzono je w czasie pielgrzymek pątników. Wiele powstawało na jarmarkach w Suchej Beskidzkiej, gdzie duży napływ ludzi stwarzał okazję do wesołych incydentów. Treść tych jarmarcznych anegdot zaświadcza o przysłowiowej galicyjskiej biedzie- gdy z całej niemal Zawoi, niosło się do Suchej Beskidzkiej przez góry jajka, by kupić za nie sól. W kilku opowiastkach trzeba było zamieścić i " mocne słowo", aby nie zatracić jej sensu. Na koniec parę słów o pseudonimie pod którym pisałem anegdoty, najpierw w naszym czasopiśmie " Pod Diablakiem". Chcąc zaciekawić czytelników, a zwłaszcza czytelniczki, żartobliwie podpisałem się " Jontek spod grapy", aby było bardziej gwarowo... Dotąd dopytywały się pracowników GOK-u, aż zaspokoiły swoją ciekawość.

Stanisław Rak Zawoja Wilczna 2000
Kozanie kleryka
Klimek pijok
Z palca biero
Wyścig chłopa z wołom

Anegdoty pochodzą z książki:
Jontek spod grapy
Stanisław Rak
SUMIYNNIE TAK BYŁO

ISBN 83-7081-564-2, 176 stron, twarda okładka
zamówienia: anegdoty@zawoja.com
Sara

Post autor: Sara » 01 czerwca 2007, 18:25

Czytając ten spis treści bardzo zachęciłeś mnie do kupna tej książki bo jest to w niej co awsze chciałam poczytać o Babiej czyli o jej naturze, Orawie i części słowackiej.
Mila

Post autor: Mila » 01 czerwca 2007, 18:40

ja ogolnie czytam ale sa to raczej czasopisma"W górach" i "Tatry", dostepne chyba glownie w empiku, tzn ja tam kupuje bo mam blisko:)
Pati

Post autor: Pati » 30 sierpnia 2007, 12:50

Ja polecam 2 pozycje trochę z innej beczki.
Są to opisane wrażenia, relacje naszego Polaka Jerzego Kukuczki
- "Mój pionowy świat" i "Na szczytach świata"
Książki czyta sie lekko i przyjemnie, a teść miejscami jest z elementem humoru.
Niestety czasami trudno je znaleźć nawet w bibliotekach, gdyż są to wydania dawne, a brak wznowień.
Jak ktoś chciałby sobie kupić na własność nie w antykwariacie,
a np. na Allegro, to trzeba sie czasem nastawić na kwotę
45zł do nawet nie bagatela 250zł!
Kto by przypuszczał, że tyle to może kosztować po prawie 20 latach!
Anćla

Post autor: Anćla » 23 września 2007, 19:16

a ja właśnie skończyłam czytać " Dotknięcie pustki" jestem w szoku ile człowiek może znieść by dotrzeć do celu...
a góry takie potężne i trudne do poskromienia... i przez to takie pociągające...
Ostatnio zmieniony 23 września 2007, 19:46 przez Anćla, łącznie zmieniany 1 raz.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 września 2007, 19:43

Moja ulubiona to : "Zwyciężyć znaczy przeżyć" Aleksandra Lwowa , a obecnie męcze "Mieszane uczucia" - Greg'a Child'a .
Awatar użytkownika
RafalS
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1002
Rejestracja: 01 listopada 2007, 23:53

Post autor: RafalS » 02 listopada 2007, 21:15

Pete pisze:Ja polecam "Atlas Gór Polski" Leszka Cichego. Są w nim mapy wszystkich gór Polski oraz szczegółowe opisy każdego pasma. Jeśli nie mam mapy danych gór, a chcę opracować trasę to sięgam właśnie po ten niezawodny atlas.
To fakt posiadam go rowniez,sa w nich mapy gor ktorych nigdzie nie mozna dostac np. "Masyw Sleza".Oprocz tego posiadam Przewodnik po Tatrach Nyki.Rowniez bardzo dobry moim zdanem na tym moj zasob sie konczy...:(

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ