Lawiny

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
ZJAWA
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 422
Rejestracja: 10 czerwca 2008, 18:53

Lawiny interaktywna animacja

Post autor: ZJAWA » 22 lutego 2009, 9:49

KOCHAJ ŚNIEG UNIKAJ LAWIN
http://www.firebirds.pl/
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 lutego 2009, 16:57

Prosto zobrazowane i równocześnie ciekawie. Dla laików, którym lawina kojarzy się w jeden sposób, że leci masa śniegu, są to na pewno łatwe do przyswojenia informacje.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 lutego 2009, 18:54

Fajny materiał , warto pooglądać i poczytać. Najważniejsza sprawa to wiedzieć o tym, że lawina "nie wie" czy się na tym znamy czy nie. :zoboc:
Pati

Post autor: Pati » 25 lutego 2009, 8:33

http://www.e-gory.pl/index.php/Bezpieczenstwo/Lawiny/
http://www.wspinanie.pl/serwis/200901/1 ... lawiny.php
Tutaj też można znaleźć przydatne info o lawinach.
Ponieżej też na tej stronie odnośniki do Poradnika Lawinowego Waldka Niemca, poczytać warto zawsze :)
Ostatnio zmieniony 16 marca 2011, 22:24 przez Pati, łącznie zmieniany 1 raz.
Anonymous

Lawiny

Post autor: Anonymous » 03 stycznia 2010, 11:05

Witajcie!
Ostatnie tragiczne wydarzenia pod Rysami pokazały jak szybko można stracić życie nawet przy 1 stopniu zagrożenia.
Zakładając ten temat chciałbym podyskutować z Wami drodzy przyjaciele na temat lawin w Tatrach i w ogóle. Myślę ,że temat jest ciekawy więc zapraszam do podzielenia się Waszą wiedzą i doświadczeniem.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 stycznia 2010, 11:40

Każde wyjście w Tatrach powyżej schroniska wiąże się z ryzykiem czy w lecie czy w zimie. Czasem zagrożenie jest większe. Jeżeli chodzi o warunki zimowe to są miejsca narażone szczególnie na lawiny. Chodzenie zimą wymaga żeby ktoś z grupy miał duże doświadczenie a wszyscy powinni mieć odpowiedni sprzęt. Ale to tylko takie gadanie. Nigdy nie wybierałem się w zimie w wysokie góry.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 stycznia 2010, 12:00

Tak Tymuś wszystko pięknie i ładnie opisane. Może ktoś z forum był świadkiem lawiny? Dwa lata temu jak Artura Hajzera porwała lawina na Ciemniaku ja w tym samym czasie właziłem na Zawrat był wtedy drugi bądź trzeci stopień, dopiero później uświadomiłem sobie jaki byłem durny. W zeszłym roku byłem na Rysach jak był pierwszy stopień a śniegu było o wiele więcej niż teraz.Mimo to nawet z pozoru niewielka lawina może zabić co pokazały ostatnie wydarzenia.
Oscar

Post autor: Oscar » 03 stycznia 2010, 16:20

Taka bardzo ogólna poglądowa mapka ale łatwo można odczytać najbardziej niebezpieczne miejsca, co zresztą potwierdzają wydarzenia z ostatnich lat.
Załączniki
lawiny.jpg
lawiny.jpg (18.72 KiB) Przejrzano 2885 razy
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 stycznia 2010, 17:17

Z tego co się dowiedziałem rozmawiając ostatnio w murowańcu z ratownikiem TOPR to przede wszystkim każdy powinien posiadać ekrany RECCO jako jeden z podstawowych sprzętów zimowym. Jak mówił ratownik od kilku sezonów Toprowcy mają zawsze detektory i sondy które w takim przypadku od razu lokalizują zasypanego i bardzo ułatwiają poszukiwania.
Jak jest napisane na stronie Topr po ostatniej lawinie w okolicach buli pod rysami żaden z zasypanych nie posiadał takiego sprzętu. Niektóre kurki mają już wszyte takie ekrany, a jeśli nie to pozostaje zakup (słyszałem, że kosztują ok 15 EURO więc nie takie straszne koszty a życie mogą uratować).

Poniżej link do artykułu, gdzie można wypożyczyć taki sprzęt i krótki opis:
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,2415830.html
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 stycznia 2010, 18:00

Adam pisze:Niektóre kurki mają już wszyte takie ekrany,
No chyba żeby lokalizować je w piekarniku :lol: :lol: :lol: :lol:

Sorry ale nie mogłem się powstrzymać. Wiem że chodzi o kurtki, a temat nie jest taki do śmiechu
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 stycznia 2010, 19:20

Adam pisze:Toprowcy mają zawsze detektory i sondy które w takim przypadku od razu lokalizują zasypanego i bardzo ułatwiają poszukiwania
Jedynie co skutkuje i praktycznie w 100% to PIEPS ale cóż zakup takiego cudeńka to koszt ok 1500zł. Warto mieć Piepsa czy nie - każdy oceni to na swój sposób - gdy bym ja miał wolne teraz 1500 to bym se kupił
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 04 stycznia 2010, 19:35

jak bylismy z PiotremM wlasnie w okolicach Wolowca bylo widac slady zejscia lawin po pierwszym sniegu w tym roku.
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 stycznia 2010, 19:52

Po pierwsze już pierwszy stopień oznacza, że jest zagrożenie lawinowe. Zresztą wejdźcie na stronę topru tam fajnie to opisali. Przy trzecim może być niebezpieczne chodzenie po dolinach, a przy piątce to zagrożone są już tereny zamieszkane.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 05 stycznia 2010, 17:59

Wie Ktoś, gdzie (najlepiej online) można dostać owe "ekrany" RECCO?
ODPOWIEDZ